یادداشت/

یک بحران نگران کننده برای آینده ایران

  • کد خبر : 586161
  • ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
یک بحران نگران کننده برای آینده ایران

هیچ می‌دانید کشوری مانند ژاپن وزارت خانه فرزندآوری دارد و کشوری مانند فرانسه پنج درصد از درآمد تولید ناخالص ملی را که میلیاردها یورو است به فرزندآوری اختصاص داده است؟

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مصطفی هدایی در یادداشتی نوشت: هیچ می‌دانید کشوری مانند ژاپن وزارت خانه فرزندآوری دارد و کشوری مانند فرانسه پنج درصد از درآمد تولید ناخالص ملی را که میلیاردها یورو است به فرزندآوری اختصاص داده است؟

روز ۳۰ اردیبهشت ماه سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر انقلاب در سال ۹۳ است. چرا ایران پس از سال‌ها شعار «فرزند کمتر / زندگی بهتر»، به‌دنبال بالا بردن نرخ رشد جمعیت است؟

بیشتر بخوانید:

سال ۱۳۹۹ است و ایران با جمعیت حدود ۸۴ میلیون نفر در میان یکی از کشورهای پرجمعیت منطقه غرب آسیا و از جوان‌ترین کشورهای جهان به حساب می‌آید.

چرخ تاریخ را ۳۰ سال به جلو ببرید و با نرخ رشد جمعیت ۱.۲۴ درصد که در سرشماری ۱۳۹۵ اعلام شد، جمعیت کشور و رده‌های سنی را تخمین بزنید.

در ۳۰ سال آینده با وجود چنین نرخ باروری و جمعیتی، بیش از ۳۰ درصد از جمعیت ایران در رده سنی پیر قرار خواهند داشت.

ایران با چنین جمعیتی جزو پنج کشور اول در میان کشورهای پیر خواهد بود. در آن سال‌ها به جای تابلو مهدکودک‌ها، بیشتر تابلو خانه سالمندان را مشاهده خواهیم کرد.

به‌طور کلی سه گروه جمعیتی داریم؛ گروه اول گروه پایه که جمعیت زیر ۱۵ سال را شامل می‌شود، گروه دوم جمعیت در حال کار که سنین ۱۵ تا ۶۵ سال را تشکیل می‌دهند و گروه سوم سالمندان بالای ۶۵ سال هستند.

نکته مهم آن است که نسبت‌های معقول برای جمعیت به این شکل است که گروه سنی بین ۱۵ تا ۶۵ سال ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل داده و گروه پایه ۲۴ درصد جمعیت را و جمعیت سالمند نیز شش درصد جمعیت را تشکیل دهند.

حال یک آمار نگران کننده دیگر را مرور کنیم: بر اساس اعلام وزارت بهداشت نرخ باروری از سال ۹۶ به سال ۹۷ به میزان ۱۲۷ هزار تولد کمتر بوده است که این آمار از سال ۹۷ به سال ۹۸ به ۱۵۰ هزار تولد کمتر رسیده است.

در کشور ما حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دختران ازدواج کرده و بچه‌دار می‌شوند. این یعنی ۳۰ تا ۴۰ درصد از دختران ما ازدواج نکرده و طبق موازین شرعی موجود در کشور بچه‌دار نمی‌شوند.

کسانی که گمان می‎کردند، جمعیت کمتر باعث توسعه می‌شود، با دیدن مدل چین و هند، پی بردند که جمعیت زیاد همچنان یکی از ابزارهای مهم قدرت، اقتدار و پیشرفت است.

متاسفانه به بهانه کمبود منابع، لزوم حضور زنان در جامعه و بازار کار و … موهبت وجود خانواده‌های پرجمعیت از مردم ایران گرفته شد. در آینده فرزندانمان، خاله، عمه، عمو و دایی نخواهند داشت! چراکه خانواده‌های کنونی یا یک یا دو فرزند بیشتر ندارند و خانواده‌هایی که تعداد سه فرزند بیشتر دارند، بسیار کاهش یافته است.

نگرانی اصلی را باید در دو تا سه دهه آینده مشاهده کرد، تنها درصورتی که فرهنگ و اراده برای فرزندآوری تغییر کند و خواهان آینده بهتر برای ایران باشیم، می‌توانیم از دغدغه‌های کنونی بکاهیم.

|نویسنده: مصطفی هدایی|

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=586161

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.