در سپاه اون اهرم قوی و اون توان مضاعفی که وجود دارد که در جای دیگر وجود ندارد وجود ایثار و فدا کاری است وقتی مبنای کار شد مجاهدت هم از بُعد مادی و هم از بُعد معنوی می شود با توجه به توکل بر خدا می توان به این سپاه تکیه کرد.

به گزارش آفتاب ری ، متن زیرگفت وشنود خواندنی با جناب سرهنگ رضا لعلی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سیدالشهداء(ع)اسلام شهر در هفته دفاع مقدس است:

** انقلاب ما صِرف یک حکومت مردم بر مردم نبود**

به عنوان اولین سؤال هفته دفاع نزدیک است اگه برگردیم عقب ، قبل از جنگ امام چی چیزی می دیدند که فرمان تشکیل سپاه پاسداران دادند (فلسفه تشکیل سپاه چی بود)

اگر بخواهیم سپاه را بشناسیم باید دین و اعتقادات را بشناسیم و روحانیت و مرجعیت دینی را بشناسیم ، انقلاب ما یک انقلاب ارزشی بود یک انقلاب صنعتی به سبک غربی نبود کسانی که این مسائل را خوب بشناسند سپاه را هم می توانند بشناسند انقلاب ما صرف یک حکومت مردم بر مردم نبود لذا سپاه که تشکیل شد مبنا و اساس کارش حفظ انقلاب ، حفظ ارزش ها و دستاوردهای آن بود این دستاوردها و اعتقادات یک  بار به عنوان جنگ سخت مورد هجوم قرار گرفت که هشت سال طول کشید و شروع کار سپاه همراه شد با این هجمه سنگین و همین باعث شکل گیری واقعی سپاه شد و هرآنچه که الان سپاه به عنوان نقطه قوت دارد از تجربیات آن هشت سال دفاع مقدس است. سپاه برای حفظ ارزش ها و اعتقادات بود که تشکیل شد

**سپاه یک نیروی نظامی به تنهایی نیست**

جمله معروف امام خمینی (ره) را قطعا شنیدید (اگر سپاه نبود کشور نبود) نظرتون در مورد این جمله چی هستش؟

در سپاه اون اهرم قوی و اون توان مضاعفی که وجود دارد که در جای دیگر وجود ندارد وجود ایثار و فدا کاری است وقتی مبنای کار شد مجاهدت هم از بُعد مادی و هم از بُعد معنوی می شود با توجه به توکل بر خدا می توان به این سپاه تکیه کرد. سپاه پاسداران با این نگاه و دیدگاه به وجود آمد و در داخل و خارج از مرزها ایران فعالیت می کرد و می کند یعنی سپاه یک نیروی نظامی به تنهایی نیست و یک نیروی سیاسی و اجتماعی نیز به تنهایی نیست همه مؤلفه ها کنار یکدیگر است به همین دلیل می تواند از همه بحران ها عبور کند اگر نیرویی دارای نوآوری و ابتکار باشد در همه شرایط است که از بحران ها عبور می نماید به خاطر همین امام فرمودند که اگر سپاه نبود کشور نبود واین نگاه رو هم حضرت آقا هم دارند.

**اصل تهاجم دشمن از اساس منکوب کردن اعتقادات شیعه بود**

در هفته دفاع مقدس هستیم پیرامون هشت سال دفاع مقدس صحبت های خودتون مطرح می کنید؟

در دوران دفاع مقدس اون چیزی که همه برداشت کردند واقعا یک گنجینه بود و گنجینه هم که هر چقدر برداشت کنید تمام شدنی نیست چرا این تمام شدنی نیست؟ بخا طر اینکه برای هر جامعه و مکتب اصل دفاع ، مقدس است و این قداست زمانی که بوی معنویت پیدا کند ، وصل به نور الهی می شود به هرحال دفاع معنیش دادن شهید است ، دادن خون است طبیعت این نوع دفاع این است که به نور الهی وصل می شود. تمام شدنی نیست ، دفاع مقدس یک پروژه نظامی تنها نبود چون اصلا دفاع ما تنها فقط برای دفاع از مرز و بوم نبود دفاع ما دفاع از خاک نبود چون مبنای دشمن تهاجم و تصرف خاک نبود اصل تهاجم دشمن از اساس منکوب کردن اعتقادات شیعه بود و مقابله با گسترش مکتب شیعه ،برای همین هیچ وقت دشمنی آن هاتمام شدنی نیست فقط ما باید وقت بگذاریم تا از این گنجینه بیشتر بهره برداری کنیم و بیست وچند سال از زمان جنگ می گذرد هنوز که هنوزه چند تکه استخوان که وارد فضای شهر می شود چه اثری در این جامعه دارد؟ این خاصیت هشت سال دفاع مقدس است نه از بُعد نطامی آن که هرچند آن هم است نه از بُعد مهندسی آن که هرچند آن هم است ، از هر بُعد به آن نگاه کنیم اتفاقاتی که در آن رخ داده خارق العاده ترین کارها صورت پذیرفته و این می شود یک گنجینه.....

پایگاه تحلیلی خبری مبصر

**جنگ را خود مردم اداره نمودند،خود مردم هم باید از آن پاسداری و حفاظت کنند**

برنامه های ناحیه مقاومت بسیج سیدالشهداء(ع) اسلامشهر در هفته دفاع در سطح شهرستان اعلام می کنید؟

در سه زمینه  برنامه ریزی داریم یک زمینه برنامه های شاخص ،  یک زمینه برنامه در سطح حوزه ها و در زمینه سوم پایگاه ها ، مراکز علمی و کارگری و صنوف برنامه ریزی کرده ایم که تعداد آن بسیار زیاد است که نمی توان به راحتی در زمان کوتاه نام برد.

جنگ را خود مردم اداره نمودند ، خود مردم هم باید از آن پاسداری و حفاظت کنند و ما فقط امورات هماهنگی در سطح شهرستان و آحاد مردم انجام می دهیم کار اصلی را مردم انجام می دهند.

مقدمه هفته دفاع ما اردوهای جهادی بود که انجام دادیم ، یادواره ها و بزرگداشت شهدا بود که انجام شد نزدیک به 45 روز است که ستاد هفته دفاع مقدس را با حضور فرماندار در سطح ناحیه و شهرستان تشکیل داده ایم و خروجی این هماهنگی ها این موارد می باشد:

- صبحگاه مشترک نیروهای بسیج ، نظامی ، انتظامی و همراه با رژه مکانیزه وخودرویی در 31 شهریور.

- هشت خاکریز فرهنگی در 8 نقطه شهر با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی برنامه ریزی کردیم.

- سرکشی از خانواده های شهداء به صورت گسترده که با هماهنگی بنیاد شهید انجام خواهد گرفت.

- ده یادواره شهداء درسطح ناحیه ها و حوزه ها برگزار خواهد شد.

- جشنواره های فرهنگی ورزشی در مناطق مختلف برگزار خواهد شد.

- در روز پنجشنبه عطر افشانی مزار قبورمطهر شهدا صورت می پذیرد.

- روز جمعه حضور گسترده بسیجیان درنماز جمعه و ایراد سخنرانی در نماز جمعه خواهیم داشت.

- نمایشگاه دفاع مقدس در شهر چهاردانگه طراحی وا جرا می شود.

- طراحی وساخت ماشین آلات که در مرحله بهره برداری قرار دارد که توسط بسیجیان صورت پذیرفته به بهر برداری می رسد.

- اختتامیه طرح نشاط و تعالی در این ایام است.

- همایش هیئت عاشقان ولابت که مخصوص فرماندهان پایگاه ها و سرحلقه های صالحین است برگزار می شود.

- برنامه حفظ انسجام گردان های امام علی برگزار می گردد.

- افتتاحیه چند پروژه عمرانی در دستور کار قراردارد از جمله محل جدید حوزه مقداد ، محل سوله حلقه های صالحین در شهرک قائمیه ، پایگاه بسیج  مسکن مهر شهرک جدید ضیاءآباد و....

- حضور گسترده در مدارس و روایتگری و بازگویی خاطرات دوران هشت سال دفاع مقدس با همراهی بسیج دانش آموزی...

این برنامه های کلی می باشد درحوزه های خواهر و برادر صورت می پذیرد که بیان کردیم.

**جلوگیری کنیم از انحرافاتی که در تاریخ جنگ قصد ایجاد آن را دارند**

تأثیر این برنامه های رو در سطح شهرستان اسلام شهر چگونه ارزیابی می کنید؟

ما به دنبال حداقل ها هستیم و حداکثرها ، حداقل این است که مردم آن زمان را فراموش نکنند و این ارزش ها و دستاوردهای جنگ را برای جوانان بازگو شود.

نتیجه که من به دنبال آن هستم و برای بنده مهم است بتوانیم با این اقدامات جلوگیری کنیم  از انحرافاتی که در تاریخ جنگ که خیلی ها دنبال آن هستند وتا می توانیم واقعیت جنگ را بازگو کنیم و روز به روز خلاقیت در این عرصه را بیشتر خواهیم نمود.

**اعتقاد ما این است که با غیر شیطان جنگی نداریم**

جنگی که بود جنگی که هست ! جنگ حال حاضر جوانان امروز ما را در چه عرصه هایی می بینید؟

اصل جنگ ما با شیطان است ، اعتقاد ما این است که با غیر شیطان جنگی نداریم و نماد آن در هرچیزی باشد می جنگیم یک روزی نماد آن صدام بود و امکانات آن نظامی است که جنگ سخت است و وقتی از آن نتیجه نمی گیرند میروند سراغ جنگ نرم که مزمهل کردن دین ، تخریب افکار و روحیه ها ، زیرسوال بردن دین و بارو ، حتی آن موقعه هم که توپ و تانک بود جنگ با باور و اعتقادات بود الان هم همین است و الان روش آن تغییر پیدا کرده وگرنه جنگ ، جنگ باورها و ارزش هاست. چیزی که در مقابل آن جواب می دهد خودسازی است هرچقدر به خودسازی توجه کنیم دیگران سازی هم جواب می دهد بخاطر همین هرکس باید به فکر دین و باور خود باشد تا بتواند به دیگران هم کمک کند.چگونه یک جوان قبول میکرد روی مین برود این از خودسازی است این عمل است که اثر گذار است.

پایگاه تحلیلی خبری مبصر

**همه در طرح صالحین دنبال جنبه آماری آن هستند**

به عملکرد مجموعه تحت امر خودتون چه نمره ای می دهید؟

به عملکرد یک نگاه بیرونی داریم یک نگاه درونی از نگاه بیرونی عملکرد نسبتاُ خوبی داشتیم و درسطح استان در بین 15 ناحیه رتبه اول را به دست آوردیم و در جشنواره مالک اشتر در بین 450 ناحیه در کل کشور ناحیه اسلام شهر جز 32 ناحیه برتر قرار گرفتیم در نگاه ارزیابی مافوق و ناظرین بهترین استان هستیم.

ولی از نگاه درونی با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم اون چیزی که باید اتفاق بیفته توسط خود مردم که فرماندهان و بسیجبان پایگاه های هم از مردم هستند که باید همراه شوند تا محقق شود که توفیقاتی داشتیم ولی آن چنان زیاد  نیست!

به طور مثال حلقه های صالحین ما که فعالیت پایه ی است که نتوانستیم جا بیندازیم یک مأموریت نیست یک تکلیف است و یک وظیفه شرعی است علاوه برمأموریت ، هرکس هرکمکی می تواند بکند باید انجام دهد چون تنها راه حفظ همین است هنوز نتوانستیم در لایه های مدیریتی جابیندازیم که این کار سختی است متأُسفانه همه دنبال جنبه آماری آن هستند.

در پایان اگر صحیتی باقی مونده در خدمتیم...

حضرت آقا در دیداری که بافرماندهان سپاه داشتند دو مرتبه اعلام رضایت نمودند و نسبت به گذشته از عملکرد راضی ترند که این کارنامه درخشان به جهت این است که جهت گیری ها  خوب شده ولی به این معنی نیست که به وضعیت مطلوب و ایده آل رسیده ایم به هرحال  فضای گذشته فضای جنگ سخت بود ولی الان که جهت گیری به سمت حلقه های صالحین رفته جهت گیری خوبی بوده و در هر دو زمینه نظامی و اعتقادی پیشرفت چشمگیری داشته ایم.

منبع : مبصر

انتهای پیام /ش

کد خبر 31846

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =