حالت تاریک
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
رئیس مجمع نمایندگان کارگران تهران:

دستمزد کارگران ۶۰ درصد معیشت را پوشش می‌دهد

دستمزد کارگران ۶۰ درصد معیشت را پوشش می‌دهد

رئیس مجمع نمایندگان کارگران تهران گفت: کارگران بارها گفته‌اند در صورتی که قیمت‌ها به گذشته برگردد به دنبال افزایش مزد نیستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع کارگران استان تهران با اشاره به حقوق سال 1403 اظهار کرد: بازهم در تعیین دستمزد قانون نادیده انگاشته شد.

وی در خصوص تعیین دستمزد و ابلاغ آن گفت: با توجه به عدم رعایت قانون و اختلاف به وجود آمده درآمد دریافتی با دستمزد ابلاغی، بازهم سفره کارگران کوچک‌تر از گذشته شد. افزایش 35 درصدی حداقل مزد کارگری، با احتساب کسورات، فقط 60 درصد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد.

نماینده مجمع نمایندگان کارگران ادامه داد: سایر سطوح یعنی شامل کارگران متخصص‌تر و بازنشستگان درصد خیلی کمی افزایش حقوق دارند. شرایط موجود می‌تواند بر تهی شدن بخش تولید از نیروی کار و شکل‌گیری پدیده مهاجرت کارگران به کشورهای همسایه منجر شود.

تاجیک تاکید کرد: اگر دقیقاً مبالغ مزایای مزدی و خود پایه مزد و درصد افزایش را جمع بزنیم، بدون کسورات نیز به 35 درصد افزایش نسبت به مزد سال قبل نمی‌رسد. با وجود اینکه مالیات بر دریافتی هنوز بر مبنای کمتر از 10 میلیون تومان معافیت می‌گیرد، بدین ترتیب اکثریت قاطع مزدبگیران ما هنوز باید 10 درصد مالیات از حقوق‌شان کسر شود. 

وی بیان کرد: منظور از افزایش دستمزد این است که قدرت خرید کارگران بالا رود. در دستمزد تعیین‌شده نه تنها فریز مزدی صورت نگرفته است بلکه با ابلاغ دستمزد سال 1403، کارگران نسبت به گذشته فقیرتر شده‌اند.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران تهران اضافه کرد: گروه کارگری بارها در جلسه تعیین دستمزد عنوان کرده است که در صورتی که قیمت‌ها به گذشته برگردد کارگران به دنبال افزایش دستمزد نیستند ولی متاسفانه تورم روزافزون و افسار گسیخته افزایش‌ها را بی‌اثر و کارگران را شرمنده خانواده کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از