کرونا ضعف ساختارهای اقتصادی ایران را آشکار کرد

  • کد خبر : 573305
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۵:۱۵
کرونا ضعف ساختارهای اقتصادی ایران را آشکار کرد

اگر بحران کرونا به سمتی پیش رود که که نیروی کار انسانی را از پا بیندازد، شرایط اقتصادی کشور منقبض تر می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بحران شیوع ویروس کرونا در ایران سبب شد ضعف زیر ساختارهای اقتصادی کشور به خوبی آشکار شود در این گزارش قصد داریم اقتصاد ایران را صرف نظر از بحران کرونا بررسی کنیم و بدانیم که اقتصاد مشوش کشور چقدر ظرفیت داشت که با همچین شرایط ویژه‌ای مقابله کند؟

بحران ویروس کرونا در بدترین شرایط تاریخی اقتصاد ایران اتفاق افتاد. شاید در زمان‌های دیگری بود یک مقدار ساده‌تر بود. از سال ۱۳۷۷ به این طرف رتبه اقتصاد ایران پایین‌تر رفت و با چند شوک مهم مواجه شد.

این مسئله باعث شده وضعیت اقتصادی خانواده خیلی آسیب پذیر باشد و پس اندازی که مردم در این شرایط دارند مصرف شود و همین اتفاق برای بنگاه‌ها هم افتاد و چندین سال است که مرتباً می‌شنویم بنگاه‌ها بحران نقدینگی دارند.

بیشتر بخوانید:

بنگاه‌ها در طی سال‌ها کار را برای دولت انجام دادند اما پولی دریافت نکردند. ذخیره مازادی که معمولاً برای این روزها به کار می‌آید که هم خانواده‌ها و هم بنگاه‌ها دارند متاسفانه در سطح پایینی قرار دارد. عده زیادی از فعالان اقتصادی نیز در حال حاضر ضربه گیر ذخیره مازاد را ندارند.

قیمت نفت در بازار بین‌المللی پایین آمده و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشور وجود دارد طی این سال‌ها اقتصاد کشور را آسیب پذیرتر کرد.

محصولات دیگری که در این شرایط می‌توانست صادر شود و جایگزین افت قیمت نفت شود یا افزایش صادرات نفت این‌ها مسیرهایی است که محدود و سخت‌تر شده و کار کشور برای وارد کردن ارز دشوارتر شده است.

اگر از زاویه دولت به اقتصاد نگاه کنیم، دولت در حال حاضر با کمبود شدید بودجه مواجه است بنابر این انتظار اقتصاد پررونق نمی‌رود.

از طرفی دیگر در ده سال اخیر که ایران در ضعیت تحریمی اقتصاد قرار دارد و باعث شد با وضعیت منفی اقتصادی نسبت به کشورهای دیگر پیش رود، این نکته مثبت را برای کشور داشت که بتوانیم زنجیره تأمین نیاز را در داخل کشور مهیا کنیم.

اگر بحران کرونا به سمتی پیش رود که که نیروی کار انسانی را از پا بیندازد، که طبعا با تحریم‌ها سطح مصرف پایین میاد، شرایط اقتصادی کشور را منقبض‌تر می‌کند.

شوک منفی دیگر ویروس کرونا به اقتصاد ایران در زمینه توریست است. یک بخش از درآمد ارزی کشور از طریق توریست مذهبی و بهداشتی منطقه‌ای تأمین می‌شد که یک دفعه ظرف چند روز قطع شد که این مسئله یک شوک منفی به درآمد ارزی کشور بود.

از آن طرف هم سفرهای خروج از کشور محدود شد و این موضوع دو طرف یکدیگر را خنثی می‌کنند.

پس می‌توان گفت که ما اصلاً آمادگی کافی برای ورود به چنین بحرانی را نداشتیم. سطح آمادگی با این بحران را نمی‌خواهیم تقصیر کسی بیندازیم، زیرا اکثر کشورهای دنیاهم غافل گیر شدند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=573305

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.