اصلاح و بازنگری قوانین مربوط به زنان شاغل یک مطالبه بحق است

این پژوهشگر اظهار داشت:بعنوان یک پژوهشگر و محقق علوم رفتاری و اجتماعی ضمن عادلانه ندانستن مدت زمان رسیدن به سن بازنشستگی زنان و کم بودن مدت زمان مرخصی دوران بارداری، از متولیان امر درخواست می نمایم نسبت به بازنگری و اصلاح قوانین مرتبط به زنان شاغل به عنوان یک مطالبه ی بحق اقدام نمایند.

به گزارش تهران نیوز ، عشرت شایق پژوهشگر و محقق علوم اجتماعی در گفت و گو با زنان خبر با اشاره به ضرورت ایجاد تمهیدات قانونی برای تسهیلات و رفاه زنان شاغل بیان کرد: اگر بگوییم زنان بعنوان مدیران اصلی خانواده، حامل اکثر مشکلات و بار زندگی می باشند، سخن به گزاف نگفته ایم و مدیریت اقتصاد خانواده، نقش مادری در تولد و پرورش فرزندان، پرستاری و مراقبت های روحی و جسمی فرزندان و پیگیری مسائل تربیتی و آموزشی آنان، انجام امور منزل و … از جمله وظایفی است که بر دوش زنان جامعه می باشد.
وی افزود: نظریه پردازان علوم رفتاری و اجتماعی، سن پذیرش تعهدات زندگی از سوی زنان را نسبت به مردان بسیار کمتر از سن قانونی ذکر می‌کنند و بر همین اساس معتقدند سن بازنشستگی و میزان سالهای اشتغال زنان می‌بایست خیلی زود تر از مردان اتفاق بیفتد. شایق ادامه داد: در موارد متعددی شاهد بوده ایم که زنان شاغل تا آخرین روز بارداری در محل کار حاضر میشوند در حالیکه هم به لحاظ مسائل جسمی و روحی مادران و هم از لحاظ کارایی و منظر اجتماعی، این وضعیت پذیرفتنی نیست بخصوص اینکه اساس برنامه های اجتماعی جامعه ما، مبتنی بر آموزه های اخلاقی و دینی نیز می باشد. این پژوهشگر اظهار داشت: تغییر نگاه به واژه «دوران حاملگی زنان» از جمله مواردی است که باید در اولویت قرار گیرد و این دوران نمی‌بایست مختص دوران بارداری این قشر از جامعه باشد و بمحض متولد شدن فرزند، شرایط برای مادران عادی تلقی شود چرا که دوران حاملگی بخشی از دوران مادر شدن است. وی گفت: با اعتقاد به بحث تحکیم بنیان خانواده و تاکید بر لزوم اجرای قوانین مصوب در مورد زنان باردار و بسط و گسترش تمهیدات قانونی، بعنوان یک پژوهشگر و محقق علوم رفتاری و اجتماعی ضمن عادلانه ندانستن مدت زمان رسیدن به سن بازنشستگی زنان و کم بودن مدت زمان مرخصی دوران بارداری، از متولیان امر درخواست می نمایم نسبت به بازنگری و اصلاح قوانین مرتبط به زنان شاغل به عنوان یک مطالبه ی بحق اقدام نمایند. شایق تصریح کرد: بدیهی است افزایش مدت زمان مرخصی دوران بارداری و مشتمل شدن آن به مرخصی قبل و بعد از زایمان می تواند پاسخی به مطالبه زنان شاغل باشد که باید در کرسی های قانونگذاری دنبال شود.
انتهای متن/*
کد خبر 171361

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =