کد خبر 69066
۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۰

آفتاب ری: بی شک همه به این امر اذعان دارند که یکی از اهداف والای انقلاب اسلامی ایران در سال 57 جلوگیری از ویژه خواری، فساد اقتصادی بوده است؛ این که امام روح الله انقلاب اسلامی ایران را حکومت پابرهنه ها و مستضعفین می خواند نیز ریشه در این امر دارد.

سرویس سیاسی آفتاب ری؛ علیرضا کریمی-  انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) حماسه ای بود که نظام ظالم، ستمگر و طبقه اشراف جدا از ملت را زمین زد. انقلابی عدالت محور و فساد ستیز که برگرفته از آموزه های دین و ائمه ما بود و با بیان شیوای امام امت تبیین می شد. در آن هدف رسیدگی به وضع مستضعفان بود و حکومتش را حکومت کوخ نشینان می نامیدند نه مُلک کاخ نشینان. در این انقلاب غنی بودن ارزش نبوده و نیست بلکه متقی بودن ملاک برتری قرار می گیرد.

اما با روی کارآمدن دولت سازندگی خوی اشرافی گری دوباره در بین برخی از مسئولین نمودار شد و اولین زاییده این منش پدیده نامبارک آقازادگی و رانتخواری این قشر بود. هر چند انقلاب اسلامی بر نابرابری و بی عدالتی برخی افراد که به سبب جایگاه شان از امتیازاتی برخوردار می شدند، شورید اما در این دوران دوباره طبقه اشرافی بازتولید شد و در پیوند با پدیده قدرت، فساد را متولد کرد.

فساد اقتصادی و ویژه خواری برخی مسئولان و بعضا منسوبین به مدیران چنان دامن گیر جامعه شد که رهبر انقلاب در نامه به سران قوای سه گانه خواستار مبارزه جدی با این پدیده شد؛ این نامه مهم رهبر معظم انقلاب به فرمان هشت ماده ای ایشان شهرت دارد، با این حال و پس از گذشت چندین سال از صدور این نامه آنچنان که باید اتفاقی رخ نداده است و همچنان مظاهر آن در جامعه دیده می شد.

انتخابات 88 شاید اوج این موضوع بود، که فساد اقتصادی در فضای سیاسی نیز ریشه دوانید و تبدیل بر شورش اشرافیت بر علیه جمهوریت شد و در این مسیر نیز باز دست همان طبقه موسوم به آقازاده ها در کار بود.

جنبش دانشجویی مسلمان از ابتدای فتنه 88 در مقابل جریان فاسد آقازاده‏ایسم ایستاد و آن را مفسده ای می دانست که از کنارش فسادهای بزرگتری بیرون خواهد زد. این جریان پیشگام از همان ابتدا مطالبه خود از قوه قضاییه را محاکمه آقازادگان فاسدی می دانست که نه تنها بیت المال مسلمین را ملک خود می دانست –و در اظهارات خود رسما بر تملک بر بیت المال مدعی می شد- بلکه پا را فراتر گذاشته و دیگر علیه رأی مردم هم شورش کرده بود.

بنا به فرموده رهبر انقلاب خطاب به جریان دانشجویی که «هر پدیده ضد عدالت در واقعیت کشور باید مورد سوال قرار گیرد» ایستگاه اول مطالبه گری جریان دانشجویی مدیریت فساد در دانشگاه آزاد بود؛ مدیریتی که بیت المال مردم را دارایی خصوصی خود می دانست و سعی داشت بر این موضوع مهر قانونی نیز بکوبد که با تجمعات، بیانیه ها، طومارها و استفتائات این جریان در مقابل مدیریت فساد جاسبی ایستاد و در نهایت پیروز میدان شد؛ اگرچه این روزها به لطف عالیجنابان، جناب عبدالله جعفرعلی جاسبی در حالی که اذهان دانشگاهی منتظر حضور وی در دادگاهی بودند تا به اتهامات مطرح شده پاسخ گوید اما وی به هیات امنای دانشگاه آزاد بازگشته است.

در آن ایام گفته شد که آقای مهدی هاشمی فرزند آیت الله هاشمی که نامش در چندین پرونده فساد اقتصادی خصوصا نفتی برده می شود و فرماندهی اتاق مدیریت قسمتی از فتنه سال 88 را بر عهده داشته برای ماموریتی از سوی دانشگاه آزاد به لندن رفته است؛ اگرچه این موضوع را تنها پدر وی می گفت و توده مردم بر این باور بودند که سفر وی به لندن راه فراری برای گریز از پاسخگویی به قانون بوده است!

در نتیجه کار ویژه دیگر جریان دانشجویی این شد تا با پیگیری های خود آقای مهدی هاشمی را پای میز محاکمه بکشاند. میزگردها، بیانیه ها، یادداشت ها و نشریات و نمایشگاه ها باعث شد در جامعه ولوله ای به پا شود تا ظرف مدت یک سال خانواده هاشمی مجبور به بازگرداندن وی شوند.

آن روز را در تاریخ نوشتند، روزی که دانشجویان به فرودگاه امام خمینی(ره) رفتند و بر پلاکارد های خود نوشته بودند؛ «آمده ایم تا مسیر دادگاه را به مهدی هاشمی نشان دهیم»؛ و یا « مسیر پیشنهادی ما به آقازاده فراری؛ دربست تا دادگاه»

این حرکت دانشجویان باعث شد تا وی پروازش را یک روز عقب اندازد و از دلهره مواجهه با نخبگان فردای آن روز در خفا وارد ایران شود.

اما این تجمع سرآغاز مطالبات جریان دانشجویی بود و جلسات متعددی دانشگاهی و طومار کشوری دانشجویان برای برگزاری محاکمه آقازاده آقای هاشمی همچنان ادامه داشت.

تا آنکه مهدی هاشمی بازداشت شد.

اعلام خبر بازداشت مهدی هاشمی شاید برای کوخ نشینانی که دل در گره این انقلاب زده اند خبر مسرت بخشی بود؛ خبری که نوید اجرای عدالت می داد اما چند روز بعد شخص آقای هاشمی رفسنجانی وارد میدان شد و در حالی که برخی برای وثیقه های چند میلیونی برای دیه در زندان به سر می برند؛ وثیقه ده میلیاردی برای آزادی فرزند دلبند خاندان هاشمی به قوه قضاییه ارائه گردید؛ خبری که آب سردی بود بر پیکره تلاش گر جریان دانشجویی؛ اگرچه آنکه هیچ گاه از پای نمی ایستد جریان دانشجویی است.

اخیرا در رسانه ها و جراید خواندیم که حجت الاسلام محسنی اژه ای؛ دادستان کل کشور و سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده اند که در خصوص پرونده مهدی هاشمی بخش اعظم قضیه در دادگاه انجام شده و کار ترجمه اسناد تمام شده و به زودی نواقص کیفرخواست رفع می‌شود و دادگاه حکم را خواهد داد.

این خبر مسرت بخش بیانگر آن است که صدای پای عدالت شنیده می شود.

امروز جریان دانشجویی بی صبرانه منتظر است این کیفرخواست صادر شود و احقاق حقوق ملت انجام گیرد و در این مسیر بر رسالت روشنگری مبتنی بر آرمان عدالتخواهی خود تکیه خواهد کرد.

کد خبر 69066

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =