به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري دکتر «حسن جونی» استاد دانشگاه بیروت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به بررسی اقدام اخیر جنگنده‌های اسرائیلی در حمله به یک پایگاه پژوهشی نظامی سوریه در حومه دمشق پرداخت.

حمله اسرائیل به سوریه نقض آشکار منشور سازمان ملل است

وی گفت: نخست باید بگویم اقدام اسرائیل در حمله به یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت اقدامی بسیار خطرناک است. این اقدام نه تنها امنیت بین‌المللی را نیز تهدید می‌کند بلکه نقض منشور سازمان ملل نیز به شمار می‌آید که هرگونه استفاده از زور یا تهدید به استفاده از زور را منع کرده است.

این استاد دانشگاه بیروت گفت: این حمله در حالی صورت می‌گیرد که جامعه بین‌الملل هیچ صحبتی درباره آن نکرده و آن را محکوم نمی‌کند و این موضوع به خوبی، عدم صداقت این کشورها در دفاع از قوانین سازمان ملل را نشان می‌دهد و به همین دلیل است که برای دستیابی به حقوق خود نمی‌توان به این کشورها تکیه کرد.

انتظار می‌رفت کشورهای غربی این تجاوز آشکار را محکوم می‌کردند

وی افزود: چگونه می‌توان از این کشورها انتظار داشت که به خواسته‌های فلسطینیان تن دهند در حالی که هیچگونه واکنشی به این تجاوز آشکار نشان نداده است. انتظار می‌رفت که کشورهای غربی این تجاوز را که نقض آشکار منشور سازمان ملل بود را محکوم کنند.

حمله اسرائیل به سوریه بدون موافقت آمریکا امکان پذیر نبوده است

دکتر حسن جونی در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: حمله اسرائیل به سوریه بدون موافقت آمریکا امکان پذیر نبوده است. بنابراین نه فقط باید اسرائیل بلکه باید آمریکا را نیز به دلیل این حمله محکوم کرد که تکبرانه با دیگر کشورها برخورد می‌کند و تلاش دارد بر تمام جهان سیطره یابد و نقش ژاندارم جهان را بازی می‌کند.

شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل باید به سرعت تشکیل جلسه می‌دادند

این استاد دانشگاه بیروت اضافه کرد: انتظار می‌رفت که شورای امنیت سازمان ملل پس از این حمله به سرعت جلسه‌ای را تشکیل می‌داد و این اقدام را که نقض آشکار قوانین بین‌المللی بوده محکوم کند. همچنین انتظار می‌رفت مجمع عمومی سازمان ملل نیز جلسه‌ای را تشکیل می‌داد و اتحادیه عرب نیز وظیفه داشت جلسه‌ای تشکیل داده و اقدام اسرائیل را محکوم می‌کرد. این اقدام به طور آشکار امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کرد. از لحاظ قانونی نیز امکان پیگرد مقامات رژیم صهیونیستی وجود دارد چون دلایل و مدارک کافی درباره این حمله از سوی رژیم صهیونیستی وجود دارد.

حمله اسرائیل به سوریه در راستای کمک به تروریست‌ها بوده است

حسن جونی گفت: در عرصه سیاسی نیز، این اقدام ما را در برابر خطر بسیار بزرگی قرار داد چون حمله اسرائیل به سوریه، امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند. در واقع می‌توان گفت این حمله در راستای کمک به تروریست‌ها در سوریه بوده است. تروریست‌هایی که به دنبال ایجاد رعب و وحشت در میان مردم سوریه بوده و تمام تلاش خود را برای تخریب زیرساخت‌های سوریه به کار بسته‌اند. تروریست‌ها همچنین به دنبال نابودی قدرت بازدارندگی سوریه هستند.

وی گفت: صهیونیست‌ها با این حمله همچنین به دنبال تحریک سوریه برای واکنش سریع به این حمله بودند تا قدرت واکنش و پاسخ سوریه را دریابند اما سوریه به طور سریع به این حمله واکنش نشان نداده و همین عامل باعث ایجاد «توازن رعب» میان سوریه و اسرائیل شده است. از سوی دیگر سوریه در حال حاضر در حال مبارزه با تروریست‌ها در داخل است.

واکنش کشورهای عربی به حمله اسرائیل به سوریه شرم‌آور است

این استاد دانشگاه بیروت در ادامه به عدم واکنش مناسب کشورهای عربی به این حمله اشاره کرد و گفت: باید ابراز تاسف کنم که کشورهای عربی در حال حاضر بیش از آنکه اسرائیل را تهدید کنند، به تهدید ایران می‌پردازند و این کشورها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که کشوری همانند ایران که دشمن اسرائیل است، دشمن آنها است. اما ملت‌های عربی به خوبی می‌دانند که چه کسی دشمن و چه کسی متحد آنهاست. باعث شرم است که اتحادیه عرب به طور شایسته و مناسب به این حمله واکنش نشان نداد این در حالی است که بر اساس قوانین اتحادیه عرب، تجاوز به هر کشور عربی، تجاوز به تمامی کشورهای عربی است. در واقع می‌توان گفت که موضع کشورهای عربی خجالت آور است، کشورهای عربی برای اخراج کردن سوریه از اتحادیه عرب طی 24 ساعت نشستی را برگزار کرد اما هیچ نشستی برای حمله آشکار اسرائیل به یک کشور عربی برگزار نکرد.

کد خبر 13606

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =