کد خبر 8362
۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۸

9 دی ماه سال 88 تجلی بیداری ملتی بود که خود جوش در صحنه ظاهر شوند و بیداری اسلامی را رقم بزنند که یکبار دیگر در تاریخ ایران به عنوان یک حماسه به ثبت رسید.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از سرویس بیداری اسلامی رویداد، در عاشورای 88 بود که یک عده، از خدا بی خبر با کارهایی که کردند دل مردم با ایمانمان را به درد آوردند، کارهایی از قبیل آتش کشیدن خیمه عزای امام حسین(ع)، سنگ زدن به عزداران امام حسین(ع)، تخریب اماکن عمومی و بستن خیابان‌های پایتخت کشورِ عاشقان امام حسین(ع) و حمله به هیات‌های عزای امام حسین(ع) یخشی از حوادثی بود که عاشورای 88 تهران آنها را به چشم خود دید. اگرچه بساط هلهله یزیدیان خیلی زود و با حضور به موقع مردم جمع شد و یزیدیان پس از مشاهده جمعیت انبوه مردم خشمگین از توهین به عزیزترین مقدساتشان، ترجیح دادند سطل‌های زباله را به حال خود بگذارند و فرار کنند اما داغ هتک حرمت روز عزای ارباب، چیزی نبود که براحتی از قلب عاشقان سیدالشهدا(ع) زدوده شود. حتی بعد از حماسه تاریخی 9 دی هم که سیل خروشان غیرت دینی مردم بر آتش فتنه بود و خط پایانی بر تنفس فتنه‌گران، باز هم یادآوری آنچه در عاشورای 88 گذشت و آن حوادث باورنکردنی و توهین‌های بی‌سابقه به «خون خدا»، جگر ایرانیان را خراش می‌دهد و اشک را بر گونه روان می‌کند.

اشکی که با سیل جاری شد، سیلی از خروش مردمی با چشم باز و دیندار، مردمی که هر چه دارند از امام حسین دارند، همین امر باعث شد که این بار حماسه ای بسازند به عنوان حماسه 9 دی.

بعد از آن حماسه ی 88 که یادآور بیداری ملت ما بود، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت حماسه نهم دی، اراده خداوند متعال و ایمان به توفیق الهی را عامل اصلی هدایت قلب‌هاو دل‌های ملت ایران برای حضور در عرصه‌های مختلف برشمردند و خاطرنشان کردند: حضورعظیم و خروشان مردمی در 9 دی 88 ، تجلّی بارزی از هویت و ماهیت انقلاب یعنی روح دیانت حاکم بر دل‌های مردم بود.

ایشان در تبیین حقیقت حماسه نهم دی به دو عنصر حضور گسترده مردمی و ایمان دینی مردم اشاره کردند و خاطرنشان کردند: نهم دی 88، حادثه کوچکی نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلی ملت ایران، یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده‌های الهی تبیین شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح اولین عنصر یعنی اهمیت حضور گسترده مردم در صحنه‌های مختلف افزودند: هنر اصلی امام خمینی(ره)، وارد کردن مردم به صحنه بود و در هرجایی که مردم با شجاعت، بصیرت و عمل متناسب با ایمان خود، وارد میدان شدند تمام مشکلات،و بزرگترین موانع در مقابل اراده مردم از بین می‌رود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در هر نقطه‌ی از جهان چنانچه مردم با هدف و شعار مشخص و ایمان و عمل متناسب، به عرصه بیایند هیچ عاملی قادر به مقاومت نیست واین یک نسخه کلی برای تمام ملت‌هاست، که امام خمینی(ره) به آن عمل کرد و ملت ایران هم با اعتماد به امام راحل عظیم‌الشان، آن را بصورت عملی اثبات کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در تبیین ایمان دینی مردم، به عنوان دومین عنصر اهمیت حادثه ماندگار نهم دی افزودند: آن معجزه‌گری که همه مردم را بسیج کرده، به صحنه می‌آوردو با وجود همه سختی‌ها آنان را در صحنه نگه می‌دارد، ایمان قلبی و دینی است چرا که بر اساس ایمان دینی، شما در هر شرایطی پیروز خواهید بود و شکست معنایی ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی، حماسه نهم دی را از این منظر کاملاً شبیه صدر اسلام و همچنین روزهای پیروزی انقلاب دانستند و خاطرنشان کردند: در این روز، مردم براساس وظیفه دینی خود به میدان آمدند تا نشان دهند بر خلاف تبلیغات فتنه‌گران، مردم ایران ضمن پایبندی به نظام جمهوری اسلامی از عزم و اراده دینی استوار برخوردارند.

سخنان رهبر انقلاب نشان از فهم والای ایشان در زمینه شناخت مردم و حماسه 9 دی بود. حماسه ای که مردم را از خواب بیدار نمود.

اما درست کمتر از یک سال اتفاقاتی در منطقه رخ داد، که تجلی بیداری اسلامی به عنوان جهانی شد. تحولاتی که خاورمیانه را فرا گرفت و تا مرزهای اروپا نیز رسید.

بسیاری از صاحبنظران در پدیده جنبش‌های اسلامی معاصر معتقدند که انقلاب اسلامی ایران یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در پیشبرد روند بیداری و آگاهی مسلمانان و افزایش فعالیت‌های مؤثر در جوامع عربی و اسلامی بوده است. نظریه تأثیرپذیری کشورهای اسلامی از انقلاب ایران، مبتنی بر سخنان رهبران جنبش‌های آزادی‌بخش و نیز باتوجه به الگوبرداری آنان از انقلاب، به مطالعه‌ تحولات و رویدادهایی می پردازد که در کشورهای اسلامی رخ داده است. امام خمینی(قدس‌سره) خود بر این مسئله واقف بودند و به آن افتخار داشتند. «آوای انقلاب بزرگ ایران در کشورهای اسلامی و دیگر کشورها طنین‌انداز و افتخارساز است...»

اما انقلاب ایران 33 سال پیش اتفاق افتاده بود، به عینه می توانیم 9 دی را حماسه ای بدانیم که مکمل انقلاب اسلامی ایران بود.

این حماسه در زمانی رخ داد، که فتنه گران به دنبال برپایی آشوب بودند، این حماسه باعث استحکام نظام جمهوری اسلامی شد. ودر مقابل در آینده ای نزدیک باعث بیداری ملتهای مسلمان، تونس، مصر، لیبی، اردن، یمن، بحرین، عربستان و دیگر کشورهای منطقه شد.

روح الله پورطالب

کد خبر 8362

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =