یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه مفسران اهل سنت در تفسیر آیه ولایت عاجز مانده‌اند گفت: مفسران شیعه دست پر هستند و می‌گویند ولایت مکمل نبوت است.

یه گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی شامگاه چهارشنبه در جشن بزرگ ولایت و گردهمایی سادات که در مسجد جمکران برگزار شد، ضمن تشریح جریان غدیر اظهار کرد: اسناد غدیر به قدری زیاد است که قابل انکار نیست. مخالفان برای انکار اسناد غدیر بهانه جویی‌های زیادی کردند.

وی گفت: سئوالی که باید پرسید این است که چه دلیلی داشت پیامبر اسلام(ص) در آن بیابان خشک و گرم هزاران نفر را جمع کند که فقط بگوید علی(ع) را دوست داشته باشید؟

این مرجع تقلید اظهار کرد: در منابع اهل سنت آمده که خلیفه دوم پس از این جریان به حضرت علی(ع) تبریک گفت. مسئله دوستی که این صحبت‌ها را ندارد.

تفسیر معقول از آیه ولایت

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به آیه 67 سوره مائده که از آن به عنوان آیه ولایت یاد می‌شود گفت: هیچ تفسیر معقولی به جز مسئله ولایت از این آیه نمی‌توان داشت. سوره مائده از آخرین سوره‌هایی است که بر پیامبر اسلام نازل شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه افزود: خداوند در این آیه به پیامبر می‌فرماید «ابلاغ کن». تا آن زمان احکام دین توسط پیامبر بیان شده بود و حال باید دید چه چیزی باقی مانده بود که پیامبر می‌بایستی آن را ابلاغ می‌کرد و اگر ابلاغ نمی‌شد دین ناقص می‌ماند.

وی اظهار کرد: مفسران اهل سنت در تفسیر این آیه مانده‌اند اما مفسران شیعه دست پر هستند و می‌گویند ولایت مکمل نبوت است.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: خداوند در ادامه آیه خطاب به پیامبر می‌فرماید که نترسد، چراکه خدا او را حفظ خواهد کرد. چه موضوعی مطرح بوده که باعث ترس پیامبر شده است. مشخص است موضوع در مورد چیزی است که برخی از آن ترس داشتند و ممکن بود عکس العمل نشان دهند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه هیچ تفسیری جز ولایت برای این آیه وجود ندارد، تصریح کرد: منطق شیعه در این خصوص منطق قوی است.

ترس عربستان از منطق پرنفوذ پیروان اهل بیت

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توزیع 6 میلیون کتاب ضدشیعی در عربستان اظهار کرد: ترس آنان از منطق پرنفوذ و گویای پیروان مکتب اهل بیت(ع) است.

به گفته آیت‌الله مکارم شیرازی کتاب‌هایی که آن‌ها توزیع می‌کنند مملو از دروغ و تهمت است و دروغ پایدار نمی‌ماند.

این استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کرد: آیات زیادی در قرآن کریم وجود دارد که بر مسئله ولایت تاکید کرده است.

وی افزود: دستگاه بنی امیه 70 سال اجبار کرده بود که بر روی منبر‌ها، امام علی(ع) را لعن کنند، اما امروز مرقد دختر 3 ساله امام حسین(ع) در شام چقدر عظمت دارد و تشکیلات بنی امیه کجاست.

امر به معروف و نهی از منکر را احیا کنیم

آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن تشریح صفات شیعه واقعی، در مورد فراموش شدن امر به معروف و نهی از منکر گفت: فراموش شدن این دو واجب الهی باعث می‌شود که دعا‌ها اجابت نشود.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در حدیثی آمده است که اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک شود دعای خوبان فایده‌ای ندارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان توصیه کرد: امر به معروف و نهی از منکر را احیا کنیم و این دو واجب الهی را دوستانه توام با محبت در جامعه پیاده کنیم.

منبع: مهر

انتهای پیام/م

کد خبر 35598

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =