عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: اگر کسی مرخصی زایمان می رود به واسطه اینکه یک امتیاز به او دهیم باید مطمئن باشد که بعد از برگشت جایش محفوظ باشد و متناسب با زایمانی که داشته ارتقا شغلی پیدا کند؛ نه اینکه اخراج شود و کارش را از دست بدهد.

عباس صلاحی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ به سیاست های کلی جمعیت که از سوی مقام معظم رهبری ایلاغ شده بود اشاره کرد و گفت: این طرح یک طرح جامعی است و سازمان ها و نهادهای مختلفی درگیر آن هستند و طرحی است که در دراز مدت باید عملی شود و با توجه به حساسیت هایی که دارد لایحه هایی که از طرف دولت و نمایندگان مجلس ارائه می شود باید به صورت پلکانی باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: ما اگر می خواهیم در افقی که برای زاد و ولد پیش بینی کردیم برسیم باید افقی باشد که هم توانایی اعتباری داشته باشیم و هم از لحاظ زیر ساختی قوی باشد چرا که در خصوص زاد و ولد آن چیزی که مهم است فضاهای آموزشی، مسائل شغلی، ساخت و ساز و مسکن و ازدواج مهم است که باید در دراز مدت مد نظر قرار گرفته شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین اظهار داشت: آن چیزی که می تواند کمک شایانی کند این است که در حال حاضر باید طرحی ارائه شود که به شکل ضربتی باشد و ما نباید فقط با یک سری امتیازات محدود برای افرادی که زاد و ولد انجام می دهند اکتفا کنیم که این مشکلی را حل نمی کند به نظر می رسد تامین زیرساختها بتواند کمک شایانی در این خصوص کند.

وی ادامه داد: یعنی اعتبارات تخصیصی پایدار و قابل وصول باشد و برای زیرساختها بتوان استفاده کرد.

صلاحی گفت: اعتباراتی که به صورت سالیانه منظور می شود باید در جهت رسیدن به اهدافی که داریم باشد، اعتباراتی که از منابعی تامین شود که قابل وصول باشد به این شکل نباشد که ما یک اعتباری را بگذاریم اما تخصیص پیدا نکند چون این یک مسئله حیاتی است در درجه اول باید در این زمینه توسعه پایدار داشته باشیم بنابراین اعتباراتی که می خواهیم منظور کنیم در این مسیر باشد.

وی افزود: بنده خودم شخصا با عنوان این که امتیازی داده شود زیاد موافق نیستم و برای عملیاتی شدن این مسئله باید به زیر ساختها توجه بیشتری کرد و دادن این امتیازات نمی تواند مشکلی را حل کند اینها در کوتاه مدت ممکن است مانند مسکن عمل کند اما در بلند مدت ما را با مشکل مواجه خواهد کرد و باید برای دراز مدت فکر کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: حتی برای بانوانی که مرخصی شان از 6 ماه به 9 ماه انتقال پیدا کرد متاسفانه طبق آمار سال 92 ، 140 هزار نفر از افرادی که مرخصی رفتند بعد از برگشتشان 40 هزار نفر بیکار شدند چون این افراد را دیگر نتوانستند پذیرش کنند این هم یک زنگ خطری است.

صلاحی یادآور شد: این یک عزم ملی می خواهد، اگر کسی مرخصی زایمان می رود به واسطه اینکه یک امتیاز به او دهیم باید مطمئن باشد که بعد از برگشت جایش محفوظ باشد و متناسب با زایمانی که داشته ارتقا شغلی پیدا کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما راه زیادی داریم زیر ساخت های اساسی زیادی می خواهد اعتباراتی می خواهد که دائمی باشد در بودجه سالیانه ثبت شود و تخصیصش بالا باشد در حال حاضر بیشتر روی امتیازاتی که می خواهند بدهند واگذارری زمین یا مسکن ارزان قیمت و به صورت اصولی و دراز مدت هنوز تصمیم گرفته نشده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این هدفی که ما داریم یک هدف دراز مدت است و ما امیدواریم که همه مردم و مسئولین ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کنند این یک حالت اجبار نیست و برخی افراد تصور می کنند شاید این یک اجبار است و هر فردی باید موقعیت خود را بسنجد و ببیند که آیا می تواند در این مسیر گام بردار د چون این یک مسئله حیاتی است که با در نظر گرفتن جمیع شرایط برای زاد و ولد تصمیم بگیرد و این باعث نشود در مسیر زندگی اش مانع ایجاد شود.

کد خبر 93268

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =