وزیر راه و شهرسازی دولت دهم : قبل از اجرای هدفمند کردن یارانه ها ، تورم به یک رقم رسید در حالی که موتور مسکن مهر به شدت روشن شده و به سرعت پیش می رفت .

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در گفت و گو با خبرنگارسرویس اقتصادی پایگاه خبری آفتاب ری با اشاره به بی تاثیر بودن مسکن مهر در تورم گفت: درسال 88-89 و قبل از اجرای هدفمند کردن یارانه ها ، تورم به یک رقم رسید در حالی که موتور مسکن مهر به شدت روشن شده و به سرعت پیش می رفت . تا اینکه مسئله ارز مطرح شد و در خرداد 91 تورم به اوج رسید. بنابراین این مطلب که نقدینگی مسکن مهر باعث رشد تورم شد، درست نیست زیرا تورم به یک عامل نقدینگی ربط پیدا نمی کند.

وی افزود: در کشور سالانه 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده می شود . درحالی که سهم مسکن مهر از این مقدار تسهیلات تنها مبلغی حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان بود. یعنی اقتصاد ایران آنقدرکوچک است که 5 یا 6 هزار میلیارد تومان (حتی اگر 4 بار چرخش هم داشته باشد ) چنین تورمی ایجاد کند.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم اظهار داشت : طبق اصول 2،3، 31و 43 قانون اساسی و گفتمان حضرت امام، آیا قشر متوسط به پایین نباید مسکن داشته باشد؟  اگر دولت بخواهد بگوید من کاری به قیمت ندارم قشر متوسط به پایین صاحب خانه نمی شوند.  اما اگر دولت بخواد حمایت کند می تواند طبق قانون ساماندهی، تسهیلات ارزان قیمت و زمین صفر درمسکن مهر را اجرایی کند . دوستان دولت فعلی درباره تورم زا بودن مسکن مهر صحبت هایی نموده اند و ما سکوت کردیم . انشالله که بیایند و تورم را درست کنند. امیدوارم بتوانند به قشر متوسط و ضعیف  با 5 میلیون ، 7 میلیون یا 10میلیون خانه بدهند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آفتاب ری پیرامون نارضایتی مردم از توقف مسکن مهر اظهار داشت: این سوال را از مردم بپرسید. مردم که مارامی بینند همش از مسکن مهر سوال می کنند. من از طرف مردم نمی توانم پاسخی بدهم اما مسکن مهر کار خدایی و ارزشی بود.

 انتهای پیام/

کد خبر 57191

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =