گاز منواکسید کربن قاتل نامرئی

  • کد خبر : 540252
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۱۳
گاز منواکسید کربن قاتل نامرئی

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند: گاز منواکسید کربن بر اثر سوختن ناقص کربن به وجود می‌آید که این گاز بسیار سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل این گاز قاتل نامرئی نامیده می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، خیر خواه رئیس شبکه بهداست و درمان شهرستان دماوند در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به سرد شدن هوا و آغاز استفاده همشهریان از وسایل گرمایشی توصیه اکید می گردد که جهت جلوگیری از مخاطرات ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن احتیاط و استاندارد های لازم را رعایت نمایند.

وی ادامه داد: گاز منواکسید کربن بر اثر سوختن ناقص کربن به وجود می‌آید که این گاز بسیار سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل این گاز قاتل نامرئی نامیده می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند بیان کرد: میل ترکیبی مونوکسید کربن با هموگلوبین خون حدود ۲۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیب گاز اکسیژن با هموگلوبین خون می باشد که اگر ۲۰ درصد هموگلوبین با این گاز ترکیب شود مرگ بیمار حتمی است.

خیر خواه خطاب به مردم تاکید کرد: برای تامین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله ای متوسل نشوید و چنان چه اصول را نمیدانید از کارشناسان فنی کمک بگیرید و تحت هر شرایطی عمل تهویه هوا را تسهیل کنید.

وی اضافه کرد: از کپسول سفری(پیک نیکی) در فضای داخلی کوچک مخصوصا داخل ماشین برای گرمایش استفاده نکنید و هر ساله قبل از روشن کردن سیستم های گرمایشی ، دودکش بخاریها و شومینه ها را از لحاظ باز بودن بررسی نمائید.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند ادامه داد: آبگرم کن های دیواری و زمینی به ویژه زمانی که دودکش مناسب ندارند در فضای بسته( مثل حمام) قرار ندهید؛ جهت احتراق مناسب بخاری و جلوگیری از ایجاد گاز های سمی هیچ گاه درجه شعله در بالاترین حد قرار ندهید.

خیر خواه در خصوص علایم مسمومیت با CO تصریح کرد: تنگی نفس، سرگیجه سردرد، تهوع، از دست دادن هوشیاری، از دست دادن تعادل است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=540252

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.