پوزخند بازار به عیدی کارمندان/ خرید شب عید با ۶۸۸ هزار تومان!

با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، مشخص شدن مبلغ عیدی، کارمندان دست به چرتکه شدند تا دخل و خرجشان با هم جور شود.

به گزارش تهران نیوز ، بهمن از نیمه هم گذشت و صدای پای بهار همزمان با مشخص شدن عیدی کارمندان و بازنشستگان به گوش می‌رسد.
در حالی که تنها ۴۰ روز به آغاز سال نو باقی مانده کارمندان با مشخص شدن رقم عیدی ۶۸۸ هزار تومانی دست به چرتکه شدند تا دخل و خرجشان را با هم جور کنند.
رقم عیدی کارکنان دولت در حالی اعلام شد که  در سال ۹۱ این رقم ۴۰۲ هزار تومان در سال ۹۲، ۵۰۳ هزار تومان و در سال ۹۳ این رقم ۶۰۳ هزار تومان بوده که این بررسی نشان می‌دهد در سال‌جاری دولت تنها به افزایش ۸۵ هزار تومانی عیدی اکتفا کرده است.
این موضوع کار عیدی‌بگیران را سخت کرده است چرا که با توجه به هزینه‌های شب عید باید بیش از گذشته دست به عصا باشند.
** ۷۰۰ هزار تومان حداقل هزینه پوشاک خانواده ۴ نفره
یکی از خریدهای شب عید پوشاک است که گشتی در بازار نشان می‌دهد پدر خانواده برای تهیه یک دست لباس پلوخوری باید چیزی حدود ۱۸۰ هزار تومان هزینه کند بطوریکه با در نظر گرفتن حداقل ها یک شلوار ساده مردانه ۷۰ هزار تومان، پیراهن مردانه ۵۰ هزار تومان و جهت تهیه یک کفش مردانه ۶۰ هزار تومان باید هزینه شود.
همچنین  برای خرید یک مانتو ساده حداقل ۸۰ هزار تومان و برای شلوار زنانه حداقل ۵۰ هزار تومان و برای خرید کیف و کفش و روسری نیز باید در بهترین حالت ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفت که سر جمع باید ۲۳۰ هزار تومان را به خرید پوشاک، مادر خانواده اختصاص داد.
گشتی در بازار پوشاک بچه‌گانه نیز نشان می‌دهد که برای تهیه لباس کودکان باید هزینه‌های بیشتری را در نظر گرفت و هر چه سن کودکان کمتر شود این هزینه‌ها افزایش می‌یابد اما به طور میانگین اگر برای پوشاک هر فرزند ۱۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم یک خانواده برای دو فرزندش باید  ۳۰۰ هزار تومان کنار بگذارد.
که بایک هزینه سرانگشتی با در نظر گرفتن حداقل ها هزینه لباس عید یک خانواده  چهارنفره چیزی حدود ۷۱۰ هزار تومان می شود؛ یعنی اگر این خانواده بخواهد با پول عیدی کارمندان تنها لباس عید بخرد باز هم با کسری مواجه می‌شود.
** وقتی کفگیر به ته دیگ می‌رسد
در حالی که کفگیر این خانواده چهار نفره با خرید لباس عید به ته دیگ رسیده هنوز خرج و مخارج‌های بسیاری است که بر دوش پدرخانواده مانده است.
با توجه به رفت و آمد و دید و بازدید در ایام عید باید حداقل ۱۵۰ هزار تومان برای آجیل شب عید و شیرینی در نظر گرفت ضمن اینکه برای چند روز اول ایام نوروز باید حداقل ۳۰ هزار تومان نیز برای میوه هزینه کرد که سر جمع هزینه آجیل و شیرینی و میوه نیز نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان می‌شود که تا اینجا این خانواده ۴ نفره با کسری ۲۲۰ هزار تومانی در هزینه‌های شب عید خود مواجه شده است.
** کسری ۴۰۰ هزار تومانی شب عید
پس از تهیه آجیل و میوه و شیرینی شب عید باید مبلغی را هم برای سبزی پلو با ماهی شب عید و خرید گوشت و مرغ برای این ایام اختصاص داد که یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که باید حداقل ۱۵۰ هزار تومان برای این منظور اختصاص داد.
اگر چه همه لطف عید و آغاز سال نو به پهن کردن سفره هفت سین است برای تهیه یک سفره هفت سین باید حداقل ۱۰ هزار تومان در نظر گرفت که کسری هزینه‌های شب عید یک خانواده چهار نفره را به ۳۸۰ هزار تومان می‌رساند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ گفتنی است باید به هزینه‌های فوق مبلغ کرایه خانه، هزینه آرایشگاه، هزینه مواد شوینده برای نظافت منزل، هزینه قالیشویی، خشکشویی و سایر را اضافه کرد ضمن اینکه در این گزارش از هزینه سفر این خانواده چهار نفره در ایام عید چشم‌پوشی شده است.
تنها می شود این گزارش را با "آه" کارمندانی که رقم عیدیشان را در مقابل هزینه ها می گذارند و ۶۸۸ هزارتومانی که دردی از آنها در شب عید دوا نمی‌کند تمام کرد.
انتهای متن/*
کد خبر 169910

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =