کارشناس اداره بهداشت شهرری در خصوص احتمال شیوع ویروس جدید لمپی اسکین (که مخصوص دام است) گفت: شیوع این بیماری که یک بیماری خارجی است و مثل ویروس آبله گاوی می باشد، می تواند هزینه های سنگینی را به همراه داشته باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری، به نقل از ره به ری؛ جلسه توجیهی دامداران قلعه نو با حضور بخشدار، رئیس شورای بخش، شورایاری ها و دامداران بخش قلعه نو برگزار گردید.

سخنران این مراسم علی مقدم کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری بود.

وی در خصوص احتمال شیوع ویروس جدید لمپی اسکین (که مخصوص دام است) گفت: شیوع  این بیماری که یک بیماری خارجی است و مثل ویروس آبله گاوی می باشد، می تواند هزینه های سنگینی را به همراه داشته باشد.

مقدم ضمن توضیح خطرات این بیماری به دامداران گفت: از مهم ترین علائم این بیماری، لاغری گاو ها و کاهش شیر دهی آنها می باشد.

وی همچنین تاکید کرد: دامداران بتا اطلاع ثانوی از خرید دام های زابلی که در معرض این بیماری قرار دارند خودداری کنند.

مقدم از دامداران خواست در صورت مشاهده این بیماری علاوه بر اطلاع رسانی سریع، فورا نسبت به سم پاشی محیط دامداری برای جلوگیری از شیوع آن خودداری کنند.

راه های انتقال بیماری و راه های پیشگیری

روش انتقال مکانیکی توسط بند پایان است. پشه و مگس میتواند عمده نقش را بازی کند. انتقال همچنین ممکن است با خوردن غذا و آب آلوده به بزاق حیوان آلوده صورت پذیرد .حیوانات را میتوان بوسیله تلقیح با مواد آلوده از گره جلدی و یا خون آلوده کرد.

منابع ویروس:

پوست، ضایعات پوستی، بزاق، ترشحات چشم و بینی، شیر و منی . زمانی که گره در غشاء مخاطی چشم ها ، بینی ، دهان ، مقعد ؛ پستان و دستگاه تناسلی باشد تمام ترشحات حاوی ویروس میباشد . مایع منی از برخی از گاو نر به مدت حد اقل 5 ماه بعد از عفونت حاوی ویروس میباشد . در آلودگی تجربی ویروس در بزاق گاو به مدت 11 روز ، مایع منی برای 22 روزو در ندول پوست به مدت 33 روز دیده شده است . وجود ویروس در خون حدود 1 الی 2 هفته طول میکشد. بافت ریه. طحال. گره های لنفاوی.

پیشگیری بهداشتی

بدون درمان. درمان قوی آنتی بیوتیک ممکن است از عفونت های ثانویه جلوگیری شود . محدودیت واردات دام ، لاشه ، پوست و مایع منی . کشور های آلوده : قرنطینه دقیق برای جلوگیری از ورود حیوانات آلوده به گله های پاک ، در موارد شیوع بیماری ، قرنطینه و ممانعت از نقل و انتقال ، ذبح حیوانات بیمار و آلوده ( تا آنجا که ممکن است ) دفع مناسب حیوانات تلف شده ( به عنوان مثال سوزاندن ) ، تمیز کردن و ضد عفونی محل و ادوات ، کنترل کشتی ها و هواپیما ها بسیار توصیه می شود .

علائم شیوع ان

تب 41 درجه و حتی بالاتر که بمدت 1 هفته دوام دارد .رینیت ، ورم ملتحمه و ترشح بزاق بیش از حد . کاهش در تولید شیر در گاو ندول درد ناک به قطر 2 – 5 سلنتیمتر در کل بدن بویژه در سر ، گردن ، پستان و کف لگن بین 7 و 19 روز بعد از تلقیح ویروس . این ندولها شامل درم و اپی درم است . ضایعات ممکن است در غشاء مخاطی دهان و دستگاه گوارش توسعه یافته و در نای و ریه ها ، منجر به ذات الریه اولیه و ثانویه گردد . افسردگی ، بی اشتهائی ، لاغری . بزرگ شدن تمام گره های لنفاوی سطحی . دست و پا ممکن است دچار ادم و حیوان تمایلی به حرکت ندارد.  ندول در غشاء مخاطی چشم ها ، بینی ، دهان ، مقعد ، پستان و دستگاه تناسلی ، و تمام ترشحات حاوی ویروس می باشد .ترشح از چشم و بینی موکو پرولان میشود ، و کراتیت ممکن است دیده شود . سقط جنین . ناباروری موقت یا دائمی و بیضه آتروفی و ویروس از مایع منی برای مدت طولانی دفع میشود .عقیمی موقت در گاو نیز ممکن است رخ دهد . لاغری ، ذات الریه ، ورم پستان و ...

انتهای پیام/م
کد خبر 86804

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =