کرونا اقتصاد عربستان و امارات را زمین‌گیر کرد

  • کد خبر : 574330
  • ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲
کرونا اقتصاد عربستان و امارات را زمین‌گیر کرد

همزمان با افزایش تلفات شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بالاخره برخی کشورهای عربی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی روند سانسور و بایکوت خبری درباره مبتلایان در کشورهای خود به ویروس کرونا را کنار گذاشتند

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، همزمان با افزایش تلفات شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بالاخره برخی کشورهای عربی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی روند سانسور و بایکوت خبری درباره مبتلایان در کشورهای خود به ویروس کرونا را کنار گذاشتند و به تبع این روند وضعیت اقتصادی این کشورها نیز دچار التهاب شدید شد.

در همین رابطه همزمان با اعلام مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در پی شیوع ویروس کرونا روزنامه خلیج نیوز متعلق به کشور امارات متحده عربی گزارش داد که شمار مبتلایان در امارات به عدد ۲۹۰ نفر رسیده است و البته همچنان خبری از شمار قربانیان این بیماری در امارات منتشر نشده است.

البته در همین رابطه وخامت اوضاع ابتلا به بیماری کرونا ، وضعیت اقتصادی و اوضاع کسب و کارها در امارات رکوردی تاریخی ثبت کرد و رکود اقتصادی در کشور عربستان سعودی مهم‌تریم همپیمان منطقه‌ای امارات به بدترین وضع در یک دهه گذشته رسید و طبق گزارشات موثق بخش غیرنفتی اقتصاد کشور مصر نیز بیشترین رشد منفی را در سه دهه گذشته تجربه کرد.

گفتنی است محدودیت‌های اعمال شده برای فعالیت کسب و کارها به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب شده است تا شاخص مدیران خرید (PMI) در عربستان به پایین‌ترین حد ممکن از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون برسد و از ۵۷ واحد در دسامبر گذشته تا ۴۲.۵ واحد در پایان مارس سقوط کند.

این شاخص در اقتصاد کشور امارات متحده عربی نیز به ۴۵.۲ واحد رسید که پایین‌ترین سطح در تاریخ نه چندان طولانی مدت در این کشور به شمار می‌رود. شاخص مدیران خرید در مصر نیز از ۴۷.۱ واحد در فوریه گذشته به ۴۴.۲ واحد تنزل کرده که در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

همچنین رکود در سه اقتصاد بزرگ در میان کشورهای عربی که به دلیل افت حجم فروش و صادرات شرکت‌ها آغاز شده است به تعدیل گسترده نیروی کار دامن زده است.

شاخص مدیران خرید (PMI)، رونق، رکود یا ثبات کسب‌وکارها و چشم‌انداز مورد انتظار آنها را ارزیابی می‌کند. اگر عدد این شاخص بالاتر از ۵۰ واحد باشد، نشان از رشد دارد ولی اگر به کمتر از ۵۰ واحد برسد، گویای چشم‌انداز رکودی است.

انتهای پیام/*

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=574330

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.