روحانی:

۴۰ درصد مواد غذایی در کشور اسراف می‌شود

  • کد خبر : 617124
  • ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
۴۰ درصد مواد غذایی در کشور اسراف می‌شود

رئیس‌جمهور گفت: طبق آماری که در روزهای اخیر به من گزارش دادند، ۴۰ درصد مواد غذایی ما تلف و ضایع می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در بهره‌برداری از طرح‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با افتتاح طرح تولید فرآورده‌های مشتق از پلاسما و فاکتورهای خونی ۸ و ۹، اظهار کرد: ما در بخش دارو نیازمند آن هستیم که مواد اولیه را وارد کشور کنیم یعنی ارزبری ما هم برای بخشی از داروهاست و هم برای بخشی از مواد اولیه شرکت‌های داروسازی ماست. شرکت‌های دانش‌بنیان قدم به قدم می‌توانند ما را مستغنی کنند و اگر ما حدود یک میلیارد وارد کننده مواد اولیه هستیم، به راحتی می‌توانیم نیمی از آن یا حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن را در داخل تأمین کنیم و نیاز به واردات خارج نداشته باشیم.

وی ادامه داد: مسئله دارو امنیت جسم و جان مردم را تأمین می‌کند. آقای ستاری نیز قول دادند تا پایان این دولت چهار واکسن انسانی دیگر به این واکسن اضافه می‌شود. از روز اول در دولت یازدهم یکی از تأکیدات من‌تولید واکسن مخصوصاً واکسن انسانی بود که خیلی مسبوق به سابقه هم نبود.

رئیس‌جمهور افزود: معاونت علمی و فناوری اظهار امیدآفرینی کرد که بتوانیم واکسن آنفولانزا را هم در ماه‌های آینده به ثمر برسانیم. این برای مردم ما امنیت‌آفرین و آرامش‌بخش است. از همه شرکت‌های خصوصی تشکر می کنیم. سرمایه‌گذاری دولت در بسیاری از این شرکت‌ها بخش کمی را دارد یا کلاً سرمایه‌گذاری به عهده بخش خصوصی است.

روحانی بیان کرد: هم در بخش دارو و هم در بخش مواد غذایی یکی از اصولی که باید به سمت آن حرکت کنیم، خوب مصرف کردن است. مصارف ما به دقت انجام نمی‌گیرد و گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته می‌شود و گاهی بیش از حد خریداری می‌شود. داروها معمولاً در خانه‌ها می‌مانند و مصرف نمی‌شوند؛ بنابراین بد مصرف کردن هم در مواد غذایی و هم در دارو بسیار مضر است و ما باید به یک مصرف بهینه در کشور برسیم.

وی ادامه داد: طبق آماری که در روزهای اخیر به من گزارش دادند، ۴۰ درصد مواد غذایی ما تلف و ضایع می‌شود. این مسئله یا به خاطر بد مصرف کردن یا به خاطر تولید غیردقیق است و یا به خاطر این است که زنجیره لازم در صنایع تبدیلی در اختیار نداریم و این‌ها از بین می‌رود.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: آمار به ما می‌گوید ۴۰ درصد، حتی اگر ۲۰ درصد یا ۱۰ درصد هم باشد خیلی زیاد است. این همه تلاش صورت می‌گیرد تا مواد غذایی تولید و نیاز مردم مرتفع شود.

روحانی گفت: ما نباید به خاطر بد مصرف کردن در مقاطع مختلف، ۴۰ درصد آن را از دست بدهیم؛ بنابراین یکی از کارهای بزرگی که امروز باید انجام بگیرد، ایجاد فرهنگ لازم در بخش تولید و مصرف است تا بتوانیم با بهترین وجه و کیفیت تولید و به اندازه مصرف کنیم و در حداقل ضایعات مواد غذایی را داشته باشیم.

 وی یادآور شد: اینکه ما امروز توانستیم چندین شرکت دانش‌بنیان را افتتاح کنیم، هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ نیازمندی‌های جامعه و جذب جوانان تحصیل‌کرده برای ما بسیار افتخارآمیز بود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=617124

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.