به گزارش سرویس بین الملل رویداد، نشریه فارین پالیسی سالانه لیستی به تعداد صد نفر را منتشر می کند که این افراد از نظر نویسنده این نشریه، متفکران برجسته جهانی نامیده می شوند. این مقاله از تفاسیر سیاسی جالبی که سبب شده تا نام این افراد به عنوان "متفکر برجسته" عنوان شود، برخوردار است. فارین پالیسی نوشته است: در سال 2012 امیدهای غرب به مثمرثمر بودن بهار عربی (واژه ای مجعول برای تحت الشعاع قرار دادن ماهیت بیداری اسلامی)به تدریج کم رنگ شد. جنگ نابرابر ارتش سوریه و مخالفان دولت(بعبارتی بهتر تروریست های مخالف بشار اسد که با سلاح های گرم و نیمه سنگین از سوی متحدان غربی شان برای کشتار مردم سوریه تجهیز شده اند) و تبدیل شدن آن به جنگ داخلی در حالی که دموکراسی های نوپای منطقه با آزادی تازه به دست آمده شان در تقلا هستند، حسی از بدبینی را به وجود آورده است. این نشریه نوشته است؛ در یک طرف جهان دگرگونی سیاسی غیرمنتظره در حال رخ دادن است (سوریه) و در طرف دیگر جهان رئیس جمهور برمه (میانمار) که زمانی از سرکوب گرترین دیکتاتورهای جهان به شمار می رفت اینک درحال اصلاح امور است. در این لیست جایگاه نخست به "آنگ سان سوچی" رهبر مخالفان میانمار و "تین سین"، رئیس جمهور این کشور اختصاص داده شده است. تقدیر نشریه به گونه ای است که هیچ نامی از مسلمان کشته شده میانمار و جنایتی که بر آنها وارد شد برده نشده است. درحقیقت اطلاق لفظ متفکر به این اشخاص سبب بی اعتباری این کلمه شده است.

هیلاری و بیل کلینتون در جایگاه سوم این لیست قرار گرفته اند. زوجی که مدافعان لیبرال انترناسونالیسم شناخته شده اند. در آمریکا دیدگاهی وجود دارد که این دو فرهنگ خوشبختی آفرینی و ارتقاء دموکراسی در داخل کشور و توسعه درخارج از کشور بدون برانگیختن مخالفت ها را جاانداخته اند. البته در این مقاله نیز ذکر شده است که بنا به دلایلی تعجبی وجود ندارد که سیاست خارجی آمریکا رو به سمت ابتلا به بیماری نوستالوژی کلینتونی می رود. هیلاری کلینتون که در ابتدا نسبت به درستکاری ها و خوش آرمانی های باراک اوباما بدگمان بود، سپس به عنوان یکی از حامیان قدرتمند دولت اوباما برای حقوق بشر و دموکراسی پدید آمد. باراک اوباما، آنگلا مرکل، به ترتیب در جایگاه هفتم و دوازدهم، ایهود باراک و بنیامین نتانیاهو در جایگاه سیزدهم مغزهای متفکر جهان قرار دارند. بنیامین نتانیاهو، دوشادوش بیل گیتس قرار دارد و امیر قطر با اختلافی چشمگیر از "یورگن هابرماس" پیشی می‌گیرد!

ایهود باراک و بنیامین نتانیاهو به دلیل وادار کردن جهان به مقابله با برنامه هسته ای ایران توانسته اند این رتبه را به دست آورند. مخالفت با دولت بشار اسد و حمایت های این کشور از براندازی حکومت اسد نیز توانسته رتبه بیست و هشتم را برای "رجب طیب اردوغان"، نخست وزیر و "احمد داوداوغلو"، وزیر خارجه این کشور به دست ‌آورد.

جایگاه پنجاه و نهمین متفکر سال 2012 متعلق به "حمدبن خلیفه آل ثانی" امیر قطر است که علاوه بر این جایگاه لقب "هنری کیسینجر عرب" را به علت پر کردن خلأ رهبری در منطقه خاورمیانه را به دست آورده است.

 گفتنی است پدیده ارتشا در نشریاتی ازین دست بسیار قابل ملاحظه می باشد ، همان گزینه ای که میتواند نام جانی میانمار ، نتیانیاهو و حتی امیر قطر را در ستون برجسته ترین متفکران جهان جای دهد.

کد خبر 5016

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =