یادداشت/

گلایه مردم از قیمت مسکن

  • کد خبر : 616658
  • ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
گلایه مردم از قیمت مسکن
یکی از مهم ترین و اساسی ترین مشکلات کشور در سال های اخیر، وضع مسکن است که گریبانگیر اکثریت مردم کشور شده و بحران های بسیاری را ایجاد کرده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات کشور در سال های اخیر، وضع مسکن است که گریبانگیر اکثریت مردم کشور شده و بحران‌های بسیاری را ایجاد کرده است.

طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار از ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار خانوار ساکن در کشور اجاره نشین هستند، یعنی حدود ۳۰.۷ درصد خانواده های ایرانی در منازل اجاره ای سکونت دارند.

اما نکته قابل تامل این است در ۷ سال اخیر که دولت تدبیر و امید مسئولیت امور کشور را بر عهده داشته، کوچک ترین قدم مثبتی برای این حل این دغدغه مهم برداشته نشده است.

متاسفانه این دولت با سیاسی بازی و بعضاً کینه توزی به جهت تخریب دولت نهم و دهم، طرح خوب و قابل چکش کاری مسکن مهر را مزخرف نامید؛ اگر چه در برخی موارد این طرح ایرادات زیادی داشت و قابل نقد بود، اما بنا به نظر بسیاری از کارشناسان این دولت می توانست با رفع موانع و اصلاح این طرح آن را به سرانجام برساند و ادامه بدهد.

در ابتدای دولت یازدهم طرحی به نام مسکن اجتماعی توسط دولت ارائه شد که با گذشت ۷ سال از عمر دولت آقای روحانی این طرح هیچگاه عملی نشد و مانند مابقی وعده های دولت فقط در حد حرف باقی ماند!

مسئولانی مانند آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم که جزو ثروتمندترین وزرای کابینه آقای روحانی بود، هیچ وقت درد مردم را در این زمینه درک نکرد و اقدامی برای ساخت مسکن و کنترل بازار آن در آن دوره انجام نشد و نتیجه ای که امروز در برداشته گرانی و قیمت افسارگسیخته املاک و کمبود مسکن است.

گرانی بی سابقه و رشد بسیار سریع اجاره بها و رهن مسکن باعث شده تا هموطنان زیادی در کشور دچار مشکل شده و مع الاسف دولت حتی راه حل کوتاه مدتی برای کنترل شرایط نداشت و ندارد.

طبق آمار سالیانه ۶۰۰ هزار کمبود مسکن در کشور وجود دارد و قشری که بسیار مورد فشار قرار گرفته اند زوج های جوان و خانواده های آن ها هستند که از پس مبلغ خرید یا رهن خانه برنمی آیند و همین مسئله در بحث کاهش آمار ازدواج هم نقش بسزایی دارد.

به طور مثال در شهر تهران طبق آمار مرکز آمار ایران قیمت هر متر مسکن در سال ۹۶ حدود ۴ میلیون و ۷۸۹ هزار تومان ثبت شده است اما تا مرداد ماه سال ۹۹ قیمت هر متر مسکن به ۲۳ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان افزایش یافته است که این حجم افزایش در سه سال بسیار غیر منطقی و حاصل مدیریت نامطلوب است.

این افزایش قیمت در شهر تهران سبب شده است بسیاری از شهروندان تهرانی به شهرستان های اطراف برای خرید مسکن رجوع کنند و این امر قیمت را در شهرستان ها نیز افزایش داده است؛ در شهرستان های خوش آب و هوایی همچون فیروزکوه این امر مزید بر علت در افزایش قیمت مسکن شده است.

مجلس یازدهم اما با برنامه وارد شد و طرح مالیات بر خانه های خالی را تصویب کرد که قطعاً تاثیر مثبتی را در بازار مسکن خواهد داشت؛ مسلماً حل این مشکل بزرگ با تصویب طرح های دقیق و راهگشا توسط مجلس شورای اسلامی، اجرا و نظارت دقیق دولت و برخورد سخت با متخلفین این حوزه حاصل خواهد شد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616658

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.