۳۶ درصد بیکاران در کشور تحصیلات دانشگاهی دارند

  • کد خبر : 601713
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
۳۶ درصد بیکاران در کشور تحصیلات دانشگاهی دارند

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران سهم بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۳۶درصد است که سهم زنان نسبت به مردان ودر نقاط شهری نسبت به روستایی بالاتر است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، ‌مطابق گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۹۹، بررسی اشتغال در بخش های عمده فعالیت اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات با ۴۹.۷درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است.

در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱.۸درصد و کشاورزی با ۱۸.۶رصد قرار دارد. سهم شاغلان بخش کشاورزی در بهار ۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۳ درصد کاهش و سهم شاغلان بخش صنعت ۰.۳درصد و سهم شاغلان بخش خدمات ۰.۱ درصد افزایش داشته است. بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۸ درصد از جمعیت فعال بیکار بودند.

همچنین بر اساس فاصله اطمینان ۹۵ درصد نرخ بیکاری کل کشور این ۹.۴ درصد تا ۱۰.۲درصد بانک مرکزی ۹.۸ درصد به دست آمده است بدین معنی که این فاصله با اطمینان ۹۵ درصد مقدار واقعی نرخ بیکاری کل کشور را در بر می گیرد بر اساس این نتایج نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال قبل بهار ۹۸ حدود ۱.۱ درصد کاهش داشته است و بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۴.۵ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بودند این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ ساله کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به مدت مشابه در سال قبل۲.۰ درصد کاهش داشته است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی نشان می‌دهد۱۳.۵ درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیلان آموزش عالی بیکار بودند این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است بررسی روند تغییرات این حاکی از کاهش ۳.۳ درصدی در بهار ۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

همچنین در این بررسی آماری سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد ۷.۹ درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بودن این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیش‌تر از نقاط شهری بوده است سهم اشتغال ناقص در بهار۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲.۱ درصد کاهش داشته است .

در بهار۹۹ سهم جمعیت بیکارفارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۳۶.۰رصد بوده است این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۴ درصد کاهش داشته است.

در بهار ۹۹سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۵.۲درصد بوده است این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۷ درصد افزایش داشته است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=601713

    برچسب ها

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.