"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راسیا» اعلام کرد که آمریکا نتوانسته است به تنهایی و حتی در ائتلاف با دیگران مشکلات موجود در افغانستان را حل کند.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل ازخبرگزاری «نووستی»،لاوروف گفت: آنها نمی‌توانند مشکلات مربوط به گسترش تروریسم، تسلیحات کشتار جمعی، قاچاق مواد مخدر و جنایات سازمان یافته در افغانستان را به تنهایی حل کنند.

به عقیده وزیر خارجه روسیه، آمریکا عملا دیگر در وضعیتی نیست که بتواند مشکلی را به تنهایی حل کند، هرچند این کشور همچنان قدرتمندترین کشور جهان از لحاظ نظامی، اقتصادی و مالی بشمار می‌رود. بدون دلیلی نیست که "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود در اواخر ژانویه در کنگره گفت که ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا هر مشکلی را حتما با همکاری با شرکای بین المللی خود حل و فصل کند.

لاوروف افزود: در حقیقت آنها در ترکیب ائتلاف بین المللی هم نتوانسته اند کار زیادی در افغانستان انجام دهند: خطر تروریسم در این کشور از بین نرفته، مشکل قاچاق مواد مخدر حتی بیشتر از گذشته شده است. البته آنها تا زمانی که در افغانستان حضور نظامی دارند، سعی می‌کنند کاری انجام دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد: البته مسلما بدون حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان مشکلات به مراتب بیشتر بود و خطر تروریسم ممکن بود از مرزهای افغانستان به کشورهای منطقه آسیای مرکزی و از آنجا هم بویژه به منطقه قفقاز شمالی نفوذ می‌کرد.

لاوروف در عین حال تاکید کرد: ضمن اینکه در رابطه با اقدامات لازم برای حل مشکلات در افغانستان نباید اصل «گوش به فرمان آمریکا بودن» حاکم باشد، بلکه لازم است تا منافع واقعی کشورهای منطقه در نظر گرفته شود.

کد خبر 14766

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =