کد خبر 138322
۱۲ تیر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۷
میزان مصرف آب در کشور مایه نگرانی است

وزیر جهاد کشاورزی، آب را محدودیت اصلی کشور دانست و افزود: میزان مصرف آب در کشور فوق العاده مایه نگرانی است.

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز، به نقل از ندای پیشوا؛ محمود حجتی در حاشیه بازدید از مزرعه کشت ذرت علوفه ای به روش آبیاری کم فشار در شهرستان پیشوا، این مزرعه را به عنوان یک مزرعه نمونه نام برد که کارهای غیر قابل توصیفی در ارتباط با چگونگی مصرف آب و زراعت انجام داده است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت:  این مزرعه حدود ۷۰ هکتار ذرت علوفه ای است که توانسته به روش سیستم تیپ آبیاری خود را انجام دهد و مصرف آب را از نزدیک به هفده، هجده هزار متر مکعب در هکتار به پنج تا شش هزار متر مکعب در هکتار برساند.

وی افزود: طبق پیش بینی دوستان این مزرعه در حال حاضر نزدیک ۹۰ تا ۱۰۰ تن برداشت می شود و سیستم تغدیه و آبیاری آن باعث شده است که پروتئین و ارزش غذایی محصول فوق العاده بالا باشد و امیدواریم که با پشتیبانی که دولت به عمل می آورد و حضور فعال بهره برداران ان شاءالله هر روز شاهد هرچه بیشتر این مزارع در سطح کشور باشیم. حجتی خاطرنشان کرد: وقتی در این مزرعه میزان مصرف آب به یک سوم کاهش پیدا می کند، از یک طرف می تواند در کاهش مصرف آب و از طرف دیگر به افزایش محصول کمک کند. وقتی که راندمان تولید را از حدود ۴۰ تا ۵۰ تن به حدود ۹۰ تا ۱۰۰ تن می رساند، ضریب های یک به شش و یک به هفت و حتی بعضی اوقات یک به هشت در ارتباط با واحد مصرف آب ایجاد می کند، یعنی ما در روش سنتی یک واحد آب مصرف می کردیم یک کیلو محصول داشتیم ولی این جا با همان واحد نزدیک به هفت تا هشت کیلو محصول داریم. وزیر جهاد کشاورزی آب را محدودیت اصلی کشور دانست که میزان مصرف آن فوق العاده مایه نگرانی است و تصریح کرد: اگر این گونه مزارع در سطح کشور تعمیم پیدا کند شاید به جایی برسد که خیلی مشکل آب در بخش کشاورزی نداشته باشیم. حجتی با بیان این که این مزرعه وابسته به یک مجموعه دامپروری است که جزء دامپروری های نمونه کشور است و نزدیک ده هزار رأس گاو در آن پرورش داده می شود، افزود: یکی از مسائل اصلی ما این است که همیشه بتوانیم زراعت را در کنار دامپروری داشته باشیم تا ارزش افزوده ای که ایجاد می کنند بتواند مکمل هم باشد و ان شاءالله بتواند به پایداری تولید منجر شود. انتهای پیام/م
کد خبر 138322

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =