آیین بزرگداشت مادران شهدای گمنام با عنوان «مادران چشم به‌راه» همزمان با میلاد حضرت علی‌اکبر در تمامی فرهنگسراهای تهران برگزار می‌گردد.

به گزارش سرویس فرهنگی آفتاب ری، به نقل از رباط نیوز؛ آیین بزرگداشت مادران شهدای گمنام با عنوان «مادران چشم به‌راه» همزمان با میلاد حضرت علی‌اکبر در تمامی فرهنگسراهای تهران برگزار می‌گردد.

حجت الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نشست هم اندیشی با خبرنگاران با اشاره به این مطلب گفت: تجلیل از مادران شهدای گمنام قرار است در تمام فرهنگسراهای شهرداری تهران به صورت همزمان در ۴۰ نقطه برگزار شود که طی آن از ۶۰۰ مادر شهید گمنام دعوت به عمل آمده است تا در این مراسم حضور یابند.

وی افزود: این مادران زنانی هستند که با گذشت چندین سال از دفاع مقدس همچنان چشم به راه شهید خود هستند. از همین رو سازمان فرهنگی هنری شهرداری تکریم مادران شهدای گمنام را با تاکید بر رویکرد هویت دینی و انقلابی در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به شعار امسال این سازمان که تهران شهر مهربانی است گفت مادر شهید به عنوان نماد مهربانی و استقامت مورد تجلیل قرار می‌گیرد. در سالهای اخیر از شهدای گرانقدر و خانواده معظم شهدا در کنگره‌ها و همایش‌ها تجلیل شده است ولی تاکنون از مادران شهدا به صورت خاص تجلیل صورت نگرفته است که ما بنا داریم این خلا را پر کنیم.

مرادی یکی از اهداف چنین برنامه‌هایی را آن دانست که جامعه بداند که بدهکار شهدا و خانواده شهداست.

حجت الاسلام شهاب مرادی با بیان این مطلب که مادران شهدای گمنام نسبت به سایر مادران شهدا دلشکسته تر هستند، یادآور شد: این برنامه روز دوشنبه به صورت همزمان با حضور مسئولان کشوری و لشکری، مدیران شهری، اعضای شورای اسلامی شهر تهران، چهره‌های فرهنگی و هنری از ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که در صدد هستیم این مراسم را در سال آینده به صورت کشوری برگزار کنیم، ادامه داد: در حوزه تجلیل و تکریم از شهدا کارهای متعددی صورت گرفته اما آنچه انجام شده در مقابل ایثارگری‌های شهدا ناچیز هستند به همین خاطر اگر سکه رایج کشور، فرهنگ ایثار و شهادت شود آن زمان می‌توان ادعا کرد که کاری در ارتباط با شهدا انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: دو گروه به عنوان شهید گمنام در کشور وجود دارد. عده‌ای از این شهدا کسانی هستند که در تقریبا ۵۸۰ نقطه کشور به عنوان شهید گمنام دفن شده‌اند و گروه دیگری هیچ اسم و نشانی از آنها وجود ندارد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم این جشنواره را برای این دسته از مادران شهدا برگزار کنیم.

در ادامه این نشست مهدی محمدی معاون روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با بیان این نکته که طبق آمارهایی که اعلام شده سال گذشته تعداد مادران شهدای گمنام ۹۰۰ نفر بوده‌اند، گفت: امسال این تعداد به ۶۰۰ نفر رسیده است یعنی ۳۰۰ نفر از این مادران طی این مدت از دنیا رفته‌اند.

آشتیانی دبیر این جشنواره نیز اظهار داشت:  بعضی از مادران شهدا طی دیدارهایی که با آنها داشتیم عنوان می‌کردند نزدیک ۲۰ سال است کسی به سراغ آنها نرفته که این نشان از مظلومیت مادران شهدا است.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده در روز برگزاری جشنواره نویسندگانی از شرح حال مادران شهدا مطالبی را دریافت کنند تا به کتاب تبدیل شود، یادآور شد: از مادران شهدا تقاضا کردیم در روز جشنواره همراه با عکس فرزندان شهیدشان حضور یابند تا با عکسهایی که از این مراسم تهیه می‌شود نمایشگاه عکس مادران چشم به راه در فضاهای شهر تهران به خصوص زیر گذر ولیعصر(عج) برگزار شود.

وی از دیگر برنامه‌هایی که برای این جشنواره پیش بینی شده را تهیه مستند و سرودن شعرهایی توسط شاعران اشاره کرد و گفت: سامانه تلفنی پیش بینی شده است تا مردم به مدت یک هفته تا ده روز با برقراری تماس تلفنی با این سامانه واگویه‌های خود را با مادران چشم به راه بیان کنند. علاوه بر این وب‌سایت و دایره المعارفی نیز از این مادران چشم به راه تهیه خواهد شد.

دبیر جشنواره مادران چشم به راه خاطرنشان کرد: سامانه تلفنی که برای این منظور پیش بینی شده تلفن گویای ۹۶۶۵۵۵۵۵ است. همچنین به مناسبت برگزاری جشنواره مادران چشم به راه پیام مقام معظم رهبری که به همین مناسبت صادر شده، قرائت می‌شود.

انتهای پیام/م
کد خبر 81633

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =