حالت تاریک
دوشنبه, 04 تیر 1403
رئیس جمهور:

نباید در هیچ استانی تنش آبی داشته باشیم

نباید در هیچ استانی تنش آبی داشته باشیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مدیریت آب مساله بسیار مهمی برای زندگی مردم است، گفت: ظرفیت محدود آبی در کشور بوده و با تلاش های صورت گرفته آبرسانی به پنج هزار روستای کشور انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح پنجشنبه در آئین بهره برداری از طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران ضمن تبریک عید سعید فطر اظهار کرد: مدیریت آب به ویژه با شرایط اقلیمی امروز مسئله بسیار مهمی برای زندگی مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به کمبود نزولات آسمانی و توسعه صنایع در شهرها، و تاکید بر تأمین آب شرب و کشاورزی و صنایع گفت: با توجه به منابع آبی محدود در کشور نیازمند یک مدیریت با کیفیت در تأمین آب هستیم و خوشبختانه با طرح‌هایی که از ابتدای دولت در حال اجرایی است به مدیریت آب کمک می‌شود و در این زمینه صمیمانه از وزیر نیرو و معاونین تشکر می‌کنم چرا که در این خصوص مشاهده می‌کنیم که همه اقدامات و گام‌ها در جهت مدیریت آب بوده که بتوانیم بهترین بهره برداری را از منابع آبی داشته باشیم.

رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته عنوان کرد: باید به ۱۰ هزار روستا آبرسانی صورت بگیرد که تاکنون به ۵ هزار روستا آب رسانی شده و بقیه در دست اقدام است و این نوید را می‌دهیم که هدف گذاری ها به خوبی محقق خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه آبرسانی برای صنعت کشاورزی بسیار مهم است افزود: در این حوزه باید تلاش شود کمترین آب مصرفی و بهترین محصول را داشته باشم و با آبرسانی بر پایه علمی از آبرسانی غرقابی به زیر سطحی برسیم و مصرف را پایین و محصول را تا ۳ برابر افزایش دهیم، همانطور که در برخی نقاط این کار انجام و پاسخ مناسبی نیز دریافت کرده‌ایم.

رئیس جمهور با تاکید بر استفاده درست از منابع آبی، اظهار کرد: باید در صنایعی که امکان استفاده از پساب را دارند از پساب استفاده شود و این طور نباشد که مثل یکی از پتروشیمی‌ها مشخص شود که از آب شرب مورد نیاز استان استفاده می کرده در صورتی امکان استفاده از پساب برای آن فراهم بوده است.

رئیسی بهره برداری از طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران را کار بزرگی دانست که با ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری رسیده است و عنوان کرد: این اقدام با تلاش مهندسان، کارشناسان و وزارت نیرو به ثمر رسیده که کار بسیار ارزشمندی است و قرار داد بستیم با ۱۹ هزار میلیارد تومان توسعه تأسیسات فاضلاب کشور با مشارکت بخش خصوصی صورت بگیرد.

وی زمان اجرای این پروژه را حداکثر یک سال ونیم اعلام کرد و گفت: قرارداد ۲۰ ساله و کار به صورت جهادی در حال دنبال است.

رئیسی آب چرخانی در صنایعی که از پساب استفاده می‌کنند را مهم عنوان کرد و افزود: استفاده بهینه از آب مهم بوده و این خوشبختانه ای موضوع در وزارت نیرو با قوت در حال انجام است، همانطور که در برنامه آبرسانی ۷۰۰ میلیون متر مکعبی در نظر بوده اما الان بیش از یک میلیارد متر مکعب آب رسانی شده که جلوتر از برنامه‌ها است.

وی ایجاد و راه اندازی مرکز پایش را از گام‌های ارزشمند دانست و افزود: باید شکرگزار باشیم که نعمت‌های پروردگار نسبت به ملت ایران بسیار است، قبل از بارش‌های سال جاری نگرانی‌های زیادی داشتیم اما بارش‌های جدید بسیار خرسند کننده بود و نباید تصور کنیم مشکل آب حل شده و دست اندرکاران باید توضیح دهند تا به مصرف آب توجه شود و با وجود اینکه اعلام می‌شود مشکل آب در برخی نقاط حل شده اما در برخی مناطق هنوز موضوع آب شرب را داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از جلوه‌های شکر این است که نعمت را از جانب خدا بدانیم گفت: دومین جلوه شکر این است که نعمت را در جایی مورد استفاده قرار بدهیم که رضای خدا است، لذا در زمینه آب باید بهینه مصرف کرد و اسراف نکنیم.

رئیسی میزان پیشرفت کار حوزه آب و فاضلاب را طی یک سال قبل ۹ درصد اعلام کرد و گفت: این پروژه الان ۴۵ درصد پیشرفت داشته شده که خیلی خوب است و صمیمانه تشکر می‌کنم، این همت قابل تقدیر است.

وی لازمه توسعه شهری را ایجاد شبکه فاضلاب دانست و افزود: در توسعه شهری باید قبل از هر کاری نقشه فاضلاب تهیه شود چرا که جز زیرساخت‌ها تلقی می‌شود و نباید بعد از ساخت شهر به فاضلاب فکر کنیم، امروز در مسکن مهر به این موضوع توجه می‌شود.

رئیسی عنوان کرد: تعهد دولت در خصوص مسکن مهر ۲۴۰ هزار مسکن بود که از ابتدای تشکیل دولت پایبند به اجرای آن بودیم که حتماً باید انجام شود و الان نیمی از این تعهد تحویل مردم شده و با سرعت در حال انجام است.

منبع: مهر

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از