یک بام و دو هوای دولت در کمک به بخش خصوصی

  • کد خبر : 273312
  • ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۳۱
یک بام و دو هوای دولت در کمک به بخش خصوصی

مدیر تولید شرکت تولید کننده اسباب بازی گفت: زمانی که بحث بودجه و کمک مالی به بخش خصوصی می‌رسد دولت شانه خالی می‌کند این در صورتی است که می‌گویند ما از کمک معنوی دریغ نمی‌کنیم.

بهنام حاجی آقایی مدیر تولید کارخانه فکر آذین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز  با اشاره به رکود حاکم بر بازار تولید گفت: شرکت ما بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت دارد اما تا کنون به چنین وضعیتی برخورد نکرده بودیم.

حاجی آقایی به وضعیت معیشت مردم و هجوم بازی‌های موبایل اشاره کرد و افزود: این عوامل باعث شده که بازی‌های فکری در ایران و در بین خانواده‌ها جایگاه خود از دست بدهد و کم‌رنگتر شود.

مدیر تولید این شرکت ادامه داد: از زمانی که سن استفاده از تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای از ۱۰  سال به کمتر از شش سال رسیده است، خانواده‌ها و بچه‌ها  سراغ بازی‌های فکری نمی‌روند.

وی تصریح کرد: نوسانات قیمت مواد اولیه، رکود اقتصادی، وضعیت معیشتی مردم و افزایش قیمت ارز به شدت در بازار محصولات این شرکت تاثیر گذاشته و این عوامل به خصوص بالا رفتن قیمت دلار اجازه صادرات  به ما را نمی‌دهد.

حاجی آقایی مشکل اصلی این واحد تولیدی را عدم حمایت دولت برشمرد و اظهار کرد: زمانی که برای تهیه مواد اولیه و کمک‌های دیگر به سمت دولت حرکت می‌کنیم به بهانه اینکه شما بخش خصوصی هستید از حمایت کردن دریغ می‌کنند این در حالی است که زمان توزیع محصول و ارائه آن در بازار،  وزارت فرهنگ و ارشاد ما را به دلیل اینکه کالای شما در حوزه فرهنگی است محدود می‌کند و اجازه عرضه آن را نمی‌دهد.

مدیر تولید این کارخانه بیان کرد: زمانی که بحث بودجه و کمک مالی به بخش خصوصی می‌رسد دولت شانه خالی می‌کند این در صورتی است که می‌گویند ما از کمک معنوی دریغ نمی‌کنیم.

وی به تاثیرات نامطلوب بازی‌های تلفن همراه و رایانه ای بر روی کودکان اشاره کرد و گفت: تلفن همراه هیچ موقع جایگزین خوبی برای بازی‌های فکری نشده است، چرا که کودک تنها به دو دکمه در بازی وابسته است این در حالی است که بازی فکری سبب خلاق شدن هوش کودک می‌شود.

او اظهار کرد: حدود ۹۵ درصد از بازار اسباب بازی در ایران توسط کالای وارداتی و قاچاق به خصوص چینی تسخیر شده است و از طرفی به دلیل قیمت پایین این کالا نسبت به مشابه ایرانی خود تمایل مردم را از خرید محصول ایرانی کم‌رنگتر کرده است.

حاجی‌آقایی با اشاره به افزایش بازی اسپینر در جامعه افزود: نمی‌دانم با کدام بودجه و از چه راهی به این میزان بالا وارد کشور شده که توانسته است مردم را به سمت خود بکشد.

مدیر تولید این کارخانه خاطرنشان کرد: بهترین راه این است که خانواده‌ها اجازه ندهند کودکان آن‌ها در سنین پایین از موبایل و بازی‌های یارانه‌ای استفاده کنند.

تجارت اسباب‌بازی سومین تجارت پر سود جهان بعد از تولید مواد مخدر و تسلیحات نظامی است. ایران سومین وارد‌کننده بزرگ اسباب‌بازی در جهان است و حدود ١١‌درصد واردات اسباب‌بازی جهان را در ‌سال ٢٠٠٨ داشته است.

ایران در سال ۱۳۹۳، ٢۵‌هزار و ۴١٨ تن بازیچه و اسباب‌بازی به ارزش ٧٢‌ میلیون دلار وارد کرده است.شاخص جهانی مصرف اسباب‌بازی٣۴ دلار برای هر بچه و در ایران تنها ۵ برای هر بچه است( یعنی مصرف سرانه اسباب‌بازی در ایران حدود یک سوم مصرف اسباب‌بازی در آسیا و یک هفتم شاخص جهانی است).

سرانه مصرف اسباب‌بازی در چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده ‌این محصول در دنیا، حدود شش دلار است( یعنی چین تولید می کند ولی خودش مصرف نمی کند). ۹۵درصد واردات اسباب‌بازی کشور در ‌سال ٩٠، از کشور چین و ۵‌درصد از سایر کشورها ازجمله اسپانیا، آلمان و ایتالیا بوده است.

اگر ۲۵ درصد سهم بازار از آن اسباب ­بازی­‌های داخلی شود می­‌توانیم به جای واردات با استفاده از ظرفیت شرکت­‌های دانش بنیان به سوی صادارات اسباب بازی ‌های خوب و مناسب به کشورهای همسایه ( ترکیه ، آسیای میانه) و فرانسه برویم.

انتهای متن/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=273312

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.