آیا داوران با سرخابی‌ ها مماشات می‌‌کنند ؟!

  • کد خبر : 480796
  • ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
آیا داوران با سرخابی‌ ها مماشات می‌‌کنند ؟!

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، هر چه به هفته‌های پایانی لیگ برتر نزدیک می‌شویم تنور رقابتها برای بقا و قهرمانی مسابقات لیگ گرم و گرم‌تر می‌شود و همین موضوع حساسیت‌ها نسبت به داوری مسابقات را بیشتر می‌کند. یک سوت اشتباه می‌تواند به بقا یا قهرمانی تیمهای مختلف لطمه بزند و فشار بر روی جامعه […]

بررسی داوری های لیگ برتر

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، هر چه به هفته‌های پایانی لیگ برتر نزدیک می‌شویم تنور رقابتها برای بقا و قهرمانی مسابقات لیگ گرم و گرم‌تر می‌شود و همین موضوع حساسیت‌ها نسبت به داوری مسابقات را بیشتر می‌کند. یک سوت اشتباه می‌تواند به بقا یا قهرمانی تیمهای مختلف لطمه بزند و فشار بر روی جامعه داوری را بیشتر و بیشتر کند. هفته بیست و هفتم مسابقات لیگ برتر آوردگاه دو بازی مهم در بالای جدول بود و علاوه بر حساسیت‌های همیشگی در این هفته‌ها، جذابیت و حساسیت این دو دیدار را نیز به دوش می‌کشید. در این هفته داوران نسبتاً سربلند بودند و تصمیمات آنها تأثیر گذاری زیادی در سرنوشت قهرمان یا تیم سقوط کننده نداشت تا لیگ به روند عادی خود ادامه دهد.

دیشب و در برنامه فوتبال برتر که چند هفته­‌ای است به جای نود بر روی آنتن شبکه سه می­‌رود داوری  مسابقات مختلف لیگ برتر به شکلی متفاوت و با نظرسه کارشناس که قبلاً مورد پرسش قرار گرفته بودند بررسی شد که شیوه نو و جالبی به حساب می‌­آید و از یکسوی نگری جلوگیری می‌­کند.

در این برنامه آقایان محسن ترکی، یدالله جهانبازی و سعید مظفری‌­زاده به اعلام نظرات خود در مورد داوری­‌ها پرداختند و در مجموع می­‌توان گفت که نمره خوبی به داوری­‌های این هفته دادند.

سپیدرود و فولاد، داوری در کلاس جهانی

علیرضا فغانی

بازی سپیدرود و فولاد اولین بازی بود که مورد بررسی کارشناسان فوتبال برتر قرار گرفت. قضاوت این دیدار بر عهده علیرضا فغانی بود و با توجه به سابقه درخشان فغانی توقعات زیادی از او وجود داشت که توانست به آنها جامع عمل بپوشاند و یک کلاس آموزشی داوری را برای سایرین ارائه کند.

فغانی در اولین برخورد بازی که دقیقه ۱۰ بین مهاجم سپیدرود و دروازه‌­بان فولاد بود به درستی دستور به ادامه کار داد و حتی به اعتقاد آقای ترکی می‌­توانست بازیکن مهاجم را به دلیل تمارض با کارت زرد جریمه کند.

اما صحنه بعد بازی در دقیقه ۶۵ و باز هم در محوطه جریمه فولاد اتفاق افتاد، جایی که بازیکن سپیدرود قصد عبور از مدافع روبروی خود را داشت اما با خطای مدافع سرنگون شد که به اعتقاد این سه کارشناس پنالتی برای سپیدرود به درستی اعلام شد.

تراکتور، ذوب آهن؛ بازی پنالتی‌ها

حسین زرگر

بازی دوم که در این برنامه بررسی شد بازی پر هیاهو و پرتنش تراکتور و ذوب آهن بود که قضاوت این دیدار به سیدحسین زرگر سپرده شده بود. در ابتدای بازی و دقیقه ۳ آنتونی استوکس مهاجم نوک تراکتور در تک به تک با دروازه‌­بان ذوب آهن توپ را از دست می‌­دهد اما در ادامه زانوی دروازه‌­بان به استوکس می­‌خورد که بسیار مشکوک است. این صحنه از دید آقای ترکی پنالتی نبود اما آقای جهانبازی و مظفری­‌زاده برخورد پا دروازه‌­بان با  زانو بازیکن را پنالتی تشخیص دادند که باید با کارت زرد نیز جریمه می­‌شد.

مورد بعدی بازی در طرف مقابله زمین و محوطه جریمه تراکتور رقم خورد و احسان حاج صفی در یک نبرد هوایی، با گرفتن بازیکن ذوب آهن مانع از رسیدن او به توپ شد که از دید هر سه کارشناس پنالتی بود و تصمیم داور کاملاً درست بود.

دقایق پایانی بازی نیز ساسان انصاری در محوطه جریمه ذوب آهن سرنگون شد که مشکوک به پنالتی بود. محسن ترکی از واضح نبودن تصویر سخن گفت و اظهارنظر خاصی نداشت اما دو کارشناس دیگر برخورد را تأیید کردند و هر دو بر پنالتی بودن این صحنه که توسط داور نیز اعلام شد صحه گذاشتند.

نساجی، استقلال خوزستان؛آفساید بود یا نبود؟

جواد رحیمی

دیگر بازی حساس انتهای جدولی، بازی استقلال خوزستان و نساجی بود که در ورزشگاه فولاد آرنا برگزار می‌­شد. جواد رحیمی داور جوان این میدان بود و قضاوت نسبتاً خوبی را نیز به نمایش گذاشت. نخستین صحنه در بازی برخورد حامد شیری مدافع نساجی با مهاجم استقلال خوزستان بود که با تأیید هر سه کارشناس خطایی اتفاق نیفتاد و ادامه کار تصمیم درستی بود.

صحن مشکوک بعدی در نیمه دوم و روی دروازه استقلالی­‌ها بود که سانتر بازیکن نساجی به ولسیانی رسید و او با یک ضربه استادانه دروازه خوزستانی‌­ها را باز کرد اما داور این گل را آفساید اعلام کرد تا نساجی در خانه استقلال متوقف شود. به اعتقاد آقای ترکی و جهانبازی این گل درست بود اما سعید مظفری‌­زاده و رسول فروغی این گل را آفساید دانستند و آن را تصمیم خوب کمک داور عنوان کردند.

پیکان، پارس جم؛ پرگل و پر برخورد

رضا کرمانشاهی

پیکان و پارس جنوبی پرگل­ترین بازی هفته بود که سوت آن به رضا کرمانشاهی سپرده شده بود. نخستین برخورد مشکوک بازی در محوطه جریمه پیکان بود که توپ ارسالی از یاران پارس پشت مدافعان پیکان فرود آمد و بازیکن پیکان با سراسیمگی و بی احتیاطی پای بازیکن پارس را زد که هر سه کارشناس رأی به درست بودن تصمیم آقای کرمانشاهی در اعلام پنالتی دادند.

مورد مشکوک بعدی گل فراز امام علی بود که قبل از زدن ضربه توسط این مهاجم، عیسی آل کثیر مهاجم دیگر این تیم در یک فعل و انفعال و در شرایطی نا متعادل به پشت مدافع پارس برخورد می­‌کند و این گل از دید آقای ترکی درست بود اما سعید مظفری‌­زاده و یدالله جهانبازی این گل را مردود دانستند و خطای عیسی آل کثیر را محتمل عنوان کردند.

در صحنه بعدی این بازی و بر روی یک ارسال کرنر دروازه‌­بان پیکان با مهاجم پارس که جلوتر از او قرار دارد برخورد می­‌کند که این صحنه از دید هر سه کارشناس بزرگنمایی بازیکن پارس بود و هیچ خطایی نبوده است.

در نیمه دوم نیز توپ ارسالی یاران پیکان به پشت مدافعان پارس می­‌رود که مدافع زردپوش با بالا آوردن پا خود توپ را از جلوی مهاجم دور می­‌کند و رضا کرمانشاهی این صحنه را پنالتی اعلام می­‌کند. به نظر محسن ترکی و سعید مظفری­‌زاده در این صحنه خطایی اتفاق نیفتاد اما جهانبازی نظر داور بازی را تأیید کرد و پنالتی را درست دانست.

پرسپولیس، سپاهان؛ جنجال هفته!

بیژن حیدری

یکی از جنجالی‌­ترین بازی‌های این هفته بین تیم‌های سپاهان و پرسپولیس رقم خورد که پر از صحنه­‌ها و برخوردهای خشن بود و این موضوع کار داوری دکتر بیژن حیدری را دشوار کرده بود. به اعتقاد اکثر کارشناسان داوری، بیژن حیدری در کنترل برخورد بین بازیکنان بیش از حد مماشات کرد و چندان خوب و مقتدرانه عمل نکرده بود که این موضوع باعث ادامه دار شدن حواشی در این بازی شد.

همه جنجال­ها از برخورد سیدجلال و بازیکن سپاهان شروع شد جایی که سیدجلال در حال دفع توپ و پاس دادن آن به بیرانود با دست به صورت بازیکن سپاهان می­زند اما داور اعتقادی به خطا ندارد و این تصمیم با اعتراض نیمکت سپاهان همراه شد. به گفته هر سه کارشناس برخورد سیدجلال با مهاجم زردپوشان بازی خطرناک بوده و داور باید این صحنه را خطا اعلام و حسینی را با کارت زرد جریمه می‌کرد. کارت زرد سید جلال در این بازی می­‌توانست او را از حضور در بازی هفته آینده این تیم مقابل تراکتور محروم کند که این اتفاق نیفتاد.

صحنه جنجالی بعدی بین بیرانوند و کی روش استنلی بود که استنلی با ضربه زدن به توپی که با سوت داور به نفع پرسپولیس اعلام شده بود سعی در ایجاد تأخیر در بازی را داشت که با واکنش بیرانوند همراه شد. به گفته آقای ترکی در این صحنه دو بازیکن مستحق گرفتن کارت زرد بودند اما بیرانوند با توجه به ادامه درگیری باید اخراج می­‌شد. سعید مظفری­‌زاده و یدالله جهانبازی نیز به اخطار گرفتن هر دو بازیکن صحه گذاشتند ولی بیژن حیدری در این صحنه برخورد قاطعی با خاطیان نداشت و از کارت استفاده نکرد.

برخورد غیر فوتبالی دیگر در دقایق آخر بازی و در مصاف سیامک نعمتی و سعید آقایی رقم خورد که به اعتقاد محسن ترکی سعید آقایی باید اخراج می­‌شد اما دو کارشناس دیگر تصمیم داور مبنی بر جریمه هر دو بازیکن با کارت زرد را درست دانستند.

اما برخوردهای بعد از بازی نیز از دید کارشناسان دور نبوده و هر سه کارشناس با اتفاق آرا به گزارش شدن این رفتارها خصوصاً اعتراضات برانکو تأکید داشتند و به اعتقاد آقای ترکی باید مسیر ورود و خروج بازیکنان و داوران از هم جدا شود تا تنشها کمتر شود.

استقلال، پدیده؛ تجربه کمِ داور بازی!

کوپال ناظمی

آخرین بازی هفته بین تیم‌های استقلال و پدیده است که در برنامه فوتبال برتر به آن پرداخته نشد اما سعید مظفری‌زاده و محمد ریاحی در گفت و گو با سایتهای مختلف به کارشناسی آن پرداختند.

قضاوت این دیدار حساس به کوپال ناظمی جوان سپرده شده بود و این موضوع خود به سوژه برخی از رسانه­‌ها بدل شده بود که آیا قضاوت کوپال ناظمی در این بازی مهم کار درستی بوده یا خیر؟ عملکرد کوپال ناظمی در این دیدار بهترین پاسخ به این سوأل است.

محمد ریاحی در گفتگو با ایسنا ضمن تأیید عملکرد داوری، کوپال را داوری جوانی دانست که هنوز شناخته شده نیست، به همین دلیل در نیمه اول چند اشتباه روی کرنر، اوت و این گونه مسائل داشت که باعث عصبانیت بازیکنان شد. درگیری بین ایسما و بازیکن پدیده در نیمه دوم موضوع بعدی بود که کوپال با جریمه بازیکنان شروع کننده درگیری باید به قائله خاتمه می­‌داد که کمی مماشات کرد.

به اعتقاد محمد ریاحی، داور این بازی نقشی در تعیین نتیجه مسابقه نداشت و از این جهت موفق بود اما کوپال ناظمی داور جوانی است و هنوز برای او جا نیافتاده که در این بازی‌ها چطور عمل کند. نکته مهم این بود که بازی بزرگی را برای او انتخاب کردند. روی هم رفته اگر داور با اشتباه خود باعث تغییر در نتیجه نشود، عملکرد موفقی داشته است.

اما دیگر کارشناسی که در مورد داوری این بازی اظهار نظر داشت سعید مظفری زاده بود که در گفت و گو با ورزش سه به بررسی عملکرد داور این بازی پرداخته است. سعید مظفری‌­زاده مماشات بیش از حد ناظمی را نقط ضعف او می‌­داند که با این مماشات زمینه اعتراض بازیکنان دو تیم را فراهم کرد. در مجموع کارشناسان معتقد بودند که داوران بازی‌های پرسپولیس و استقلال با بازیکنان این دو تیم راه می‌آیند  این موضوع بازیکنان را در برخورد با هم و داوران تحریک می­‌کند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=480796

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.