برجام ۲ دیگر محرمانه نیست/ بزودی سبد کالا توزیع می شود/

سخنگوی دولت گفت: رییس جمهور شخصا در ماجرای تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات ورود کرده است.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز؛ محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری با بیان اینکه ۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های مربوط به آب اختصاص دادیم، اظهارکرد: دولت با احتساب این مقدار تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت کرده است.

وی افزود: تا قبل از پایان امسال، چند هزار میلیارد تومان دیگر به صورت نقدی برای طرح‌های عمرانی بین پیمانکاران توزیع خواهیم کرد؛ بنابراین دولت تا پایان سال ۹۴، بیش از سال گذشته بابت طرح‌های عمرانی پرداختی داشته است.

نوبخت تصریح کرد: ما خود را برای یک رشد فزاینده ۵ تا ۶ درصدی اقتصادی در سال آینده آماده کرده‌ایم و امیدواریم با برنامه‌هایی که در نظر گرفته‌ایم، نسبت به محسوس کردن بهبود شرایط اقتصادی برای آحاد مردم موفق باشیم.

سخنگوی دولت همچنین از برگزاری یک همایش تبیینی در خصوص برنامه ششم توسعه در هفته آینده خبر داد و گفت: سه شنبه هفته آینده در سالن اجلاس سران، همایشی به منظور تبیین همه اجزای برنامه ششم توسعه اعم از اهداف کلی، کمی، راهبردها و سیاست ها برگزار خواهیم کرد و به تفصیل همه حوزه های مربوط به برنامه ششم را اطلاع رسانی می کنیم.

نوبخت در پاسخ به این سئوال که آیا سرانجام دولت بودجه دو دوازدهم به مجلس ارائه می‌کند، گفت: نظر دولت به دفعات از سوی خودم منعکس شده، مجلس حتی دو سه هفته هم تعطیل باشد، بر اساس همین آیین‌نامه موجود این امکان وجود دارد که بودجه ۹۵ را در سال جاری به تصویب برساند.

وی تاکید کرد: به مصلحت نیست بودجه، چند ماه در سال ۱۳۹۵ معطل بماند.

سخنگوی دولت در خصوص تایید صلاحیت نامزدهای ردصلاحیت شده در شورای نگهبان، گفت: هر چه تعداد به جمع تایید صلاحیت‌شدگان افزوده شود، دولت استقبال می‌کند.

نوبخت تصریح کرد: تا جایی که بنده از جریا‌ن‌های سیاسی خبر گرفته‌ام، این جریانات مصمم هستند حتی با غیر یاران اصلی خودشان در این انتخابات حضور داشته باشند. امیدوارم آنچه خیر انقلاب و کشور است و مطلوب برای نظام، فراهم شود.

وی تاکید کرد: تردید نداشته باشید اگر این انتخابات هم مانند انتخابات ۲۲ بهمن منسجم، گسترده و قوی باشد، خیلی پیام برای خارج از کشور خواهد داشت؛ همان پیام‌هایی که پشتوانه مذاکرات بود.

سخنگوی دولت در خصوص میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده گفت: پیش‌بینی ما از تورم در سال ۹۵، ۱۱ درصد است، اما حقوق همه کارمندان دولت ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.

نوبخت در ادامه نشست خبری در مورد تخلف بدنه وزارت کشور در استانها و تغییر مدیران محلی توسط وزارت کشور، گفت: من گزارشی درباره تخلف دریافت نکرده ام، اگر گزارشی باشد به وزیر کشور منعکس می شود.

سخنگوی دولت افزود: وزیر کشور مصمم است برای سلامت انتخابات و مقید کردن مجریان با دقت در این باره اقدام کند.

**امیدوارم تایید صلاحیت های شورای نگهبان به ذوقمان نخورد

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که شما گفته بودید خبرهای خوشی از تایید صلاحیت ها خواهید داشت، با توجه به تایید صلاحیت ۴۰ نفر از داوطلبان در شورای نگهبان، آیا نظر شما محقق  شده است گفت: بر اساس تلاش ها و اعتمادی که به تقوای اعضای محترم شورای نگهبان داشتم این امید را داشتم، اما هنوز فرصت نکرده ام ۴۰ نفری که اخیرا تایید صلاحیت شده اند را مطالعه کنم و ببینم چه افرادی هستند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: فرصت نکرده ام ببینم این تایید صلاحیت شده‌ها چه افرادی هستند که قبلا جامعه به آنها اعتماد نشان داده بود یا نه. ان شاء الله امیدوارم به ذوقمان نخورده باشد.

نوبخت همچنین در مورد این سئوال که برخی ها می گویند دولت به دنبال مجلس وکیل‌الدوله است، گفت: پاسخ من به این دسته از افراد ۷ اسفندماه است و مردم درباره اختلاف نظر نامزدها قضاوت می کنند.

**توزیع سبد کالا

در ادامه این نشست خبری نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره سبد کالا اظهار داشت: وعده دیگری از توزیع سبد کالا یا سبد امنیت غذایی در حال انجام است و مجموعه خاصی اهدای کالا را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت همچنین در مورد رفع تحریم‌های سوئیفت نیز گفت: موضوع رفع تحریم سوئیفت در مجمع عمومی بانک مرکزی روز شنبه مطرح شد. خوشبختانه فعالیتها در سوئیفت در حال انجام است.

**فعالان اقتصادی مبادلات مالی خود را از طریق سوئیفت انجام می دهند

نوبخت ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی به دولت گزارش داد در حال برخورداری از سوئیفت است. فعالان اقتصادی نیز مبادلات مالی خود را از این طریق انجام می دهند.

وی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی از آخرین تحولات در این حوزه مطلع است گفت: در این تردیدی نیست که رفع تحریم سوئیفت از موارد مورد توافق و برجام است.

سخنگوی دولت در مورد تک نرخی شدن ارز نیز گفت: برای بودجه ارقام ریالی وارد می شود و برخی از دارایی های نفتی دلار است و باید جایگزینی برای آن داشته باشیم.

نوبخت افزود: این نرخ هر سال محاسبه می شود که امسال ۲ هزار و ۹۹۷ تومان در نظر گرفتیم. ۶۷ هزار میلیارد تومان در بودجه امسال درآمد نفت و گاز در نظر گرفته شده که با این نرخ محاسبه شده است.

سخنگوی دولت گفت: نرخ بازار تابع نوسانات روانی، سیاسی و حتی به مثابه دارایی است. در کشورهای دیگر این گونه نیست که ارز دارایی باشد.

نوبخت با بیان اینکه دولت خواهان افزایش نرخ ارز در بازار آزاد نیست، گفت: دیدیم که نرخ ارز کاهش یافت و در بین فعالان اقتصادی نیز رسما اعلام کردم سیاست دولت تضعیف پول ملی نیست.

**دولت سرمایه‌پذیر است و به دنبال سرمایه‌گذاری در خارج از کشور نیست

وی تاکید کرد: ما تلاش می کنیم نرخ واقعی و منطقی برای نرخ واحد ارز را دنبال کنیم.

سخنگوی دولت گفت: ما دنبال سرمایه گذاری خارجی در ایران هستیم و منطقی نیست پول های خود را در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کنیم و ما نیز چنین مصوبه ای برای سرمایه گذاری در خارج از کشور نداشتیم. ایران سرمایه‌پذیر است و دیگران را به سرمایه‌گذاری در کشور ترغیب می کند.

**وزیر کشور و معاون اول مامور رایزنی با شورای نگهبان برای تایید صلاحیت‌ها بودند

نوبخت در مورد ورود رئیس جمهور به رایزنی درباره تایید صلاحیت‌ها گفت: قطعا ایشان در زمان مقتضی مطالب را بیان خواهد کرد.

وی گفت: وزیر کشور و معاون اول از سوی رئیس جمهور مامور پیگیری این مسئله شده اند تا ابهامات برای شورای نگهبان رفع شود و زمینه سازی برای حضور نامزدها صورت گیرد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: معتقدیم حضور گسترده و مستمر مردم در انتخابات باعث بهبود وضعیت کشور می شود و قطعا آقای رئیس جمهور آنچه در چارچوب قانون امکان خواهد داشت، اقدام می کند.

**مذاکرات دولت در تایید صلاحیت‌ها بی تاثیر نبوده است

نوبخت توضیح داد: من این ادعا را نمی کنم که هر کس تایید شده است به خاطر پیگیری های خاص دولت است، ولی این مذاکرات نیز بی نتیجه نبوده است. ضمن اینکه نگاه دولت این بود که عده ای باید برگردند؛ این نگاه درست بود و شورای نگهبان نیز گفته اشتباهات را اصلاح می کند.

وی تاکید کرد: سربسته و دربسته و شفاف عرض می کنم وضعیت فضای سیاسی و عرصه رقابت بین جریانات سیاسی ما همین است.

سخنگوی دولت گفت: عده ای با مردان و بازیگران اصلی خود وارد نشده اند و به آنها اجازه حضور نداده اند؛ طرف مقابل نیز می گوید آنها شایستگی ورود نداشته اند، اما آنچه که شنیده می شود هر دو طرف با تمام توان رقابت خواهند کرد، یک تیم با مردان اصلی و تیم دیگر با مردان ذخیره؛ اما به هر حال این رقابت مبارک است.

نوبخت گفت: شخصا به عنوان یک شهروند ایرانی آرزو می کنم حق پیروز شود، البته این حرفم به معنای آنکه یک طرف حق است و دیگری باطل، نیست.  رقابت بین سلیقه‌هاست، سلیقه ای که بهتر و با هزینه کمتر اهداف را فراهم می کند، امیدوارم که در انتخابات موفق شود.

**دریافت یارانه بدون کارت ملی ممکن نیست

وی در پاسخ به این سئوال که آیا اشخاصی که فاقد کارت ملی هستند می توانند یارانه دریافت کنند، گفت: وزارت تعاون، رفاه و تامین اجتماعی شرایطی را برای پرداخت نقدی در نظر گرفته است.

سخنگوی دولت افزود: قبلا گفته می شد تعداد یارانه بگیران از افراد فعلی کشور بیشتر است. کارت ملی و کد صریحا می تواند شفاف‌سازی کند تا پول ها به درستی مدیریت شود و یارانه ها به دست افراد نیازمند برسد.

نوبخت تصریح کرد: حتی برای کسانی که اقدام به گرفتن کارت ملی کرده اند یارانه دادیم ولی ممکن است کسانی که کارت ملی ندارند، در قید حیات نباشند.

**به جای افزایش مالیات، پایه مالیاتی را بسط دادیم

وی در مورد برخورد با نهادهای که مالیات نمی دهند، گفت: افزایش مالیات در بودجه ۹۵ را به بسط پایه مالیاتی برده ایم، یعنی سازمان مالیاتی باید کسانی که مالیات نمی دهند را شناسایی کند و معافیت مالیاتی همه بخش ها به صورت قانونی لغو شود و از همه مالیات خواهیم گرفت.

**بین نرخ سپرده و نرخ تسهیلات پیوستگی است

سخنگوی دولت در پاسخ به این سئوال که آیا با کاهش سود بانکی، سود تسهیلات هم کاهش می یابد گفت: کاهش سود بانکی اقدامی قابل تقدیر است. بین نرخ سپرده و نرخ تسهیلات پیوستگی است و هر چه نرخ سپرده بالاتر رود، نرخ تسهیلات نیز بالا می رود.

وی افزود: برای فعالان اقتصادی نرخ سود تسهیلات موجود مانع ایجاد کرده. ما ۸۰۰ میلیارد تومان به تفکیک چهار مبلغ اعطای ۲۰۰ میلیاردی که به چهار بانک داده شد، بخشی از سود تسهیلات فعالان  اقتصادی را به عهده گرفتیم.

سخنگوی دولت گفت: فرض کنید تورم ۴۰ درصد است، افراد به سود پایین تسهیلات راضی نمی شوند. امیدواریم با شرایط فعلی، ثبات در اقتصاد ملی حاکم شود.

نوبخت همچنین در واکنش به انتقاد برخی کارشناسان به محرمانه بودن اقدامات دولت، گفت: من در هر هفته عدد و ارقام را بیان می کنم. سایت سخنگوی دولت نیز این آمار را منتشر می کند.

وی افزود: مجلس به همه اسناد و مدارک موجود دسترسی دارد و متناسب با حضور همکاران دولت در مجلس، نمایندگان مطالبی بیان می کنند و بلافاصله اخبار و اطلاعات روی شبکه ها و سایت ها می رود.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما هیچ چیز غیر محرمانه ای نداریم، گفت: البته برخی اسناد طبقه بندی شده و برخی نیز هنوز تکمیل نشده است. هیچ قرارداد محرمانه ای در وزارت نفت نداریم و وزارت نفت هم باید اطلاعات خود را منتشر کند.

**از چه زمانی معمول بوده که قراردادها را روی سایت قرار دهند؟

وی در خصوص قرارداد محرمانه پژو نیز گفت: چه زمانی معمول بوده که قراردادها را روی سایت قرار دهند که اگر الان نگذاریم بگویند محرمانه عمل شده؟

سخنگوی دولت افزود: آمار اقتصادی را بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر می کند. الان هم از آقای عادل آذر سئوال کردم و ایشان نیز قرار است ریز تحولات رشد اقتصادی را به رسانه ها اعلام کند.

**دولت شفاف عمل کرده و  مسئله پوشیده و پنهانی ندارد

نوبخت با تاکید بر اینکه ما خیلی شفاف عمل کردیم و مسئله پوشیده و پنهانی نداریم گفت: هر چیزی که عرضه می کنیم قابل دفاع است؛ رفتار دولت عقلانی و منطبق با نظریات علمی است و مسئله پوشیده و نگران کننده ای نداریم.

وی تاکید کرد: البته اشکالی از نقد کردن منتقدان نمی بینم، جایگاه منتقد نقد است حتی اگر منصفانه عمل نکند؛ مشکل رسانه هایی است که گزینشی مطالب را منتشر می کنند.

سخنگوی دولت همچنین با بیان اینکه تولید نفت افزایش می یابد، گفت: بازگشت به ظرفیت تولید گذشته ایران در نفت و گاز امتیاز و مولفه ای برای قدرت اقتصادی است.

نوبخت افزود: وزارت نفت با برخورداری از سرمایه های مختلف دولتی و شرکت ها در حال بالا بردن ظرفیت تولید است و سال به سال این افزایش تولید در برنامه ها پیش‌بینی شده است.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره لغو مجوز واردات روغن، گفت: اقدامی که از سوی دولت در دست اجراست و منعکس در لایحه بودجه ۹۵ است، دقیقا در راستای افزایش توان تولید دانه های روغنی در داخل کشور است.

سخنگوی دولت گفت: ما برای تقویت صندوقی که در این عرصه وجود دارد در بودجه سال آینده اعتبارات چشمگیری را در نظر گرفتیم تا بتوانیم از تولیدکنندگان دانه های روغنی حمایت کنیم.

نوبخت افزود: بیش از ۹۰ درصد دانه های روغنی از خارج تامین می شود که این موضوع خوب نیست و در لایحه بودجه ۹۵ در بخش اعتبارات متفرقه ردیف خاصی را در نظر گرفته ایم تا نسبت به کاهش واردات و افزایش توان تولید داخل اقدام شود.

**بیش از ۷۵ میلیون نفر یارانه‌ نقدی دریافت می کنند

وی در خصوص پرداخت عیدی کارکنان دولت نیز گفت: پرداخت عیدی و حقوق از الان شروع شده، دیشب ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ۷۵ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۸۲۹ نفر یارانه نقدی پرداخت کردیم.

نوبخت افزود: این آمار در گذشته ۷۷ میلیون بوده که در راستای حذف افراد پردرآمد، امروز به ۷۵ میلیون تقلیل یافته است.

**پرداخت  ۱۵ روز پاداش بازنشستگی شایعه است

سخنگوی دولت گفت: شایعاتی پخش شده است که دولت تصمیم دارد به جای یک ماه پاداش بازنشستگی، این را به ۱۵ روز تبدیل کند یا به جای اینکه ۳۰ ماه پرداخت کند ۱۵ ماه پرداخت کند و این باعث شده که عده ای برای استفاده از امتیازات فعلی خود را بازنشسته کنند.

وی تصریح کرد: بودجه که آمد دیدند این شایعه درست نیست، اکثرا پشیمان شدند و گفتند تقاضای بازنشستگی خود را پس می گیرند. این موضوع، غیر قطعی و پیشنهاد یک کمیسیون بود که انتشار آن در رسانه ها استرس به جامعه تحمیل کرد.

**هیچ برنامه ای برای مذاکره با عربستان نداریم

نوبخت همچنین در خصوص جزئیات مذاکره احتمالی عربستان سعودی با ایران گفت: اصلا هیچ بحثی برای مذاکره نداریم.

سخنگوی دولت گفت: اگر این جلسات برگزار شود، موضوعات مختلفی برای بیان مطالب و خواسته هایمان در این جلسات داریم و عربستان باید نسبت به سئوالات ما پاسخگو باشد که چرا منطقه را به ناامنی کشانده است.

وی تصریح کرد: برخی کشورها که سران آنها به تهران می آیند معمولا وساطت بین ایران و عربستان را پیشنهاد می کنند، اما کسی که باید مواضع خود را منطقی و اصلاح کند، عربستان است؛ ولی تاکنون توافقی در این خصوص نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما در مورد ترکیب مجلس آینده چیست؟ گفت: از تائید صلاحیت های جدید نامزدهای مجلس استقبال می کنم اما شاید کفایت این بود که تعداد نامزدها بیشتر باشد.

وی گفت: از جریانات سیاسی خبر گرفتم و آنها مسمم هستند با یاران غیر اصلی خود در این انتخابات حضور داشته باشند. امیدواریم آنچه خیر ملت، نظام و انقلاب است با همین شرایط فعلی فراهم شود.

وی افزود: تردید نداشته باشید اگر انتخابات مانند راه پیمایی ۲۲ بهمن عظیم و افتخارآمیز باشد پیام به خارج می دهد. پیام هایی که از مذاکره کنندگان پشتیبانی کرد و چهره واقعی ایران را به جهانیان نشان داد.

وی در مورد رقابتی بودن انتخابات نیز گفت: برخی جریانات معتقدند چهره های شاخصشان نتوانستند از شورای نگهبان تائید صلاحیت بگیرند و بدون حضور آنها باید وارد انتخابات شوند. انشاءالله خدا کمکشان کند.

**برجام ۲ دیگر محرمانه نیست

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیراً رئیس جمهور صحبت از برجام ۲ کرده است، جزئیاتی از این برجام توضیح دهید، گفت: قطعاً این دیگر محرمانه نیست و به وقت، رئیس جمهور جزئیات این کار و سیاستهای سنجیده ای را که برای یک گفتگو و روابط منطقی را اعلام خواهد کرد. به جای اینکه همدیگر را تخریب کنیم با یکدیگر گفتگو کنیم و ببینیم اصلا نقطه اختلاف و افتراق ما کجاست. در خیلی سیاست ها، نظرات واحد و اهداف واحد داریم اما به دلیل آنکه حرف های یکدیگر را در روزنامه ها پاسخ می دهیم و رودررو نمی شویم ممکن است برخی مشکلات پیش آید و ممکن است دیالوگ مستمر داشته باشیم خیلی از ابهامات و اختلافات برطرف شود.

انتهای متن/*
کد خبر 171468

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =