کد خبر 93499
۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۳

"آب راسو" بویی بین جنازه حیوانات و مدفوع انسان و حیوان می دهد.

به گزارش آفتاب ری به نقل از جام نیوز؛ resized_404378_294بویی غیر قابل تحمل که جذب پوست بدن، لباس، خانه ها و راه ها میشود و تا چندین و چند روز به هیچ وجه آن را نمیشود شست و از بین برد: اینها خصوصیات "آب کثیف" است که پلیس اسرائیل تقریبا از سه هفته پیش، هر روز در قدس شرقی علیه تظاهرات مردم این منطقه در حمایت از غزه به کار می برد؛ کار به جایی رسیده است که از بوی تند و غیرقابل تحمل آن عبور و مرور در برخی محلات قدس تقریبا غیرممکن شده است.

به گزارش رادیو فرانسه(RFI)، در انگلیسی این ماده شیمیایی را "آب راسو" نام گذاری کرده اند، از بابت بوی بد آن و هم به خاطر ماده ای که توسط یک کمپانی اسرائیلی به نام "ادرتک"، با نام تجاری "راسو" تولید شده و سازمان مردم نهاد ناظر حقوق بشر در اسرائیل، "بی تسلم"، در گزارشی در سال 2012 عنوان کرد اسرائیل برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از آن استفاده می کند.

اولین مورد استفاده از این ماده در سال 2008 در مناطق اشغالی فلسطین توسط بی تسلم گزارش شده است. در آن زمان این ماده در دو منبع که پشت دو نیروی پلیس اسرائیل حمل می شده، مورد استفاده قرار گرفته است. پس از آن، این ماده در تانکرها علیه تظاهرات های مختلف و برخی از روستاهای حساس در نوار باختری به کار رفته است. براساس شهادت بسیاری از افراد از جمله ناظران رادیو فرانسه، راسو تقریبا برای اولین بار است که در بیت المقدس شرقی علیه تظاهرات کنندگان فلسطینی در حمایت از مردم غزه استفاده می شود.

در سال 2013، دیوید بن هروش، مسئول توسعه تکنولوژی پلیس اسرائیل اطمینان داده بود که راسو سمی نیست و حتی قابل نوشیدن است!

اما ناظران رادیو فرانسه در سرزمین های اشغالی، آن را ماده ای بسیار بدبو توصیف می کنند که باعث حالت تهوع میشود.

اما نکته دیگر آنجاست که به گفته سازمان های مدافع حقوق بشر و روزنامه نگاران حاضر در منطقه، پلیس اسرائیل نه تنها از این شیوه، برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان استفاده کند بلکه آنها این ماده شیمیایی را به در و دیوار محل می پاشند که بوی آن در محله باقی بماند و همچنین آن را به عابرینی که در تظاهرات شرکت نمی کنند، نیز می پاشند.

کد خبر 93499

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =