چهارشنبه سوری؛ حسرتی ناگوار یا شادی گذرا؟/زیبایی و شادابی را از گذشتگان خود بیاموزیم

بیایید اسفند ماه امسال شعور ایرانی‌مان را به پیشواز نخستین روزهای بهار بفرستیم و در آرامشی که هم شأن سبک زندگی ایرانی-اسلامی است، به استقبال بهار برویم.

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز به نقل از زنان خبر؛ حلما ناصری-در ایامی دور وقتی غروب آفتاب آخرین سه شنبه سال نزدیک می شد نیاکان ما جشنی به نام چهارشنبه سوری برگزار می کردند که این جشن سراسر آرامش و آسایش در پی داشت زیرا همانگونه که از نام آن پیداست چهارشنبه که یکی از ایام هفته است به سور و شادی می گذشت که سور به معنای جشن و شادی بوده است، در این شب همه مردم از خانه های بیرون آمده و با آتشی که می افروختند تمام منطقه را پرنور می کردند و با منظره زیبایی که در شهر و روستا به تصویر می کشیدند به جشن و شادی می پرداختند.

این سنت نمایش جلوه شادی، عشق، دوستی، آرامش، صلح، ایمان و روشنایی است که از سرخی و حرارت آتش گرفته می شود که با این عمل مردم سیاهی ها را از خود دور می کردند و شادی، صلح و صفا را در میان خود فرا می خواندند،

به این ترتیب  مردم در مراسم چهارشنبه سوری بیرون از خانه بودن را ترجیح می دادند، و در هر محله ای با روشن کردن چند بوته و با پریدن از روی آنها لحظات شادی را برای خود ایجاد می کردند. و خلاصه این که این شب از مواردی همچون قاشق زنی، فالگوش ایستادن، دید و بازدید و پخش آجیل و شیرینی و پریدن از روی آتش تشکیل می شد.

اما امروزه شاهد از بین رفتن همه آن زیبایی ها هستیم که در پس رواج فرهنگ خشونت به دست فراموشی سپرده شده است و آن هیزم، کاه و چوب های خشک، جای خود را به مواد محترقه خطرناک داده اند و از آن فرهنگ زیبا که سرشار از فرهنگ شناسی ایرانی بود نه تنها دیگر خبری نیست بلکه انواع و اقسام صداهای مهیب ناشی از آتشبازی، نگرانی ها و آسیب هایی را به دنبال می آورد و روزهای آخر اسفند را به سوانح و خطر گره می زند و از علاقه افراد به برگزاری با شکوه این آیین می کاهد.

این رفتارهای هنجار شکن هم به خود فرد و هم اطرافیان و به جامعه و بیت المال ضرر و زیانی می رساند که آسیب به فرد شاید دیگر جبران شدنی نباشد و عمری حسرت و افسوس در پی خواهد داشت.

در مقایسه شب چهارشنبه سوری که اکنون شاهد آن هستیم با گذشته، در می یابیم فرهنگ زیبای جشن سوری ما ایرانیان به بدعت و معضلی توجیه نشدنی تبدیل شده است بدعتی که نتیجه آن از بین رفتن جوانی و زیبایی و حتی از بین رفتن انسانی است چون این مراسم با پیرایه های خرافی ، دستخوش تغیر شده و هر ساله در روزهای پایانی سال باعث بروز اتفاقات همراه با خسارات جانی و مالی ، موجبات نگرانی خانواده ها  را فراهم می سازد که این خود معضلات بی شماری را در خانواده و اجتماع پدید می آورد.

دکتر معصومه بذل استاد ارشد روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با زنان خبر با اشاره به خطرات و آسیب های چهارشنبه سوری گفت: اجرای سنتهای قدیم باید در شرایطی باشد که به اصل آن خدشه وارد نکند اما متاسفانه برخی از افراد با به کارگیری موادی که علاوه بر آلودگی صوتی ، خطرات جانی را نیز به همراه دارد خاطرات این شب را تیره میکنند.

وی بیان کرد: هر ساله در آستانه ایام نوروز ، شاهد گزارش های زیادی از نقص عضو افراد از (نابینایی دائم ،قطع دست و پا و انگشتان سوختگی اعضای بدن  مرگ های فجیع و…) هستیم که فقط در اثر یک لحظه غفلت رخ می دهد که اگر درست فرهنگ سازی بشود شای کمتر شاهد این قبیل اتفاقات فجیع باشیم.

بذل عنوان کرد: والدین در خانواده ها و  معلمان در مدارس و رسانه های جمعی وظیفه دارند خطرات استفاده از مواد محترقه را برای افراد توضیح داده تا فرهنگ سازی در این زمینه نهادینه شود و باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند و به آنها آموزش نای لازم در زمینه این مواد داده شود.

وی بیان کرد: بهتر است بگوییم، کسانی که با منفجر کردن ترقه و پراکندن آتش سلامتی مردم را هدف می گیرند، با تن دادن به رفتاری آمیخته به هرج و مرج روحی، آیین چهارشنبه سوری را تحریف کرده اند که این نشان دهنده رفتارهای اصلاح نشده فرد در جامعه است.

این استاد روانشناس در پایان تصریح کرد:  یکی از عوامل ضروری برای پیشگیری از حوادث و اتفاقات، ارتقای سطح آگاهی مردم، به ویژه کودکان و نوجوانان که بیشتر در معرض خطر هستند است. معلومات، آگاهیها، نگرش، اعتقادات و باورهای افراد در مورد هر موضوعی نظیر حوادث چهارشنبه سوری عوامل مستعدکننده رفتار سالم و پیشگیری از این حوادث را تشکیل می دهد.

قصد ما نگارش اعداد و ارقام و آمار در زمینه تلفات سالهای پیش در چهارشنبه سوری نیست زیرا پر واضح و عیان است که هر آلت و وسیله خطرزایی یقینا پیامدهای زیان باری در پی دارد و مردم عزیز ما به طور عینی شاهد این حوادث ناگوار بوده اند پس آمار و ارقام فقط کلیشه ای است که هرسال توسط مسئولین دلسوز در نیروی انتظامی، اورژانس، آتش نشانی و ارگان های ذی ربط بیان می شود باشد که مسببین این حوادث از تجارب به دست آمده درس بگیرند و تکرار کننده این حوادث ناگوار نباشند.

انتهای پیام/ش

کد خبر 126890

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =