دود فتنه‌ای که به چشم اصلاح‌طلبان می‌رود

گروگانگیری با تهدید به فتنه‌سازی

  • کد خبر : 616147
  • ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰:۰۱
گروگانگیری با تهدید به فتنه‌سازی

انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نقطه ثقلی در تاریخ سیاسی انقلاب اسلامی خواهد بود. تحولات مهمی در حال حاضر و آینده، رئیس جمهور آینده را به یک مهره بسیار تاثیرگذار تبدیل می‌سازد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نقطه ثقلی در تاریخ سیاسی انقلاب اسلامی خواهد بود. تحولات مهمی در حال حاضر و آینده، رئیس جمهور آینده را به یک مهره بسیار تاثیرگذار تبدیل خواهد ساخت. در همین زمینه مصطفی هدایی؛ کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به تبین کنش‌گری اصلاح‌طلبان با توجه به نامه‌های موسوی خویئنی‌ها در چند وقت اخیر پرداخته است:

مشارکت سیاسی در نظام جمهوری اسلامی برای حاکمیت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و این‌گونه نیست که برخی القاء می‌کنند که در صورت کاهش مشارکت نظام می‌تواند گزینه‌های مدنظر خود را وارد دستگاه‌های مقننه و اجرایی کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات از کسانی که نظام را هم قبول ندارند، دعوت به رای دهی می‌کنند و این نشان از بلوغ نظامی است که می‌تواند خود را با هر گزینه‌ای در ساختار قدرت وفق داده و تسهیل‌گر امور شود.

بیشتر بخوانید:

اما ماجرای اصلاح‌طلبان و زعمای آن متفاوت است. مشارکت در انتخابات را گرو نگه می‌دارند و سعی می‌کنند به بهایی به حاکمیت بفروشند. فحوای کلام دو نامه موسوی خوئینی‌ها، مرد خاکستری اصلاحات همین است. در نامه نخست با وقاحت رهبر معظم انقلاب را مسئول وضعیت کنونی معرفی می‌کند و همه تقصیرها را در وضعیت اقتصادی و معیشتی متوجه نظام می‌کند. او در نامه دوم انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری را به‌گونه‌ای تفسیر می‌کند که در صورت رد صلاحیت اصلاح‌طلبان، نظام باید خود با مردم روبه‌رو شود و این مردم هستند که تکلیف را مشخص خواهند کرد. خوئینی‌ها از اصلاح‌طلبان می‌خواهد که با تمام قوا در انتخابات مشارکت کنند و این قوه را فتح کنند. او ولی در لفافه از تحریم خاموش انتخابات نیز سخن می‌گوید. مرد خاکستری اصلاح‌طلبان رد صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب را نقطه پایانی مشارکت در انتخابات می‌داند و به نوعی همچون بسیاری از فتنه‌گران اصلاح‌طلب تهدید به عدم مشارکت و تشویق به آن می‌کند.

اصلاح‌طلبان عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس ۹۸ را همچون دستاورد برای خود در نظر گرفته‌اند و این عدم حضور را ناشی از رد صلاحیت‌ها و نظارت استصوابی و در نتیجه قهر مردم با انتخابات معرفی می‌کنند. حال این نسخه را برای انتخابات ۱۴۰۰ می‌خواهند به کار ببندند. با گروگان‌گیری انتخابات و مشارکت مشروط در آن قصد دارند تا نامزدهای مساله دار را معرفی کنند و هزینه‌ها رد صلاحیت را بالا ببرند. اما آن‌ها به سادگی قصد عقب‌نشینی از فرصت انتخابات ریاست جمهوری را ندارند. اهمیت این انتخابات برای بسیاری از تحلیل گران مشخص است. در چند ماه باقی مانده به انتخابات این طیف و زعمای آن‌ها نهایت تلاش را خواهند کرد تا حاکمیت را متقاعد به عادی‌سازی و تسهیل حضور گزینه‌های مساله‌دار و از حامیان و مدافعان فتنه کند. این طیف به خوبی می‌دپاند برای دوره پسا روحانی نیاز به یک گزینه پر سر و صدا دارد و گزینه‌های معمولی دیگر توان جذب بدنه اجتماعی این طیف را ندارد. کسانی چون عارف و جهانگیری از گزینه‌های سوخته هستند و هیچ اقبالی به سمت آن‌ها نمی‌تواند جذب شود از این‌رو این طیف نیاز به گزینه‌ای رادیکال و عملگرا دارد تا بتواند بدنه را راضی به مشارکت کند.

نیک روشن است که چنین گزینه‌ای رد صلاحیت خواهد شد و آن‌ها مکانیسم عدم مشارکت را فعال خواهند کرد. مکانیسمی که با هدف ایجاد آشوب و فتنه در ۱۴۰۰ هدف‌گذاری شده و کشور را وارد فاز بحرانی جدیدی خواهد کرد. هیزم این فتنه انگیزی نیز در دو دوره کنونی با ایجاد چالش‌های اقتصادی و معیشتی و افزایش نارضایتی عمومی فراهم شده است. این هیزم نیاز به آتش و جرقه دارد تا آشوب‌های به مراتب گسترده‌تر از دی ۹۶ و آبان ۹۸ به راه بیافتد. مردم به تنگ آمده از وضعیت اقتصادی و معیشتی که در سال‌های اخیر به جای اقدام مثبت و مفید برای بهبود این وضعیت با افزایش قیمت‌ها، کوچک شدن سفره‌ها و سقوط اقتصادی مواجه شده که تمام جوانب زندگی‌شان را در برگرفته است. اصلاح‌طلبان تندرو و رادیکال این موقعیت را برای گروکشی مناسب دیده و در حال تقلا برای رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری با حربه‌های سیاسی هستند. بدون شک هر آشوبی در آینده شکل گیرد، آتش افروزان آن اصلاح‌طلبان تندرو خواهند بود تا در میانه آن راه را برای نیل به قدرت سیاسی باز کنند. فرصت‌سازی از دردها، رنج‌ها و چالش‌های اقتصادی و معیشتی از سوی مسببان اصلی آن، یک خیانت سیاسی است که این طیف در آن تجربه و تبحر دارد و ثابت کرده هیچ ارزش و نمودهای اخلاقی نیز برای برد در بازی‌های سیاسی قائل نیست.

از این‌رو باید با هوشیاری به شفاف‌سازی و روشن‌گری در عرصه سیاسی و افکار عمومی از فتنه‌ها و سناریوهای خطرناک پرداخت. مردم باید توجیه شوند، آنچه در سال‌های اخیر روی داده حاصل انتخاب غلط بود و یک انتخاب اصلح و درست می‌تواند اوضاع را به سمت سامان سوق دهد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616147
  • نویسنده : مصطفی هدایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.