دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی جمعه شب خود تاکید کرد، اسرائیل در جنگ آینده باید پیش از حمله به بیروت نگران شهرهای شمالی فلسطین اشغالی باشد و فکر تجاوز به لبنان دیگر برای اسرائیل آسان نیست.

«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان جمعه شب در جشن افطار مرکزی هیئت حمایت از مقاومت اسلامی سخنرانی کرد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از فارس دبیرکل حزب‌الله لبنان سخنان خود را که به طور مستقیم از شبکه های عربی از جمله المنار پخش می شد، با این گفته آغاز کرد که مقاومت در لبنان دارای دیدگاه، اهداف، وظیفه و خط مشی روشنی است که از ابتدا از بینش و آگاهی برخوردار بود و همین موجب شد تا هر کس در این مقاومت بداند، کجا می‌رود و چه می‌کند. در حالی‌که این شفافیت دیدگاه و بینش را باید به ایمان و عزم و اراده مقاومت افزود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه افزود: دیدگاه، بینش و اهداف روشن و شفاف مقاومت در لبنان موجب شد تا این مقاومت تلاش کند، اهداف خود در آزادسازی اراضی اشغالی لبنان پیش از سال 1982 و همچنین اسرا و بازداشت شدگان مقاومت از زندان‌ها را محقق کند و در این راه مدعی نشده که مسئولیت محافظت و حمایت لبنان از خطرها را برعهده دارد، بلکه در این امر در کنار ارتش و نیروهای امنیتی سهیم است.

سه هدف عمده مقاومت لبنان

سیدحسن نصرالله با اشاره به اینکه پس از آزادسازی اراضی اشغالی لبنان، دومین هدف مقاومت در آزادی اسرای نمود پیدا می‌کند، تاکید کرد که این هدف مقاومت نیز طی چندین مرحله محقق شد و برخی از پرونده‌های معلق یعنی آزاد سازی «مزارع شبعا» و «تلال کفر شوبا» بیش از آنکه یک هدف برای مقاومت به شمار آید، حقی ملی است.

وی همچنین گفت: باز گرداندن پیکرهای شهدا و باز پس گیری آنها از اسرائیل حقی ملی و لبنانی است و مقاومت تا تحقق این هدف به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد، چون در این بین اراضی وجود دارد که همچنان در اشغال اسرائیل است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: مقاومت با هدف مشارکت و سهیم بودن در حمایت و پشتیبانی از مردم لبنان وارد عرصه شد و تفاهم‌نامه ژوئیه 1993 میلادی اولین معادله میدانی بود که مقاومت آن را جهت حمایت از شهروندان لبنانی تحمیل می‌کرد تا پس از آن تفاهم‌نامه آوریل و معادله حمایت و پشتیبانی شهرهای لبنان از بمباران‌های اسرائیلی در قبال عدم بمباران شهرک‌های صهیونیست‌نشین شمال سرزمین‌های اشغالی از سوی مقاومت نمود یافت.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد که ما برای لحظه‌ای هم ادعا نکردیم که تجهیزات و تسلیحات و توانمندی‌های نظامی همچون تجهیزاتی در اختیار داریم که اسرائیل در جنگ ژوئیه در اختیار داشت و تلاش کرد، موجب ایجاد موازنه وحشت و ترس میان لبنان و اسرائیل شود. آنچه در لبنان روی داد، مقاومتی مردمی و پذیرش و استقبالی مردمی بود که ما را به مرحله ایجاد موازنه ترس و وحشت و بازدارندگی سوق داد. این موجب شده که اسرائیل پیش از هر تجاوز به لبنان هزار موضوع و مسئله را مورد محاسبه قرار دهد.

اولویت نخست آمریکا در منطقه اسرائیل است

به گزارش خبرگزاری فارس، «سیدحسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی جشن افطار سالیانه هیئت مقاومت حزب‌الله لبنان گفت: آیا نیاز به مقاومت وجود دارد، بررسی مشروعیت سلاح یا عدم مشروعیت آن هرگز راه به جایی نمی‌برد بنابراین باید به این بحث پرداخت که آیا نیاز به مقاومت وجود دارد. وی افزود: تجربه ثابت کرده که اولویت نخست آمریکا در منطقه، اسرائیل است و آمریکا به خاطر منافع خود، دست از هم‌پیمانان خود کشید و آمریکا دیگر آن قدرتی که اراده خود را بر جهان تحمیل می‌کرد، نیست.

مقاومت در لبنان قوی است و از حمایت و اراده مردمی برخوردار است

نصرالله تصریح کرد: ما در موضوع مقاومت، واقعیت‌ها را مطرح می‌کنیم و می‌گوئیم که بیایید از این واقعیت‌ها درس عبرت بگیریم زیرا مقاومت به اراده مردمی متکی است، تجربه مقاومت فایده خود را ثابت کرده است، مقاومت در لبنان قوی است و از عشق و حمایت بزرگ برخوردار است و یک وضعیت گذرا نیست، مقاومت شکننده نیست و همه کسانی که سعی دارند مقاومت را بشکنند و یا آن را منزوی سازند، شکست خواهند خورد زیرا مقاومت یک تشکیلات نیست بلکه اراده مردمی است.

نصرالله تاکید کرد: افراد شریف این کشور عزیزترین چیز خود را در مقاومت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ما دائما آمادگی گفت‌وگو و بررسی استراتژی ملی دفاعی را داریم و اواسط 2006 استراتژی دفاعی را ارائه کردیم اما تا کنون مورد بررسی قرار نگرفته است زیرا گروه دیگر در بحث و بررسی استراتژی ملی دفاع از این وطن جدیت ندارد.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسم افطاری هیئت حمایت از مقاومت تصریح کرد که دفاع از لبنان مسئولیت تمامی ملت آن است و نیاز ملی به وضع استراتژی دفاع ملی در کشور احساس می‌شود.

وی تاکید کرد که هنگامی که دشمن کرامت ملت تو را تهدید می‌کند، ‌مسئولیت تو این است که مبارزه کنی و از این مقاومت دفاع کنی، بنابراین طبیعی است که تو همواره در معرض هدف باشی و اگر در معرض تهدید نباشی معنای آن این است که تو موثر نیستی.

وی ابراز داشت که هنگامی که در لبنان مقاومت فعال و تاثیر گذار وجود داشته باشد، طبیعی است که همواره این کشور در معرض هدف باشد.

مقاومت در جنگ ۳۳ روزه طرح خاورمیانه جدید آمریکا را در هم شکست

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: ما علاوه بر معرکه خود با دشمن وارد معرکه هدف قرار گرفتن از سوی دشمن شده‌ایم؛ جهان عرب چه موضعی در برابر این اقدامات ایفا می‌کند؛ اقداماتی که از حمله اقتصادی تا ناسزا گویی ها و اتهام زنی ها را شامل می شود و بخشی از معرکه ایست که مقاومت لبنان از آغاز فعالیت خود در سال 1982 با آن مواجه بوده و موفق شده اهداف اسرائیلی آمریکایی در اشغال لبنان را از بین ببرد،مقاومت  در سال 2006 نیز موفق شد پروژه خاورمیانه جدید را در هم بشکند، بنابراین طبیعی است که این مقاومت مورد حمله قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما وارد مرحله جدیدی  شده ایم که با همان بصیرت و همان اقدامات و دقت از آن نیز به خواست خدا عبور خواهیم کرد، شما مطمئن باشید که این مقاومت قادر است با تمام جدیت و قدرت از تمامی سختی‌های موجود در حال و آینده عبور کند.

اسرائیل می‌داند که لبنان دیگر لقمه ساده‌ای برای آن نیست

نصرالله گفت که اسرائیل و تمام کشورهایی که پشت سر این رژیم قرار دارند، می دانند که لبنان دیگر لقمه ساده‌ای برای آن‌ها نیست.

ارتش نباشد، صلح، ثبات، دولت و کشور باقی نخواهد ماند

وی در ادامه با اشاره به هجوم شدید علیه ارتش لبنان گفت که اگر ارتش آسیب ببیند صلح و ثبات در کشور باقی نخواهد ماند و دولتی نیز باقی نمی‌ماند، ارتش عامل اساسی در حمایت از کشور است، حرف ما امروز این است که باید این موسسه از درگیری‌های سیاسی کنار گذاشته شود؛ چرا که اگر خدای نکرده ارتش سقوط کند یا دچار هرج و مرج شود؛ دیگر صلح و ثبات و دولت و کشور باقی نخواهد ماند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنان خود به مناسبت جشن افطار سالیانه هیئت مقاومت گفت: حتی اگر فرض کنیم که ارتش لبنان خطاهایی داشت باید به معالجه این خطاها در حدود آن پرداخته و می‌بایست به محافظت از ارتش بپردازیم و مانع از گسسته شدن آن شده و می‌بایست در میان جوانان به فرهنگ‌سازی در قبال ارتش بپردازیم.

ارتش لبنان شریک مقاومت در دفاع از کشور است

وی افزود: باید به جوانان بگوییم که ارتش ضامن وطن و شریک مقاومت بوده و باید روزی بیاید که ارتش بتواند از وطن دفاع کند. ارتش سازمانی است که تمامی فرزندان این کشور از تمامی گروه‌ها و طوایفش در آن جمع شده‌اند.

آمریکا و اعراب نمی‌خواهند که لبنان ارتش قدرتمندی داشته باشد

سید حسن نصرالله در بخشی دیگر از سخنان خود به ضعیف بودن ارتش لبنان اشاره کرد و گفت: ایران آمادگی خود برای تجهیز و تقویت ارتش لبنان را ابراز داشت اما اراده آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه مانع از آن شده که ارتش لبنان ارتشی قوی و قدرتمند باشد.

فکر تجاوز به لبنان دیگر برای اسرائیل آسان نیست

وی در این سخنرانی تاکید کرد که دشمن اسرائیلی در جنگ آتی پیش از آنکه چشمانش به سوی بمباران بیروت باشد نگران الجلیل ِ[شمال فلسطین اشغالی] خواهد بود. امروز دیگر کسی نمی‌توان بدون پرداخت هزینه به لبنان تجاوز کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: ما مدعی معصوم بودن ارتش نیستیم اما باید نسبت به وضعیت امنیتی جدید آگاه بوده و نسبت به آن هشیار باشیم. من از رسانه‌ها می‌خواهم درباره اخباری که به نقل آن می‌پردازند آگاه باشند.

سید حسن نصرالله گفت: در صورتی که وضعیت لبنان را با توجه به اوضاع منطقه مقایسه کنیم می‌فهمیم که در وضعیت خوبی قرار داریم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در پایان سخنرانی خود بار دیگر تاکید کرد که ما همواره آماده گفت‌وگو و مذاکره با دیگر گروههای سیاسی لبنان هستیم.

کد خبر 23666

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =