محمود احمدی نژاد روز عاشورا به طور سرزده به قم سفر کرد تا ضمن بازدید از ضریح جدید امام حسین علیه السلام در مراسم عزاداری ظهر عاشورای قم نیز شرکت کند اما نکته جالب توجه در این سفر مانند سفرهای قبلی خبری از به حضور پذیرفتن احمدی نژاد از سوی مراجع قم نبود.

معمولا در سفر به قم مقامات به دیدار مراجع می روند اما احمدی نژاد با سابقه دوره دوم ریاست جمهوری اش در سفر به قم از دیدار مراجع محروم مانده است. به راستی چرا مراجع دیگر احمدی نژاد را به حضور نمی پذیرند؟

این در حالی است که اواخر سال 89 نیز چنین اتفاقی افتاد. آیت الله غروی پس از سفر پرحاشیه پارسال احمدی نژاد به قم در گفتگویی با اشاره به اینکه «برخی مراجع اجازه ملاقات به رییس جمهور را ندادند» گفت: "تا جایی که من خبر دارم در این خصوص واسطه های قوی نیز وجود داشت که برخی شان از علمای قوی و بلند مرتبه قم بودند. این ها با مراجع تماس گرفتند و برخی هم حضورا تشریف بردند ولی این مراجع گفتند خیر. چرا که نقطه نظراتی را مطرح کردند ولی از سوی دولت عمل نشد."

سفر سال 89 رئیس جمهوری به قم پس از مدت ها صورت گرفت که البته با حاشیه هایی همراه شد. از جمله آنکه دیدار تیم دولت با آیت الله صافی گلپایگانی صورت نگرفت و البته این اتفاق برای دیدار تیم دولت با آیات عظام وحیدی و شبیری هم تکرار شد.

همچنین بیست و چهارم خرداد سال 90 بود که بعضی از روحانیون حوزه علمیه قم از پذیرش پولی که مرکز خدمات حوزه‌های علمیه به عنوان هدیه رئیس‌جمهور به آنها، به حساب آنان واریز کرده است خودداری کردند. حجت الاسلام‌الله مراد انصاری نیا در نامه‌ای که به همین مناسبت خطاب به رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه قم نوشته و تصویر آن را به روزنامه جمهوری اسلامی ارسال نموده آورده است: "با توجه به هتک حرمت علما و مراجع عالیقدر و سابقین انقلاب و یاران امام(ره) و بیت شریف حضرت امام در دوره آقای احمدی‌نژاد... از پذیرش این مبلغ خودداری می‌نمایم... بهترین عیدی ما زمانی است که احترام بزرگان دینی و سابقین انقلاب و یاران امام دستخوش سلیقه‌های جناحی نشود و با مدیریت صحیح و سعه صدر و همدلی شاهد به بار نشستن نهالی باشیم که به دست مبارک امام خمینی غرس شده است..."

اما سوم شهریور 91 بود که کرم رضا پیررضایی، استاندار قم که دو ماهی از حضورش در قم می گذشت، این خبر را در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قم داد و گفت: مدتها است که رابطه گرم سالهای ابتدایی دولت و مراجع قم سرد شده است. این سردی بیش از هر چیز به حواشی مربوط می شود که در دولت دهم، گریبان دولت و شخص رئیس جمهور را گرفت. گرانی هم از دیگر عواملی بود که صدای مراجع را در آورد و انتقاد ها از دولت  را افزایش داد.

وی افزود: رئیس جمهور برای تحول بیشتر، من را به قم فرستاد و تذکر داد«احترام علما و مراجع تقلید نگه داشته شود»و در راستای تکریم مردم و شتاب بیشتر در کارهای عمرانی تلاش کنیم.»

اما همچنان بعد از این سخنان در آخرین سفر احمدی نژاد ظرف چند روز گذشته روابط سرد رییس جمهور با مراجع مشاهده می شود و خبری از دیدار آقای احمدی نژاد با مراجع قم نیست. حتی آقای احمدی نژاد دیگر در مراسم بیت رهبری در دهه محرم هم شرکت نمی کند. این حضور نیافتن از همان مراسم تنفیذ و نبوسیدن دست رهبری کلید خورد...

کد خبر 4987

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =