نمایندگان موافق و مخالف طرح برجام مجلس +  اسامی

بنا بر گفته های نمایندگان مجلس در روزهای گذشته، بنا نبود برجام به صورت طرح یا لایحه به مجلس بیاید و تنها قرار بود، گزارش آن در صحن علنی قرائت شود، ولی به دلایل مختلف، امروز به صورت طرح در صحن مطرح شد؛ با این حال، نمایندگان به دو فوریت آن رأی ندادند و طرح به صورت یک فوریت بار دیگر به کمیسیون بازگشت.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز؛ بعد از قرائت گزارش کمیسیون ویژه برجام طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را با ۱۶۸ رأی موافق تصویب کردند؛ بنابراین، با ۱۵۹رأی موافق‌ ۶۲ مخالف‌،۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ رأی دو فوریت این طرح به تصویب مجلس نرسید.

به گزارش «تابناک»، یک فوریت این طرح دوباره به رأی نمایندگان گذاشته شد که با ۱۶۸ رأی موافق ۵۷ رأی مخالف و ۹ ممتنع از مجموع ۲۴۷ رأی به تصویب رسید. در جریان بررسی این طرح، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان طراح،‌ حسین علی حاجی دیدگانی و حمید رسایی به عنوان مخالف و احمد توکلی و علی لاریجانی به عنوان موافق سخنرانی کردند. علاءالدین بروجردی، به عنوان طراح طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام ـ که با بیش از ۱۰۰ امضا به هیأت رئیسه رسیده بود ـ در دفاع از این طرح گفت: نمایندگان هر دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت در جلساتی طولانی که حتی روز جمعه نیز برگزار شد، تبادل نظر و در حضور رئیس مجلس این طرح دو فوریتی را تنظیم کردند که به مجلس ارائه کنند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه ۶ کشور طرف مذاکره براساس توافق مراحل قانونی را طی کردند، گفت: اکنون روز تصمیم گیری در خصوص برجام است و با اینکه نقاط ضعفی دارد، محصول یک تصمیم ملی است و شورای عالی امنیت که سران سه قوه در آن حضور دارند، آن را تأیید کرده اند. وی ادامه داد:‌ شورای عالی امنیت ملی در صورتی می تواند داوطلبانه برجام را اجرا کند که برخی احکام قانونی را در فرایند اجرای آن رعایت کند. اما به هر حال این طرح در مجلس با مخالفت برخی نمایندگان مخالف برجام مواجه شد و نتوانست از مجلس رأی بیاورد. مهدی دواتگری در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: متأسفانه نمایندگان با رأی ندادن به طرح دو فوریتی، روند تصویب برجام را به تأخیر انداختند. این نماینده مجلس همچنین در ادامه یادآور شد: اما یک فوریت این طرح در مجلس رأی آورد و بنابراین این طرح باید به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع شود، این کمیسیون هم باید خارج از نوبت این طرح را بررسی کرده و به صحن علنی مجلس برساند. این نماینده در پایان گفت: اگر طرح دو فوریتی در مجلس رأی می آورد، دیگر نیاز به از دست دادن زمان نبود، با وضعیتی که پیش آمده است، باید حداقل دو هفته دیگر هم صبر کنیم تا بار دیگر برجام به صحن برسد. بنا بر گفته های نمایندگان مجلس در روزهای گذشته، بنا نبود برجام به صورت لایحه به مجلس بیاید و تنها قرار بود گزارش آن در صحن قرائت شود؛ اما به دلایل مختلف امروز به صورت طرح در صحن مطرح شد. با این حال نمایندگان به دو فوریت آن رأی ندادند و بار دیگر طرح به صورت یک فوریت به کمیسیون بازگشت.

اسامی نمایندگان موافق دو فوریت طرح برجام

 

اسامی نمایندگان مخالف دو فوریت

انتهای متن
کد خبر 149179

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =