مردم ایران در جنگ اقتصادی پیروز می‌شوند / در سال آینده واکسن‌های داخلی در دسترس مردم قرار می‌گیرد

رئیس جمهور گفت: به امید خدا و با یکپارچگی و هم‌بستگی، ملت ایران می‌تواند پیروز جنگ اقتصادی دشمن شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با حضور در میدان آزادی در مراسم یوم‌الله 22 بهمن اظهار کرد: سال چهل و سوم با رنگ و بوی جدیدی روزهای جدیدی آغاز کرده است دورانی که به دلیل پروتکل‌های بهداشتی مردم عاشق امام(ره) و انقلاب نوانستند آن‌طور که مورد نظر آنها بود به خبابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند.

وی افزود: البته به صورتی دیگر این حضور پرشور در سراسر کشور در جریان است از جهات دیگر هم آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی با سال‌های قبل متفاوت است.

رئیس جمهور گفت: امسال سال 1399 است، انقلاب ما هم در سال 1399 به پیروزی رسید و یک شباهت بسیار زیبا است، سالی که انقلاب پیروز شد 1399 هجری قمری بود و امسال 1399 هجری شمسی.
برگردیم و نگاهی بکنیم به 100 سال گذشته چون در آستانه تحول قرن هستیم، سال آینده سال 1400 پایان قرن چهارم و در آستانه ورود به قرن 15 هجری شمسی هستیم.

روحانی ادامه داد: 100 سال پیش در سال 1299 مردم ما هم رنج و مشکلات بعد از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند، قحطی، مشکلات، به هم ریختگی و اختلافات و از سوی دیگر قلدری به نام رضاخان در همان سال با کودتای خود امور کشور را در دست گرفت.

وی با بیان اینکه سال 1299 با این شکل بسیار تأسف‌انگیز برای مردم ما و سلطه یک مستبد بر مردم شروع شده بود، بیان داشت: البته این سلطه استبداد در پایان سال بود اما امسال در حالی جشن می‌گیریم که ملت ما در سال 99 در یک جنگ بزرگ اقتصادی بعد از سه سال مقاومت در حال پیروزی است البته در آن 100 سال اتفاقات مهمی در جریان بود آغاز آن قرن بعد از پیروزی مردم در انقلاب مشروطه بود و در این قرن انقلابی بزرگتر و مهم تر از انقلاب مشروطه یعنی انقلاب اسلامی این سرزمین را مردم ما شاهد بودند. در آن صد سال مردم دو کودتا را شاهد بودند، کودتای رضاخانی در سال 1299 و کودتای 28 مرداد محمدرضا شاه در سال 1332. آن یکی را انگلیسی این یکی را آمریکایی ها بر مردم مسلط کردند.

رئیس جمهور اضافه کرد: در طول این 100 سال ما شاهد دو جنگ جهانی بودیم یک جنگ قبل از آغاز قرن چهاردهم و یک جنگ در سال 20 که آن همه ویرانی و مشکلات برای مردم جهان پیش آورد میلیون‌ها استان از بین رفتند و خانه‌های فراوان ویران شد و آرزوهای فراوانی بر باد رفت.

روحانی یادآور شد: مردم ما دو جنگ را در طول قرن شاهد بودند، جنگ تحمیلی هشت ساله که ملت ما تنها و متکی به خداوند بزرگ و متجاوزین متکی به همه قدرت‌های بزرگ شرق و غرب و در این سال‌ها جنگ تحمیلی اقتصادی از سال 1397 تا امروز سه سال ما در جنگ اقتصادی هستیم. در آن جنگ ما به پیروزی بزرگ رسیدیم و در این جنگ هم به حول و قوه الهی به پیروزی خواهیم رسید. پایان شب ظلمانی و طلوع فجر صادق برای همه آگاهان مشهود است.

مرم جهان به ملت ایران بدهکارند

وی با بیان اینکه همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند، ملت بزرگ ایران اگر در برابر  این مستبد بزرگ کاخ سفید نمی‌ایستاد و اگر با صبر و مقاومت او را به شکست نکشانده بود و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود، بعد از خروج ترامپ ما هم از برجام خارج می‌شدیم و این یعنی پیروزی بدون زحمت و هزینه برای ترامپ. اگر بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام خارج می‌شدیم، همه تحریم‌ها برگشته بود و توطئه آمریکا در صفحه تاریخ به ظهور و بروز خود برگشته بود.

رئیس دستگاه اجرایی با اشاره به مقاومت و ایستادگی مردم ایران گفت: مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد که در این سه سال آقای ترامپ نمدمال شد، یکبار در شورای امنیت با حضور خودش در سال 97 و چند بار در سال 99. شکست آمریکا و انزوای آمریکا در سازمان ملل در برابر ایران در تاریخ آمریکا و جهان بی‌نظیر بود و از آن سو در چند نوبت در دادگاه بین‌المللی لاحه و در همین روزهای اخیر ملت ایران در برابر آمریکا پیروز شدند و این دادگاه بین‌المللی بود که حکم موقت داد برای ترامپ. آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا بود ملت آگاه آمریکا بود، اما نقش ملت امریکا و دولت ایران برای سرنگونی این مستبد بدون تردید تأثیرگذار بود و امروز دنیا برای امنیتش، احساس قانون‌گرایی‌اش، احساس ثباتش پس از رفتن ترامپ، دِینی هم به ملت بزرگ ایران دارد.

روحانی بیان داشت: در این دولتی که ما از آغاز به مردم وعده داده بودیم آن ملت بزرگی که دو انتخابات بزرگ 92 و 96 را به صورت حماسه بزرگ به وجود آورد در اولی حدود 73 درصد حضور و در دومی بیش از 73 درصد که برای تاریخ بسیار مهم است که 73 درصد مردم واجد شرایط پای صندوق آراء آمدند. مردم از منتخب خودشان می‌خواستند که تعامل سازنده با جهان را عزتمندانه ادامه دهد، پیمان‌هایی که در برابر دنیا ملت ایران متعهد شده را پاس بدارد و در انتخاب اول که با تعامل سازنده سایه جنگ و تحریم ر ا از سر مردم دور کند و منتخب مردم به مردم وعده داده بود که هم اقتصاد شرایط بهتری را خواهد داشت و هم قدرت هسته‌ای، با این بیان که سانتریفیوژ بهتر خواهد چرخید و اقتصاد به حرکت خود بهتر ادامه خواهد داد و امروز در برابر ملت ایران سرافرازیم که به تعامل سازنده اعتدال و وعده‌هایی که به مردم دادیم در چهار و نیم سال اول به خوبی عمل کردیم.

وی با بیان این مطلب ک بنده 8 سال دولت تدبیر و امید را به سه بخش تقسیم می‌کنم، یادآور شد: دوران ثبات، رشد و پیشرفت در فاصله سال‌های 92 تا 96. بخش دیگر دوران جنگ تحمیلی در طول سه سال 97 تا پایان 99 و 6 ماهه پایان دولت دوران یعنی بخش بازآفرینی است. مردم ما به خوبی با آمار و ارقام آشنا هستند، تنها دولتی که پس از جنگ هشت ساله کار خود را با رکود تورمی آغاز کرد دولت تدبیر و امید بود، هم تورمی در حدود 40 و هم رشد اقتصادی 7.6-درصد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت در طول سال‌های گذشته در کنار مردم تلاش کرده تا تورم را مهار کند، گفت: متوسط توروم در طول 4 سال و نیم اول 10.2 است که در تاریخ کشورمان کمتر سراغ داریم بعد از انقلاب که چهارسال و نیم تورم متوسط این میزان باشد و در حدود دو سال تورم تک رقمی باشد. اما متوسط این چهار سال و نیم 10.2 تورم ماست.

روحانی ادامه داد: رشد اقتصادی ما در بعضی از سال‌ها رشد دو رقمی بود سال 95 رشد اقتصادی بالای 14 درصد و بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده که این یکی از افتخارات بی‌نظیر دولت در بعد از انقلاب است و همین  بود که رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را به لزره در آورد و در کتار ترامپ قرار گرفتند تا ایران را در محاصره کامل قرار دادند. اما در طول چهار و نیم سال نخست رشد اقتصادی ما به طور متوسط 4.7 درصد بوده و از سال 93 تا سال 96 در هر فصل نسبت به فصل مشابه در سال قبل 700 هزار اشتغال خالص در کشور داشتیم. به مردم ایران می گویم هرکجا که همه باهم بودیم دست به دست هم دادیم در کنار هم تلاش کردیم خداوند هم پیروزی را نصیب ما ساخت در آن شرایطی که آغاز کردیم دولت را نه با مذاکره که البته به مذاکره هم افتخار می کنم مذاکره چیز منفی نیست جزء لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن است و نه امروز بلکه ارث پیامبر اسلام(ص) است که در مقاطع مختلف با دشمنان خود حرف زد و صلح کرد مانند صلخ حدیبیه، ما به مذاکره با دشمنان خود به عنوان راهی که پیامبر به ما آموختنه افتخار می‌کنیم.

احیای دریاچه ارومیه یکی از مهمترین مصوبات دولت

وی با بیان اینکه نخستین مصوبه دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه بود، تأکید کرد: حفاظت از محیط زیست و سلامت مردم به خصوص مردم غرب کشور برای دولت اهمیت ویژه‌ای دارد. دومین مصوبه ما در دولت رفع موانع تولید بود و لایحه‌ای که با دو فوریت تنظیم کرده و برای مجلس شورای اسلامی فرستادیم که البته به سال بعد کشیده شد، اما ما مصوبات دولت را اجرا و عمل کردیم. ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم، خصوصی‌سازی که امروز به عنوان بعضی‌ها یک نقطه منفی تلقی می‌کنند به عنوان افتخار دولت است که مقام معظم رهبری خصوصی‌سازی را انقلاب اسلامی نامیدند. ما به همه بخش‌های دولتی مداوم توصیه کردیم که سهام خود را بفروشند و دست از تصدی‌گری بردارید و اقتصاد را به مردم واگذار کنند. این بخش خصوصی بود که در این مدت این تحول بزرگ را به وجود آورد و دولت منتخب مردم با راهنمایی مقام معظم رهبری توانست در مسیری صحیح و درست اقتصاد مقاومتی را در مسیر درست خود قرار دهد.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه درست است که ما در پی تعامل سازنده با جهان و مذاکره بودیم، اما قبل از آن در پی مبارزه با فساد بودیم، یادآور شد: تنها این دولت بود که تمام بخش‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد و البته بهای سنگینی هم برای آن پرداخت. هم بهای حیثیتی و آبرویی که همچنان عده عصبانی هستند و می‌نالند و هم 30 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی صرف شد تا بتوانیم بدهی‌های مردم را از این مؤسسات اعتباری غیرمحاز پرداخت کنیم. همچنین بانک‌های نیروی مسلح را ادغام کردیم و یکی از از قدم‌های بزرگ دولت برای اصلاح نظام اقتصادی بود.

روحانی ادامه داد: زیربناها و طرح های زیربنایی را که پایه‌های اصلی نظام اقتصادی است به حرکت درآوردیم. دیروز در افتتاح‌های دهه فجر پنجاهمین سد در این دولت را افتحاح کردیم، کل سدها در کشور موقع پیروزی انقلاب 19 سد و دیروز سدهای کشور به 194 سد رسید و تا پایان این دولت 2100 سد مخزنی در دولت فعال خواهد بود. چهل و چهارمین تصفیه‌خانه خانه آب و هفتاد و هشتمین تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شد.

وی بیان کرد: آنهایی که می‌پرسند چرا به دولت رأی دادیم اساس کار انتخاب است هرکجا مردم انتخاب خوب داشتند ثمره آن را در سال‌های بعد دیدند از ماست که بر ماست؛ اگر خوب انتخاب کنیم آینده خوب داریم و برعکس در سایه این انتخاب بود که مردم باید بدانند در کشور ایران قبل از سال 92 کمتر از یک میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کرد و امروز حدود 9 میلیون نفر و تا پایان دولت نزدیک به 10 میلیون نفر.  اینکه می‌گویند دولت چه کرده دولت آب آشامیدنی سالم برا روستائیان را 10 برابر کرده و در طول این مدت هر سال دو و نیم هزار مگاوات بر برق کشور اضافه کرده است. دولت برای روستائیان کاری انجام داده که کمتر نظیر آن را می‌بینیم که بخش آب، برق، گاز، مدرسه، بهداشت و ارتباطات جزئی از آنهاست. تا آغاز این دولت تنها 14 هزار روستای کشور دارای لوله‌کشی گاز بود و امروز 32 هزار روستا یعنی بیش از دو برابر از لوله‌کشی گاز بهره می‌برند. این دولت در بخش کشاورزی و امنیت غذایی 26 میلیون تُن بر محصولات غذایی در این هفت و نیم سال اضافه کرده و این یک تحول بزرگ در کشور است.

رئیس جمهور اضافه کرد: هشت هزار هکتار گلخانه به حدود 15 هزار هکتار رسید و تا پایان دولت بیشتر و یعنی بیش از دو برابر و احتمالاً تا پایان روزهایی پایانی دولت به 24 هزار هکتار خواهیم رسید. در این دولت برای کانال‌کشی آب و زهکشی برای زمین‌های کشاورزی که برخی از آن‌ها دیم بود و به زمین آبی تبدیل شد، در مجموع 520 هزار هکتار از این زمین‌ها در کشور احیا شد. تنها 295 هزار هکتار در ایلام و خوزستان، 78 هزار هکتار در گلستان، 46 در دشت سیستان و 77 هزار هکتار در غرب کشور که 50 هزار هکتار بر آن اضافه خواهد شد. امروز کشاورز، مهندس، جوان، روستایی و شهری به نقطه مثبت در زندگی اجتماعی خود رسیده‌ است.

شاهد یک انقلاب در بخش سلامت بودیم

روحانی با بیان اینکه در دوران چهار سال و نیم نخست دولت ما شاهد یک انقلاب در بخش سلامت بودیم، گفت: بخش سلامت ما در آغاز انقلاب 56 هزار تخت داشته ودر آغاز دولت ما 111 هزار و امروز بیش از 150 هزار تخت، در بخش تخت‌های ویژه به سه برابر تخت رسیده است.

وی با بیان اینکه در ارتباطات ما شاهد یک انقلاب بزرگ بودیم، یادآور شد: امروز جوانان ما در سایه پهنای باندی که به وجود آوریم می‌توانند صاحب شغل‌های مختلف باشند پهنای باند در این دولت 35 برابر شده است و آنهایی که شاغل در فضای مجازی هستند به 500 هزار تفر رسیده وشرکت‌های دانش‌بنیان از 55 شرکت به 5 هزار شرکت دست یافته‌ایم.

رئیس جمهور افزود: در جاده‌ها و ریل و بنادر و ترانزیت چه کار بزرگی انجام گرفتهاست. چهار سال و نیم با افتخار و توسعه و پیشرفت و با از بین بردن تورم پیش رفته‌ایم.

روحانی به رسانه‌های توصیه کرد: از همه رسانه‌ها می خواهم به تاریخ و به مردم خیانت نکنیم و واقعیت‌ها را بگوییم. ازسال 97 وارد یک جنگ شدیم دیگر مقایسه این سه سال با گذشته مقایسه نادرستی است مقایسه دوران جنگ با دوران جنگ است. صادرات نفتی ما در سال 89و 90 حدود 120 میلیارد دلار بوده، اما در این دولت به خصوص در سال 94 به‌خاطر فشاری که بر ما وارد آمد تمام درآمد نفتی ما 31 میلیارد دلار بود. در بدترین شرایط دولت قبل در سال 91 درآمد نفتی 68 میلیارد دلار بوده و در بهترین شرایط این دولت درآمد ما 65 میلیارد دلار شده و بهترین سال ما از بدترین سال آنها کمتر بود. اما در عین حال ما یک افتخار بزرگ 60 ساله داریم، 60 سال پیش صادرات غیر نفتی بر واردات پیشی گرفت و در این دولت نیز پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت. امسال هم با همه سختی‌ها تا امروز حدود 30 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که البته به خاطر شرایط خاص از سال‌های پیش کمتر است.

وی افزود: در این یک سال آخر فشارهای بی‌سابقه و مضاعف بر روی دوش مردم بزرگ ایران قرار گرفت و در کنار تحریم سخت و جنگ اقتصادی، سال گذشته در اواخر بهمن ماه مواجه شدیم با یک پاندمی و ویروس عالم‌گیر که همه دنیا دچار مشکلات شد و ما هم دچار شدیم. در ماه‌های اولیه کرونا صادرات غیرنفتی ما به دلیل بسته بودن مرزها تقریباً متوقف شد، صادرات نفتی هم که کم بود به خاطر کاهش فروش نفت در دنیا کمتر شد. در شرایط کرونا مردم ما روی پای خود ایستادند چه در زمینه مواد غذایی کشاورزان و تولیدگران و چه در زمینه وسایل بهداشتی و آنچه بیمارستان‌ها نیاز داشت شرکت‌های دانش‌بنیان هر آنچه نیاز بود در حوزه پزشکی و درمانی از ماسک به دست فرزندان جوان تحصیل کرده این مرز و بوم تولید شد.

هیچ‌گاه برای تأمین نیازهای بهداشتی دچار مشکل نبودیم

رئیس قوه مجریه با بیان این مطلب که هیچگاه مردم برای  مواد غذایی صف نبستند، اظهار داشت: برای مواد بهداشتی دچار مشکل نشدند هیچ بیماری برای تخت بیمارستانی در خیابان و آمبولانش معطل نماند این کار عظیم و بزرگی بوده که توسط ملت ما انجام گرفت. تحریم، کرونا، فشار رسانه‌ای و جنگ روانی و تهدیدهای نظامی چهار تهدید در چهار جبهه ما را تهدید کرد اما ملت ما مقاوم ایستاد. از خطر بزرگ کرونا عبور کردیم گرچه هنوز راه بزرگی در پیش داریم از موج های اول و دوم و سوم عبور کردیم. واکسیناسیون دیروز آغاز شد و یکی از مسئولان بزرگ در بهداشت و درمان فرزند خود را برای واکسیناسیون قرار داد تا به مردم اعتماد دهد و بشکند حرف‌های ناروا را. اگر چیزی در این کشور وارد می‌شود همه و همه در چهارچوب مصالح ملی است و کسی تصور دیگری در ذهنش نباشد.

روحانی افزود: در جنگ کرونا پیروز نهایی خواهیم بود در سال آینده واکسن‌های داخلی ما در بازار در دسترس مردم قرار خواهد گرفت و پایان این دولت با مهار کامل این ویروس باشد.

وی خاطرنشان کرد: دوران جنگ اقتصادی و تحریم تمام شد جنگ و فشار حداکثری شکست خورده و برای رسیدن به پبروزی نهایی نیاز به صبر و مقاومت است. به‌خاطر صبر مردم و مقاومتشان در برابر انواع توطئه‌ها و ذهن آگاهشان در برابر رسانه‌های مخرب بیگانه سر فرود می‌آورم. سه سال است که می خواهند توطئه و جنایت ترامپ را به‌عنوان ناکارآمدی دولت نام ببرند اما در جهان رسوا شدند این دولت بابزرگترین طرح‌ها در این روزهای پایانی کار خود را به پایان خواهد رساند و این دولت با همه توان در تلاش است تا یک انتخاب شکوهمند را در خرداد سال آینده شاهدباشیم یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی توسط امام راحل تأسیس جمهوریت بود امام به ما یاد داد پای صندوق باید برویم.

رئیس قوه مجریه با اشاره به خودکفایی کشور در حوزه تولید گندم گفت: کشاورزان ما را در گندم خودکفا کردند و تحولی بزرگ در شکر و برنج و محصولات زراعی کار بزرگی را انجام دادند. احترام می‌کنم به کارگرانی که ریل ما را از 10 هزار کیلومتر به 14 هزار کیلومتر رساندند. دستان هنرمندی رامی بوسم که راه‌های روستایی کشور را از 111 هزار به 115 هزار رساندند و راه‌آهن ما را به افغانستان رساندند. اتصال راه‌آهن جنوب ما به دریای خزر از طریق رشت به بند انزلی انجام خواهد شد و ده‌ها طرح دیگر در این کشور.

اگر تحریم‌ها نبود وضعیت بهتری داشتیم

روحانی ادامه داد: اگر شرایط تحریم‌ها نبود امروز وضعیتمان بهتر بود. راهی برای ما وجود ندارد جزء اینکه دین‌داری و ا نقلابی‌گرمان را باید روزآمد و کارآمد کنیم و بدانیم با روزآمدی می‌توانیم در برابر همه توطئه‌ها بایستیم و به پیروزی دست یابیم. تردیدی ندارم سال‌های پیش رو سال‌های بهتری خواهد بود و ریل‌گذاری‌هایی که در این دولت انجام گرفته بهتر خواهدبود مخصوصاً در بخش نفت و گاز و پتروشیمی که امروز تولیدات پتروشیمی ما از 56 میلیون تُن به 100 میلیون تُن رسیده و در زمینه تحولات نفت و گاز کارهای عمده انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه امام(ره) به ما یاد داد در هر مسئله مهمی با انتخاب خود شرنوشت خود را تعیین کنیم، گفت: او تأسیس‌گر بود و ادامه دهنده این راه هم مقام معظم رهبری است که در همه انتخابات‌ها تأکید کردند که انتخاب منتخب بسیار مهم است، اما اهم مشارکت مردم است. همه ما باید به فکر مشارکت حداکثری باشیم یک انتخابات شکوهمند، سالم و رقابتی که همه احساس کنند در انتخابات هستند و حضور دارند، باز هم هفتاد و چند درصد مشارکت را می‌خواهیم و چه اشکال دارد مردم ما در ماه‌های پیش‌رو حماسه‌های جدید را بیافرینند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در ماه‌های پایانی دولت طرح‌هایی به افتتاح خواهد رسید، اظهار کرد: این طرح‌ها در تاریخ کم‌نظیر هستند، اولین گام را برای احیای شرق کشور برداشته‌ایم و از خلیج فارس و دریای عمان آب به قلب کویر می‌رود. با صرف 16 هزار و 300 میلیارد تومان آب خلیج فارس و دریای عمان به سیرجان رسید و باید از سیرجان به سمت اردکان و مس سرچشمه ادامه یابد. همچنین در همین دولت آغاز عملیات آب از جنوب به اصفهان و خراسان جنوبی و رضوی آغاز می‌شود، همه مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها در این باره انجام شده و کارهای مقدماتی آن آماده است و این کار بزرگ دولت به عنوان ریل‌گذاری برای دولت آینده از کارهای مهم و بی‌نظیر در تاریخ ایران است. در ماه‌های آینده احیای دریاچه ارومیه به بهره‌برداری خواهد رسید و به قول خود عمل می‌کنیم، استراتژیک‌ترین طرح انرژی تاریخ ایران در ماه‌های آینده افتتاح می‌شود و خط نفت لوله از بوشهر تا هرمزگان به طول هزار کیلومتر تمام کارهای آن به دست ایرانیان صورت گرفته است که گاز ما را از 600 میلیون متر مکعب در روز به هزار میلیون میلیون متر مکعب در روز می‌رسد و بنزین از 56 میلیون در روز به 107 میلیون لیتر در روز رساند و ما را در گاز و نفت و گازویل خودکفا کرد.

روحانی عنوان داشت: امام(ره) در سایه سرمایه اجتماعی و معنوی انقلاب را پیروز کردند، رژیم گذشته بر سرمایه امنیتی، نظامی و قدرت‌های خارجی متکی بود، اما امام راحل به قدرت‌های خارجی اعتماد نداشت، او تکیه‌اش بر مردم بود آن هم سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد متقابل مردم و دولت به یکدیگر و این سرمایه بزرگ است که می‌تواند ما راپیروز کند.

او خاطرنشان کرد: تمام طراحی دشمنان این است که با دروغ، تهمت، بدزبانی و سخنان نادرست و ناروا مردم را از دولت جدا کنند، اما امام خمینی(ره) در سایه سرمایه معنوی، فرهنگی و ایمان و اخلاق ما را به پیروزی رساندند. ما امروز در ابعاد اقتصادی، عملی و نظامی توانمندیم، امروز بزرگترین قدرت پدافند هوایی و موشکی هستیم.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود به اجرای تعهدات برجامی اشاره کرد و گفت: ما آماده‌ایم به تعهدات خود در برجام عمل کنیم آن روزی که ما شاهد باشیم 1+5 به تعهدات خود عمل کرده است. راه دیگری برای دنیا وجود ندارد حتما این راه، مسیر راه سیاسی و راه توافق با ایران است.

انتهای پیام/*

کد خبر 647544

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =