عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نمایشگاه قرآن، نماد توسعه فرهنگی جامعه قرآنی است، گفت: قرآن منهای عترت جریانی بدون کاربرد است.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از فارس آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی عصر امروز در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه‌ بین‌المللی قرآن و عترت مشهد در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد اظهار داشت: قرآن کریم بر پایدارسازی زندگی اجتماعی نقش موثری دارد.

وی افزود: نقش قرآن کریم صرف نظر از تمام نکات و جلوه‌های هدایتش باید در حاکمیت جامعه نیز فرهنگ قرآنی را رعایت کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در جامعه دارای حاکمیت فرهنگ قرآنی؛ کوچک‌ترین رخنه در موقعیت‌های تهاجمی و آسیب‌رسانی دشمن حاصل نمی‌شود.

امام جمعه مشهد گفت: دولت نهم و دهم در کنار دستاوردها و آثار خدماتی خود، آنچه را به عنوان اثر بسیار قابل توجه می‌شود روی آن انگشت گذاشت، توسعه فرهنگ قرآنی در طول دولت‌های نهم و دهم بود.

وی افزود: تاسیس معاونت قرآنی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان آقای حسینی، در توسعه فعالیت‌های قرآنی به صورت جدی و قطعی در قاموس اجرایی نظام پدیدار شد.

وی اظهار داشت: می‌توان گفت تاسیس معاونت قرآنی در وزارت ارشاد به اندازه تمام فعالیت‌‌های قرآنی از ابتدای انقلاب اثرگذار بوده است و به نوعی در دولت نهم و دهم،قرآن و فعالیت‌های قرآنی به جامعه معرفی شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه قرآن منهای عترت جریانی بدون کاربرد است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس فعالیت ولایتمدارانه نمایشگاه قرآن مشهد نیز با عنوان قرآن و عترت مزین شده است.

وی اظهار کرد: آنچه امروز مقدر پروردگار است را باید با تبیین آیات مبین و عظیم قرآنی برای اثرگذاری مفاهیم آن در خط توسعه زندگی قرآنی استفاده کرد.

وی افزود: آنچه در عصر انقلاب سبب پیروزی نظام اسلامی شد، استفاده رهبر کبیر انقلاب از آیات قرآنی و مفاهیم آن در برابر مستکبران بود.

علم‌الهدی با بیان اینکه آیات مبین قرآن کریم باید در فلسفه نظام اسلامی محقق شود، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم قرآن را در ابعاد مختلف هنری، علمی و دیگر ابعاد به دنیای بشریت عرضه کنیم آنگاه فلسفه انقلاب محقق شده است.

وی ادامه داد: از کارهای اصیل و جدی در نظام مقدس اسلامی که بر مبنای پیگیری اصول و ارزش‌های انقلاب شکل گرفته، برگزاری نمایشگاه قرآن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه قران در مسیر توسعه فرهنگ قرآنی در زندگی اجتماعی است، اذعان کرد: آنچه تا به امروز مورد توجه قرار گرفته ترویج قرآن است؛ برگزاری نمایشگاه‌های قرآنی در گرایش‌های مختلف پژوهشی، فرهنگی، علمی و اجتماعی سبب معرفی قرآن و ظرفیت‌های قرآنی به دیگران شده و این همان تلاش برای توسعه فرهنگی قرآن است.

امام جمعه مشهد مقدس یکی از مشکلات در حوزه فعالیت‌های قرآنی را حرکت تک بعدی در حوزه قرآن دانست و گفت: اینکه برخی به دنبال توسعه قرآن در بخش هنر و یا عده‌ای به دنبال توسعه فرهنگی و یا دیگر بخش‌ها هستند درست نبوده بلکه باید به دنبال توسعه جامع و چندبعدی قرآن در زندگی باشیم.

به گفته آیت‌الله علم‌‌الهدی، نمایشگاه قرآن، نماد توسعه فرهنگی جامع قرآن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه قرآن منهای عترت جریانی بدون کاربرد است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس فعالیت ولایتمدارانه نمایشگاه قرآن مشهد نیز با عنوان قرآن و عترت مزین شده است.

وی افزود: کاربرد قرآن در عرصه هدایت بشر بوده و وسیله هدایت بشر عترت است؛ اگر عترت در کنار قرآن نباشد، مفاهیم قرآنی به نمایش در نمی‌آید.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: نمایشگاه قرآن تهران نیز باید از ظرفیت خود در بخش عترت استفاده کرده و نمایشگاه عترت در کنار قرآن را راه‌اندازی کند.

امام جمعه مشهد، رونمایی از کتاب "آیات سیاسی قرآن" را به تفسیر وی در این مراسم؛ با عنوان کتابی با مباحث سیاسی و استشهاد قرآنی در مسیر زندگی توصیف کرد و گفت: در این کتاب به طور جدی تفسیری سیاسی از آیات سیاسی قرآن کریم استخراج شده که این آیات مبانی مستند قرآنی در حوزه سیاست به شمار می‌رود.

کد خبر 23660

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =