کد خبر 103088
۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۹

هنرمند فیروزکوهی خاطرنشان کرد: در صورت حمایت مسئولان شهرستانی، استانی یا کشوری، آمادگی خلق بزرگ‌ترین قرآن جهان با چوب را دارد.

به گزارش سرویس فرهنگی آفتاب ری، “قاسم ایرجشم” خالق این اثر در گفت‌وگو با دیمه نیوز گفت: کار منبت، معرق و مرمت آثار باستانی را از سال ۱۳۷۱ آغاز کرده و در حال حاضر اکثراً سفارشات خانگی می‌پذیرد. وی تصریح کرد: مرمت این صندوق چوبی که یکی از اهالی استان مازندران آن را از جایی خریداری کرده و به وی سپرده بود، در مجموع ۴۲ روز به طول انجامید. این هنرمند فیروزکوهی که از اهالی روستای “به هان” شهرستان است، اظهار کرد: مرمت آثار باستانی را به صورت خودجوش آغاز کردم و هر چند رشته دبیرستانم بازرگانی بود، اما کم‌کم از طریق دانش آموزان رشته‌های هنرهای تجسمی و نقاشی، با این عرصه آشنا شدم.  

Ghasem

وی بیان کرد: به خاطر عشق و علاقه به این رشته، دیپلم خود را ناتمام رها کرده و به تهران آمدم و نخستین بار برای مدت چند ماه از آموزش‌های استاد “مهدی منیری” بهره‌مند شدم. ایرجشم ادامه داد: پس از آن در کارگاهی که به صورت سری کاری و سری تراشی منبت کاری ماشینی انجام می‌داد مشغول به کار شدم، اما دیدم نمی‌توانم آنچه در ذهن دارم در این کارگاه پیاده کنم و به این ترتیب تصمیم گرفتم تا به صورت شخصی به ادامه فعالیت در این عرصه بپردازم. وی تصریح کرد: از آثار مختلفی که در گوشه و کنار کشور ملاحظه کردم ایده می‌گیرم و با ترکیب سبک‌های اسلیمی و قدیمی با سبک‌های نوین و غربی، طرح‌های جدید ارائه می‌کنم. * در صورت حمایت مسئولان، بزرگ‌ترین قران جهان را خلق می‌کنم این هنرمند فیروزکوهی بیان کرد: حدود سه سال است که به دنبال وام و تسهیلات از مراجع مختلف برای توسعه کار و آموزش هنر خود هستم، اما تاکنون به خواسته وی ترتیب اثر داده نشده است. وی خاطرنشان کرد: در صورت حمایت مسئولان شهرستانی، استانی یا کشوری، آمادگی خلق بزرگ‌ترین قرآن جهان با چوب را دارد. ایرجشم بیان کرد: متأسفانه آثار وی در سایر نقاط کشور و به نام آن مناطق ثبت می‌شود و از مسئولان شهرستان تقاضا دارم زمینه ثبت آثار به نام فیروزکوه و اداره میراث فرهنگی شهرستان را فراهم کنند.  

Ghandali

همچنین “پوران غندالی” سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فیروزکوه در این زمینه به دیمه نیوز گفت: در حالی که این روزها هنر منبت و معرق کاری به سمت رایانه ای شدن و کپی کاری پیش می‌رود، شاهد حضور هنرمندان و استادکارانی انگشت شمار از این دست هستیم که با عشق به خلق آثاری بی بدیل می‌پردازند. این مسئول خاطرنشان کرد: به دنبال اخذ مجوز احداث و ایجاد کارگاه برای این هنرمند توانا در شهر فیروزکوه هستیم تا با آموزش علاقه‌مندان به این عرصه، هنر منبت کاری، معرق کاری و گره چینی در فیروزکوه حفظ شود.

Sandugh (1)

Sandugh (2)

Sandugh (3)

Sandugh (4)

انتهای پیام/م

کد خبر 103088

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =