کد خبر 19746
۱۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۵

رئیس مجلس با اشاره به مذاکرات آلماتی گفت: در ابتدا بیان شد مذاکرات مثبت است اما بعد از آن مدیر آژانس و اتحادیه اروپایی علیه ایران حرف ‌زدند؛ غربی‌ها نباید از نجابت ایران سوءاستفاده کرده و ایران را عصبانی کنند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در کنگره نکوداشت بیدار‌گر مشرق‌زمین سید‌جمال‌الدین اسد‌آبادی که در سالن ارشاد شهر اسدآباد استان همدان برگزار شد طی سخنانی با بیان اینکه غربی‌ها یقین دارند که ایران سلاح هسته‌ای ندارد اظهار داشت: آنها این موضوع را در مذاکرات نیز بیان می‌کنند اما چرا امروز محور دعوا را سلاح هسته‌ای عنوان می‌کنند یک دروغ است.

وی افزود: مسئله امروز غربی‌ها موضوع دیگری است؛ زیرا آنها امروز از رشد علمی ایران هراس دارند و رشد علمی موضوعی بود که سید‌جمال به آن تاکید داشت.

رئیس مجلس با بیان اینکه غربی‌ها معتقدند ایران نباید در راستای علم به موفقیتی برسند زیرا دیگران هم در این مسیر گام خواهند برداشت تصریح کرد: غربی‌ها معتقدند با موفقیت‌های علمی ایران توازن قدرت به هم می‌خورد؛ همانطور که عیان است ما بارها گفته‌ایم که به دنبال سلاح هسته‌ای نمی‌رویم و رهبری نیز بر این موضوع تاکید دارد.

رئیس مجلس همچنین گفت: در ابتدا بیان شد که مذاکرات مثبت است اما بعد از آن مدیر آژانس علیه ایران حرف زد و پس از آن هم اتحادیه اروپا علیه ایران حرف می‌زند؛ غربی‌ها نباید از نجابت ایران سوءاستفاده کرده و ایران را عصبانی کنند.

وی با بیان اینکه غربی‌ها امانت‌دار نیستند تصریح کرد: آنها در خفا حرفی را بیان می‌کنند و در فضای عمومی بحث دیگری را مطرح می‌کنند و این نشان دهنده آن است که آنها امانت‌دار نیستند.

لاریجانی با بیان اینکه سید‌جمال‌الدین اسد‌آبادی بر روی قانون و مجلس تاکید داشت خاطرنشان کرد: سید‌جمال پارلمانی را مطلوب می‌دانست که توسط حکام ایجاد نشود و متکی بر نیروی ملت باشد زیرا معتقد بود هر کسی که متکی بر نیروی ملت نباشد مفید هم نخواهد بود و یک مجلس آلت دست و خاموش است.

رئیس مجلس همچنین برخی دیگر از نظرات سید‌جمال‌الدین اسد‌آبادی را بیان کرد و در ادامه تشریح نظر شهید مطهری درباره سید‌جمال پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه سید‌جمال آوارگی زیادی کشید اما هرجا که رفت یک فکر را دنبال می‌کرد ادامه داد: یک دغدغه سید‌جمال این بود که چرا دنیای اسلام عقب‌افتاده است و معتقد بود که بایستی مسلمانان علم و فن را بیاموزند و آنقدر بر این موضوع تاکید داشت که برخی کلام وی را بد فهمیدند.

لاریجانی با بیان اینکه نکته دیگری که سیدجمال نگران آن بود، خرافه‌گرایی در جهان اسلام بود تصریح کرد: در این راستا بایستی برای مبارزه با خرافه‌گرایی ذهن‌ها بیدار شوند و برای بیدار شدن باید عقلانیت حاکم شود؛ اگر دانشمندان اسلامی عقلانیت پیدا می کردند انقدر سر مسائل جزئی بحث پیش نمی‌آمد.

وی افزود: امروز در بسیاری از مناطق بیداری به وجود آمده است و در واقع ما امروز حرکت سیدجمال را به نوعی شاهدیم که یک نشاط سیاسی به وجود آمده اما همچنان برخی مشکلات وجود دارد هرچند که مشکلات کاهش یافته است.

رئیس مجلس با تاکید مجدد بر لزوم حرکت در راستای علم گفت: چقدر امام خمینی رحمت‌الله علیه و رهبر معظم انقلاب در این باره تاکید  داشته و دارند. و این همان تفکر سیدجمال است؛ اگر امروز ایران قدرت منطقه‌ای شده است و آنها بر روی ایران حساسیت دارند به این دلیل است که ایران مرزهای علم را می‌شکافد.

وی اضافه کرد: امروز ایران مفتخر است که تفکر سیدجمال را پیگیری می‌کند؛ البته در این راه مزاحمت‌هایی ایجاد می‌شود و چون امروز شما در حال محقق کردن آن تفکرات هستید فشارها بیشتر هم می‌شود. اما باید ایستادگی کرد.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برخی سیاستمداران آمریکایی گفتند که تحریم‌ها بر ایران اثر کرده و اعلام کردند که بایستی فشارها را افزایش دهیم تصریح کرد: این سخنان دغل‌کاری آنهاست. زیرا اگر آنها راست می‌گویند چرا از مذاکره حرف می‌زنند؛ آنها می‌خواهند اراده‌ها را سست کنند تا افرادی که سطحی‌نگری دارند با این حرف‌ها شل شوند .

وی همچنین افزایش نخبگان و همچنین دانشگاه‌ها و رشد علمی کشورمان را یک سرمایه بزرگ برای ایران توصیه کرد و افزود: اینکه ایران پرچم‌دار تفکر جهادی است باعث سرافرازی ملت ایران شد و بایستی همه قدر این نعمت‌ها را بدانیم.

رئیس مجلس کشورمان ادامه داد: امروز بایستی به نکته‌ای توجه کنیم و آن این است که شاکله پیشرفت سیاسی و فرهنگی مرهون راهیست که امام و روحانیت در کشور نهادینه کرده‌اند؛ امام تاکید می‌کردند که راه خود را از مراجع جدا نکنید علل فراوانی دارد و در این مسیر نباید به انحرافات و برخی اشکالات توجه کرد.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با بیسوادی نمی‌توان اسلام‌شناس بود گفت: برای اسلام‌شناسی باید درس دینی خواند؛ بحث دفاع از لباس نیست اما همانطور که ریاضی‌دان شدن راهی دارد اسلام‌شناس شدن هم روشی دارد؛ آنگاه وقتی اسلام‌شناس شدند حرف‌های سطحی نمی‌زنند.

رئیس مجلس از لزوم توجه به اقتصاد سخن گفت و برخی از راه‌های شکوفایی اقتصاد را برشمرد و در همین زمینه گفت: اقتصاد باید محور تولید باشد و با واردات اقتصاد شکوفا نمی‌شود.

کد خبر 19746

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =