عبدالکریم هاشمی، در مورد هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: هدفمندی یارانه‌ها شامل دو بخش پرداخت یارانه نقدی به مردم و افزایش قیمت حامل‌های انرژی بود.

 به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: قرار بر این بود که از درآمد حاصل از افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی در برخی از کالاها کمکی هم به صنایع و واحدهای تولیدی انجام شود، اما تأمین نقدینگی برای کمک به صنایع انجام نشد و تنها یارانه نقدی پرداخت شد.

وی ادامه داد: ضمناً یک مرحله هم افزایش رقم یارانه که همان واریز رقم 28 هزار تومان است، بار مالی بسیار زیادی ایجاد کرد.

به گفته هاشمی، در واقع دو مشکل در این زمینه ایجاد شد که اول مشکل در تأمین رقم پرداختی بابت یارانه نقدی خانوارها بود و دوم کمک نکردن به واحدهای تولیدی بعد از هدفمندی یارانه‌ها.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در حال حاضر دولت برای تأمین منابع پرداخت یارانه نقدی مشکل دارد و این مبلغ را از منابعی غیر از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی تأمین می‌کند.

هاشمی گفت: بنابراین در این شرایط دولت نمی‌تواند تعهد دیگری را اضافه کند زیرا هم‌اکنون با کاهش 50 درصدی درآمد حاصل از فروش نفت مواجهیم و اعتبارات عمرانی کمتر از 30 درصد تخصیص داده شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: با این شرایط فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قابل اجرا نیست و باید رقم نفت، قیمت ارز و درآمدهای مالیاتی در بودجه  سال آینده مشخص شود.

وی در مورد پیش‌بینی بودجه سال آینده دولت گفت: به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت فعلی، فروش نفت سال آینده روزانه حدود یک میلیون بشکه خواهد بود و قیمت ارز هم باید قیمتی مابین قیمت مرجع و مبادله‌ای باشد؛ همچنین باید در بخش‌های مهم مانند دارو و کالاهای اساسی کمک لازم انجام شود.

کد خبر 10617

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =