«تهران ‌نیوز» پاسخ می‌دهد؛

چرا بازار خودرو در کمای مطلق است؟ / کلاف سردرگم قیمت‌گذاری خودرو پیچیده‌تر شد

  • کد خبر : 619938
  • ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
چرا بازار خودرو در کمای مطلق است؟ / کلاف سردرگم قیمت‌گذاری خودرو پیچیده‌تر شد
خریدوفروش در بازار خودرو تقریبا عدد صفر را لمس کرده است. درج قیمت‌های کاذب و حباب‌دار روی قیمت‌های خودرو در بازار این واقعیت را نشان می‌دهد که نرخ خودرو در بازار باید با کاهش قیمت بالایی روبرو شود تا شاهد رونق خریدو‌فروش خودرو باشیم.

به‌گزارش شبکه خبری تهران نیوز،خریدوفروش در بازار خودرو تقریبا عدد صفر را لمس کرده است. درج قیمت‌های کاذب و حباب‌دار روی قیمت‌های خودرو در بازار این واقعیت را نشان می‌دهد که نرخ خودرو در بازار باید با کاهش قیمت بالایی روبرو شود تا شاهد رونق خریدو‌فروش خودرو باشیم.

از طرف دیگر با توجه به صحبت‌های اخیر وزیر صنعت درباره ارائه برنامه‌ای جدید و جامع برای قیمت‌گذاری در بازار خودرو به نظر می‌رسد در شرایط کنونی بازار خودرو نیازمند اتخاذ تصمیمی درست برای انجام خرید وفروش بین اشخاص مختلف است.

بیشتر بخوانید:

تفاوت ۱۰ میلیون تومانی در بازار خودروهای داخلی و ۲۰۰ میلیون تومانی در بازار خودروهای خارجی موجب شده است تا دیدگاه مشترین به روند قیمت‌گذاری بر بازار خودرو به طور کلی تغییر کند.

سوال مهم در شرایط امروز بازار خودرو این است که آیا آزادسازی قیمت خودرو می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات حوزه قیمت‌گذاری در بازار خودرو باشد؟

بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار خودرو عرضه این کالا مهم در بورس کالا را فرصت مغتنمی برای خروج خودروسازان از ورشکستگی، شفافیت هر چه بیشتر در این صنعت و توقع داشتن از خودروسازان می‌دانند.

به دلیل قیمت‌گذاری دستوری که زیان‌های زیادی برای خودروسازان به دنبال داشته است، با قیمت گذاری خودرو در بورس نیز نمی‌توان از آن‌ها توقع داشت. از طرف دیگر کارشناسان بورس بر این موضوع مهم اعتقاد دارندکه ساختار این نهاد برای چنین موضوعی هنوز آماده نیست.

مجلس یازدهم هم برای نحوه  قیمت‌گذاری در بازار خودرو نسخه جدیدی پیچیده است و آن این است که قرار نیست موضوع قیمت‌گذاری خودرو از حیطه کار شورای رقابت خارج شود بلکه فرمول قیمت‌گذاری در بازار خودرو تغیبر می‌کند.

قرار نیست نهاد قیمت گذاری از شورای رقابت به سازمان حمایت تغییر کند؛ بلکه طبق مصوبه کارگروه کمیسیون در جریان طرح ساماندهی خودرو مقرر شده فرمول هیات تعیین قیمت ها که سازمان حمایت هم از آن استفاده می کند توسط شورای رقابت به کار گرفته شود. البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که پیش از این با نحوه قیمت‌گذاری قبلی شورای رقابت خودروساز می‌گفت که انگیزه تولید ندارد و لذا عرضه به صورت قطره چکانی اتفاق می افتاد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=619938

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.