وضعیت نگران کننده حقوق بشری در عربستان به روایت استاد آمریکایی

یک استاد علوم سیاسی آمریکایی با تاکید بر جنایات آل سعود اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در عربستان بسیار اسفناک و نگران کننده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، به نقل از سعودی لیکس، دکتر« آنیل شیلین» ، استاد علوم سیاسی آمریکا وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی را وحشتناک و همچنان بسیار نگران کننده توصیف کرد.

شیلین جنایات «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی ، از جمله جنگ علیه یمن ، ترور وحشیانه «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی و همچنین ربودن «سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان و سرکوب مخالفان و مدافعان حقوق بشری در داخل عربستان را برشمرد.

وی در ادامه پیگیری مخالفان و منتقدان سعودی در خارج از عربستان را برای ترور آن‌ها نیز امری بسیار شنیع خواند.

شیلین در مورد احتمال بازگشت مجدد « لجین الهذلول» فعال سعودی به زندان سعودی هشدار داد ، چرا که وی پس از آزادی‌اش،همچنان در معرض پیگرد قانونی است و این درحالی است که صدها نفر در زندانهای سعودی بدون هیچ دلیل و توجیهی بازداشت شده اند.

استاد علوم سیاسی آمریکا در ادامه به « سلمان العوده» مبلغ سعودی که در سال 2017 به دلیل انتشار توییتی در مورد بحران خلیج فارس دستگیر شد، اشاره کرد.

این محقق خاورمیانه گفت: اینکه دولت سعودی ادعا می‌کند به اصطلاح «اسلام میانه رو» را تبلیغ می‌کند ، نگران کننده است.در حالی که یکی از مبلغان دینی قدیمی در زندان بوده و از پاییز 2017 و با وجود اهمال‌کاری پزشکی در سلول انفرادی رنج می‌برد.بنابراین وضعیت حقوق بشری در عربستان بسیار وخیم و نگران کننده است.

شیلین در ادامه از سیاست متزلزل ولیعهد سعودی و همچنین عدم رسیدگی به پرونده خاشقجی انتقاد کرد .

روزنامه « واشنگتن پست» در گزارشی نوشت که قرار است دفتر مدیر اطلاعات آمریکا گزارشی از نتایج تحقیقات قتل ترور جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول را در آینده‌ای نه چندان دور منتشر کند که این موضوع در میان ملت‌های جهان ذهنیت منفی در خصوص عربستان ایجاد خواهد کرد.

عربستان به دلیل حادثه 11 سپتامبر در میان ملت آمریکا کشوری منفور شناخته شده است. رویداد 11 سپتامبر به دلیل اینکه تا آن زمان حمله جدی به خاک آمریکا نشده بود حادثه‌ای بی سابقه معرفی شد. در مجموع می‌توان گفت در این حادثه نهادهای قدرت آمریکا در بخش‌های اقتصادی و نظامی مورد اصابت قرار گرفت و 15 نفر از 19 نفر هواپیماربای دخیل در این رویداد شهروند سعودی بودند.بدین ترتیب از نظر بسیاری از آمریکایی‌ها عربستان حامی تروریست‌ها و جنایت‌کاران است.

واقعیت ثابت خواهد کرد که آیا بن سلمان جنایت‌های خود را می پذیرد و یا اینکه غرق در اصلاحات سطحی خواهد بود.

وضعیت بغرنج حقوق زنان در عربستان

این استاد علوم سیاسی آمریکایی از نبود آزادی برای زنان در عربستان انتقاد کرد و گفت وضعیت حقوق زنان در این کشور در وضعیت بسیار ناگواری قرار دارد؛چراکه سیستم « مردسالاری» هنوز تغییر نکرده و زنان تحت تاثیر این سیستم مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند.

بن سلمان وعده داده که سیستم حق سرپرستی مردان بر زنان خویشاوند را منسوخ خواهد کرد. اما هنوز در جامعه عربستان زن سرپرستی اش بر عهده یک مرد است و در تامین معاش و در بسیاری از شئونات زندگی از خود استقلال عمل ندارد.

وی گفت ، از همه مهمتر محمد بن سلمان باید علاوه بر کشتن منتقدان خود در خارج از مرزهای عربستان ، از شکنجه و زندانی کردن ملت خود دست بردارد.درحالی که دغدغه بسیاری از ملت سعودی مشکلات اقتصادی است که عربستان باید از جنگ علیه یمن را متوقف کند؛ چرا که این جنگ هزینه نظامی سنگینی برای این کشور دارد و این هزینه‌ها می تواند صرف امورات ملت سعودی شود.

شیلین در ادامه تاکید کرد که من گمان می‌کنم اگر « جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا از جنایت‌ها و نقض حقوق بشر چشم‌پوشی کند، اعتبار خود را نزد جهانیان از دست خواهد داد.

عربستان پرونده سیاهی در مقوله حقوق بشر دارد و در طول سالهای گذشته گزارش های متعددی از اعدام های فراقانونی، شکنجه، بازداشت های خودسرانه، ناپدید شدن قهری، بازداشت فعالان سیاسی و حقوق بشری و سرکوب خواسته‌های مشروع اقلیت‌های دینی در داخل عربستان به بیرون درز کرده است. برخی از شاهدان و قربانیان نقض حقوق بشر در زندان‌های سعودی نیز از گوشه‌ای از این وضعیت ناگوار پرده برداشته اند که توسط نهادهای حقوق بشری بین‌المللی مستند سازی شده است.

با تعیین محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان در ژوئیه سال 2017 میلادی، حکومت سعودی تلاش کرد تا تصویر مثبتی از بن سلمان به جهان ارائه کند و او را آغازگر دوره ای جدید در تاریخ سیاسی و حقوق بشری عربستان و فردی معرفی کند که به دنبال متحول کردن عربستان و اصلاحات اجتماعی و حقوق بشری است. اما دیری نپایید که محمد بن سلمان نیز ماهیت واقعی خود را نشان داد و با اقداماتش ثابت کرد که هدف او بیشتر از آنکه اجرای اصلاحات واقعی باشد، حذف مخالفان و رقبا از طریق اصلاحات ظاهری و نیز به بهانه های مبارزه با فساد است. از همین رو است که محدودیت و سرکوبگری در سطح داخلی بویژه علیه فعالان زن تشدید شده است.

منبع : تسنیم

کد خبر 650443

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =