چندی پیش، خبری مبنی بر آمادگی ایالات متحده برای رونمایی و استفاده از فن‌‌آوری نظامی لیزری در خلیج فارس منتشر شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد. اکنون خبر از آن می‌رسد که این فن‌آوری نظامی عملا ‌روی یکی از ناوهای ایالات متحده در خلیج فارس به کار گرفته شده است؛ فن‌آوری که پیش از این در سری «جنگ ستارگان» مفهوم سازی شده بود.

به گزارش آفتاب ری؛ مقامات ارشد نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرده‌اند، سلاح لیزری جدید ‌از نوع ۳۰-kilowatt ‌بر روی ناو نفربر USS Ponce مستقر شده است. این سلاح قادر است، اشعه شش لیزر را‌ متمرکز در یک سلاح قدرتمند لیزری استفاده کرده و همچنین ‌برای نابود کردن هواپیما‌ها و قایق‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در گزارش‌های منتشر شده از این فن‌آوری، عملا به اهدافی مانند قایق‌های تند‌رو‌ی ایران اشاره شده است.
فناوری نظامی لیزری ایالات متحده در خلیج فارس مستقر شد + فیلم
متخصصان صنعت دریایی ایالات متحده، برای ساخت این سلاح، هفت سال و با هزینه ۴۰ میلیون دلار فعالیت کرده‌اند. آن گونه که به نظر می‌رسد، استقرار این سلاح در خلیج فارس به عنوان یک پروژه آزمایشی مد نظر قرار گرفته تا نیروی دریایی ایالات متحده‌ کاملا بر استفاده از این فن‌آوری جدید تسلط یابد. مزیت این فن‌آوری کارایی عملیاتی آن است، زیرا گفته می‌شود ‌هر بار شلیک با این سلاح تنها یک دلار هزینه‌ دارد. البته استفاده بهینه از این سلاح، کاملا وابسته به شرایط موجود از جمله نبود گرد و غبار و بخارات در فضاست. تا کنون برد این سلاح با توجه به شرایط افشا نشده ‌و در زمره اطلاعات سری در خصوص این سلاح طبقه‌بندی شده است.
فناوری نظامی لیزری ایالات متحده در خلیج فارس مستقر شد + فیلم
همچنین موضوع دیگر در خصوص این سلاح این است که عملا قدرت و توان آن وابستگی کامل به شناوری دارد که آن را حمل می‌کند، زیرا ناو حامل آن باید از ژنراتورهای قدرتمند برای تأمین انرژی مورد نیاز لیزر استفاده کند و در نتیجه امکان استفاده از آن بر روی هر شناوری ممکن نیست. دریادار «جان میلر» در این خصوص به خبرگزاری بلومبرگ گفت‌: اینکه این سلاح برای اولین بار ‌روی ناو USS Ponce مستقر شده، زمینه‌ای خوب برای آزمون آن در یک منطقه به لحاظ عملیاتی مناسب را فراهم می‌کند.
فناوری نظامی لیزری ایالات متحده در خلیج فارس مستقر شد + فیلم

از سوی دیگر، کاپیتان «مایک زیو» از متخصصین سلاح‌های الکتریکی نیروی دریایی ایالات متحده گفته است: این فن‌آوری نحوه جنگ را برای ایالات متحده تغییر خواهد داد. وی مستقیم‌ به کاربر این سلاح ‌علیه شناور‌ها و هواپیماهای مستقر در خلیج فارس اشاره نموده و گفته‌ است، این سلاح می‌تواند در آینده ایالات متحده را از کاربرد موشک‌ها و سلاح‌های متعارف دیگر در این دسته بی‌نیاز سازد.

منبع: تابناک

کد خبر 118863

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =