«تهران‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

کرونا برای صنعت بیمه اثر مثبت داشت؟

  • کد خبر : 587563
  • ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۰۸
کرونا برای صنعت بیمه اثر مثبت داشت؟

احتمال دارد که بیمه‌ها در سرفصل ذخیره خسارت، احتمالاتی برای تاخیر در اطلاع از خسارت های وارده در نظر بگیرند و ضریب خسارت را اندکی هموار کنند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در حال حاضر شرکت‌های بیمه در تلاش هستند تا از محل حق بیمه دریافتی ، هزینه خسارت را تأمین کنند و از محل گردش نقدینگی، سود حاصل از سرمایه گذاری را شناسایی کنند.

به بیان دیگر هدف شرکت بیمه این نیست که از صدور بیمه نامه به سود برسد بلکه تلاش دارد تا فقط زیان نکند و در نقطه سربه سر، به ضرب سود سرمایه گذاری، eps شناسایی کند.

هر جا که وضعیت سهام یک شرکت از طرف سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد به شکل مستقیم یا غیر مستقیم پای eps نیز در میان است.

در واقع EPS یکی از مهم ترین مفاهیمی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت سهام شرکتها در بورس تاثیر می گذارد.

زمانی که شما سرمایه گذاری در بورس را شروع می کنید همیشه به اشکال مختلف با این کلمه درگیر هستید. اگر بخواهیم خیلی ساده تعریف کنیم که eps چیست می توانیم بگوییم که eps یک شرکت برابر است با میزان سودی که در آن شرکت به ازای هر یک عدد سهم شرکت بدست می آید.

حالا کرونا باعث شده تا نسبت خسارت از میانگین ۷۵درصد به میانگین ۴۳درصد طی اسفند و فروردین کاهش یابد. این مساله تاثیر کرونا است و از آن جهت که حاشیه سود در صنعت بیمه اندک است، تفاوت همین ارقام بر سود خالص اثر با اهمیت دارد.

البته احتمال دارد که بیمه‌ها در سرفصل ذخیره خسارت، احتمالاتی برای تاخیر در اطلاع از خسارت های وارده در نظر بگیرند و ضریب خسارت را اندکی هموار کنند اما در کل تصور این است که کرونا برای صنعت بیمه اثر مثبت داشته اما ممکن است بیمه ها با گرفتن ذخیره، عدد eps را نرمال کنند.

بیمه البرز و آسیا در جدول ذیل برای نمونه استفاده شده و این فرضیه برای کل صنعت قابل تعمیم است. داده جدول از اطلاعات بورس.ویو استخراج شده و وضعیت کل صنعت را به صورت فصلی و سالانه نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:

کرونا در بسیاری از کشور‌ها بازار‌های مالی را تحت تاثیر شدید قرار داد و شاخص بازار‌های مالی را به شدت منفی کرد.

به گزارش سندیکای بیمه‌گران ایران،  منفی شدن رشد اقتصادی همگام با اغلب کشورهای درگیر با شیوع بیماری کرونا با بیکاری گسترده همراه است، در حالی‌که منفی شدن رشد اقتصادی در دهه‌ اخیر (سال‌ های ۱۳۹۱، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷) عمدتاً به علت تحریم‌ها و افت شدید صادرات نفتی بوده اما به دلیل بیکاری گسترده (چه ایران و چه کشورهای طرف تجاری ایران) اثرگذاری رکود تورمی سال ۱۳۹۹ بر وضعیت اقتصادی کشور فراتر از سال‌های فوق خواهد بود.

صنعت بیمه از تمامی بخش های اقتصاد ایران، به طور همزمان و یا با وقفه زمانی تاثیرپذیر است که بیشترین ارتباط صنعت بیمه با بخش خدمات، صنعت و ساختمان است. لذا نرخ بیکاری بالا اثرگذاری رکود تورمی بر صنعت بیمه را گسترده‌تر می‌کند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=587563

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.