نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از نگاه مقام معظم رهبری  و امام خمینی

اگر در انتخابات خبرگان یا مجلس آدمی باشد که صلاحیت قانونی ورود را نداشته باشد و ما اغماض و صرف‌نظر کنیم، این هم باطل کردن و خراب کردن حق مردم است.

به گزارش تهران نیوز ، به نقل از پایگاه خبری ندای پیشوا، عباس ملکوتی خواه در جمع نمایندگان امور بانوان ادارات با گلایه از تعداد رد صلاحیت های صورت گرفته، گفت: رد و عدم احراز صلاحیت این تعداد از داوطلبان نامزدهای انتخاباتی قابل تامل است.

فرماندار پیشوا افزود: امیدوارم شورای نگهبان با تعامل و پیاده کردن منویات مقام معظم رهبری زمینه را برای برگزاری انتخاباتی پرشور و حداکثری فراهم کند تا افراد بیشتری و با سلایق مختلف مردم حضور داشته باشند و شاهد خلق حماسه در هفتم اسفند ماه باشیم.

** بهتر است فرماندار شهرستان پیشوا به صحبت چند روز پیش وزیر کشور که خطاب به استانداران و فرمانداران گفته بود، موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرها باید در چارچوب قانون باشد و نباید اظهارنظرهایی فراتر از قانون و یا فراتر از جایگاه مسئولیت خودمان داشته باشیم، جامه عمل بپوشاند و تمام هم و غم خود و زیر مجموعه تحت مدیریت خود را بر روی اجرای هر چه بهتر انتخابات معطوف کند. البته این چه انتظاری است که ما از فرماندار یک شهرستان داریم، وقتی که رئیس دولت (به اصطلاح تدبیر و امید!!) در سخنانی قابل تأمل به شورای نگهبان حمله می کند و این شورا را متهم به رفتار سلیقه ای می کند. نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از نگاه امام خمینی(ره)
  نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از نگاه امام خمینی(ره)

بازخوانی سیره‌ حضرت امام (رحمت الله علیه) در برخورد با معترضین نسبت به نظارت شورای نگهبان در انتخابات به تنهایی گویای مردود بودن شبهه‌ انتخاباتِ آزاد و بدون نظارت است.

اولین مورد اِعمال نظارت استصوابی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۵۸ بود که در آن، موسوی خوئینی‌ها(دبیر فعلی مجمع روحانیون مبارز) از طرف امام (رحمت الله علیه) مسئولیت اعمال نظارت استصوابی در تأیید و رد صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری را بر عهده گرفت (در آن زمان هنوز شورای نگهبان تشکیل نشده بود) که از این طریق بسیاری رد صلاحیت شدند. موسوی‌خوئینی‌ها برای احراز صلاحیت‌ها مشی و روشی به مراتب تندتر و سخت‌تر از رویه امروز که مورد انتقاد جریان متبوعش است را در پیش می‌گیرد و حتی تکثر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را توطئه‌ای علیه انقلاب اسلامی عنوان می‌کند. وی همچنین در مورد سبک و روش خود در رد صلاحیت‌ها تاکید می‌کند که باید کاندیداهایی تایید شوند که صددرصد مورد تأکید باشند. خوئینی‌ها در تریبون نماز جمعه تهران می‌گوید: «من افرادی را که صددرصد واجد صلاحیت نیستند حذف می‌کنم. افراد باقی مانده هم اجازه تبلیغات خواهند داشت… کاری که من خواهم کرد حذف افراد فاقد صلاحیت است.» یکی دیگر از بهترین نمونه‌های حمایت امام (رحمت الله علیه) از شورای نگهبان را می‌توان در پیام ایشان در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۶۳ (پس از جوسازی شدید علیه شورای نگهبان و عملکرد آن در ابطال چند حوزه‌ انتخابیه) مشاهده نمود. بی‌شک این پیام می‌تواند بهترین دلیل بر تأیید حضرت امام (رحمت الله علیه) نسبت به نظارت استصوابی باشد، زیرا جز با نظارت استصوابی نمی‌توان انتخابات را در برخی از حوزه‌ها ابطال کرد. البته ناگفته نماند که حضرت امام (رحمت الله علیه) نصایح پدرانه دیگری نیز به خود شورای نگهبان در پیام‌های خود اظهار فرموده‌اند که ارتباطی با اصل بحث نظارت استصوابی ندارد.امام (رحمت الله علیه) در این پیام خویش، پیامدهای ناروا و اسفبار جوسازی علیه شورای نگهبان در انتخابات را با بیرون راندن فقها از مجلس مشروطه مقایسه کرده‌اند و تضعیف و تخریب شورای نگهبان را خطرناک و سرآغاز انحرافات در کشور دانسته‌اند: “من به این آقایان هشدار می‌دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است. همیشه انحرافات به تدریج در یک رژیم وارد می‌شود و در آخر، رژیمی را ساقط می‌نماید. لازم است همه به طور اکید به مصالح اسلام و مسلمین توجه کنیم و به قوانین، هرچند مخالف نظر و سلیقه‌ی شخصی‌مان باشد، احترام بگذاریم و به این جمهوری نوپا که مورد هجوم قدرت‌ها و ابرقدرت‌هاست وفادار باشیم.در خاتمه باید بگویم که حضرات آقایان فقهای شورای نگهبان را با آشنایی و شناخت تعیین کردم و احترام به آنان و حفظ مقامشان را لازم می‌دانم و امید آن دارم که این نحو امور تکرار نشود و به شورای نگهبان تذکر می‌دهم که در کار خود استوار باشید و با قاطعیت و دقت عمل فرمایید و به خدای متعال اتکال کنید. از خداوند تعالی عنایت و رحمت برای ملت عزیز را خواستارم.” حضرت امام (رحمت الله علیه) در بیانات دیگری به صراحت بر ضرورت وجود نظارت دقیق از سوی شورای نگهبان تأکید کرده‌اند و فعالیت شورا را مورد تأیید خویش دانسته‌اند: “شورای محترم نگهبان، که حافظ احکام مقدس اسلام و قانون اساسی هستند، مورد تأیید اینجانب می‌باشند و وظیفه‌ آنان بسیار مقدس و مهم است و باید با قاطعیت به وظایف خود عمل نمایند. البته توجه به اهمیت حفظ نظام جمهوری دارند که با آن هیچ حکم و امری مزاحمت نمی‌کند و برای حفظ آن، از هیچ کوششی نباید مضایقه کرد و معلوم است آقایان با تعهدی که دارند تحت تأثیر هیچ جوی واقع نمی‌شوند. اِن‌شاءالله مؤید باشند.” نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از نگاه مقام معظم رهبری
نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از نگاه مقام معظم رهبری   رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورای نگهبان (۱۳۸۶/۰۴/۲۰) فرمودند: وظیفه‌ی نظارت شوراینگهبان بر انتخابات و تضمین صحت انتخابات، از جمله‌ی کارهای بسیار بزرگ و مهمی است که در قانون اساسی بر عهده‌ی شورای نگهبان گذاشته شده است. اگر نظارت شورای نگهبان نباشد، و اگر تأیید صحت انتخابات به وسیله‌ی شورای نگهبان انجام نگیرد، اصل این انتخابات زیر سؤال خواهد رفت و اعتبار خود را از دست خواهد داد. کاری که شما انجام میدهید، بسیار کار مهمی است. این کار خلاصه‌اش عبارت از این است که کسانی که بناست برای کشور و ملت تصمیم بگیرند – چه در قالب مجلس خبرگان، چه در قالب مجلس شورای اسلامی، چه در قالب رئیس جمهوری – و سرنوشت کشور به دست اینها داده می شود، از صلاحیت لازم برخوردار باشند. نمی شود هر کسی را مسلط بر سرنوشت مردم کرد. نمی شود به هر کسی با هر کیفیتی در رفتار و اخلاق و عقاید و سلائق و ممشا و معلومات و معرفت و اینها، اجازه داد که برای اداره‌ی یک کشورِ هفتاد میلیونی، با این عظمت، با این تاریخ، بیاید قانون بنویسد؛ او را الزام کند که باید تو اینطور بکنی، اینطور نکنی؛ این شرایطی دارد. آن کسی که بناست رهبر را انتخاب کند، شرایطی دارد، صلاحیتهایی دارد؛ همه کس که نمیتوانند بیایند رهبر بشناسند، رهبر انتخاب کنند، رهبر را برکنار کنند؛ اینها وظایف مجلس خبرگان است. کسانی با صلاحیتهای سطح بالا، از چنین اختیاری برخوردارند. یا آن کسانی که بناست برای این کشور قانون بنویسند، یعنی حرکت قوه‌ی اجرائی را و قوای عامله‌ی کشور را ریل‌گذاری کنند و بگویند قطار دولت باید از این ریل عبور کند، در واقع سرنوشت کشور دست اینهاست. نمیشود هر کسی بدون صلاحیتهای لازم در این مسند حساس بنشیند؛ صلاحیتهائی لازم است. رهبر انقلاب در دیدار ائمه‌ی جمعه‌ی سراسر کشور (٩۴/١٠/١۴): یکی از رعایت حقوق مردم این است که آدم صالح را رد نکنیم و ناصالح را راهش ندهیم/ اگر در انتخابات خبرگان یا مجلس آدمی باشد که صلاحیت قانونی ورود را نداشته باشد و ما اغماض و صرف‌نظر کنیم، این هم باطل کردن و خراب کردن حق مردم است. نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از نگاه مقام معظم رهبری رهبر معظم انقلاب: هدف از جنجال بی‌مبنا علیه نظارت استصوابی شورای نگهبان، نفوذ دادن عناصر مخالف اسلام و امام در ارکان نظام است. رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران انتخابات (٩۴/١٠/٣٠): مردم، با بصیرت و فکر، انسانهای صالح را انتخاب کنند؛ کسی که وقتی در مسند نشست خود را سپر بلای مشکلات کشور قرار دهد، کشور را به دشمن نفروشد/ بنده گفتم کسانی که نظام را قبول ندارند رأی بدهند، نه اینکه کسی که نظام را قبول ندارد بفرستند مجلس/ در هیچ جای دنیا در مراکز تصمیم‌گیری کسی که اصل نظام را قبول ندارد راه نمی‌دهند. بنده همیشه به دست‌اندرکاران انتخابات می‌گویم پایتان را جای قرص بگذارید و آن جای قرص قانون است. مُرّ قانون را رعایت کنید. به نهادهای قانونی اهانت نشود. یک نهاد قانونی را نباید مورد افترا یا اهانت قرار بدهیم. نه اینکه اشتباه نمی‌کند اما این دلیل نمی‌شود تضعیف کنیم. این باب اگر باز شود هرج و مرج خواهد شد/ اذهان عمومی را مشوش نکنند. بگذارید مردم همچنان که حق است با شوق و ذوق و نشاط بروند سمت انتخابات. مردم را به انتخابات بدبین نکنند. ================================================================ منابع: روایط عمومی فرمانداری پیشوا

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

خبرگزاری فارس باشگاه خبرنگاران جوان انتهای متن/*
کد خبر 166993

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =