کتاب “این وبلاگ واگذار می شود” در کتابخانه جواد الائمه تحلیل شد

  • کد خبر : 539818
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
کتاب “این وبلاگ واگذار می شود” در کتابخانه جواد الائمه تحلیل شد

منتقد کتاب گفت: هدف از نقد یک اثر ادبی خرده گیری نسبت به نویسنده نیست بلکه کالبد شکافی و تحلیل ساختار آن اثر ادبی است تا نقاط قوت و ضعف اثر مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، به همت اداره کتابخانه عمومی کتاب “این وبلاگ واگذار می شود”با حضور فرهاد حسن زاده نویسنده اثر، محسن هجری منتقد اثر و سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در کتابخانه جواد الائمه با حضور نوجوانان و جوانان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

درباره کتاب

“این وبلاگ واگذار میشود” ماجرای دختر نوجوانی به نام”درنا” است که دفترچه مردی را می یابد و داستان او را در وبلاگی می نویسد. مردی که پیش از سی سال منتظر است تا دسته کلیدی را به دست صاحبش بسپارد. با انتشار این وبلاگ نشانه ها و شعله های عشقی قدیمی پیدا می شود.

 

نظر منتقد نسبت به قلم نویسنده

محسن هجری در ارتباط با نویسنده کتاب” این وبلاگ واگذار می شود” اظهار داشت: نویسنده کتاب خود یک فعال اجتماعی است و در آثار خود سعی کرده برای ارتقاء فرهنگی در بین کودک و نوجوان گام بر دارد و با هدف گذاری هایی که انجام داده، در آثار خود به رویدادها و روایتهای تاریخ و فرهنگ کشور در اثرهای او دیده می شود.در آثار نویسنده بیشتر به ادبیات کودک و نوجوان پرداخته شده است.

 

نظر خوانندگان و منتقدان کتاب 

توتیا نجفی، نوجوان ۱۴ ساله، از اینکه چطور می شود که یک شخصیت مرد بتواند از نگاه دختر ۱۶ ساله به پیرامون و واقعیتهای اجتماعی اطراف بپردازد، پرسید و فرهاد حسن زاده در پاسخ اظهار داشت: یک نویسنده خوب و واقعی باید خود را در قالب شخصیتها و پدیده داستان قرار دهد و از آن زاویه بتواند به رویدادها بپردازد و در این دقتها و تحقیق های خاص خود را در ان کار می طلبد. بنده در این کتاب یا هر اثر دیگر سعی میکنم که یک مهندسی ذهنی از آن اثر خود را داشته باشم و تصویر سازی که از شخصیت داستان دارم خود را در قالب شخصیتهای داستان قرار دهم.

منتقد دیگری در ارتباط با کتاب گفت: شخصیتهای داستان با هم خیلی صمیمی بودند و مخاطب به راحتی می تواند با هر کدام از آنها همزاد پنداری داشته باشد اما این امر در عالم واقعیت به سختی می تواند تحقق یابد که نویسنده در پاسخ گفت: این نگاه به نوع نگرش و قضاوتهای ما باز میگردد و این قضاوت نباید انجام شود و یک نویسنده باید در کارخود صددرصد صادق باشد و نباید درباره زندگی افراد قضاوتی داشته باشد. زیرا این تفاوتها است که زندگی را شکل می دهد و داستان نیز برگرفته از زندگی است و نویسنده باید یک قاضی بی طرف باشد و قضاوت را بر عهده خواننده اثر قرار دهد و من همیشه در اثر خود سعی می کنم از نظرات مخاطب استفاده کنم.

زینب محمدی، نوجوان و منتقد گفت: نویسنده دغدغه مند و هوشمند به محتوایی که تکراری نباشد به مخاطب عرضه کند و این یک نقطه قوت اثر نویسنده می شود و انچه که در این کتاب جدید به نظر میرسید وبلاگی بودن آن بود که برای مخاطب جذابیت داشت و موجب شد که پیوند خوبی با اثر برقرار شود.

وی ادامه داد: در کتاب آنچه که به چشم می خورد شفافیت و ساده و روان بودن کتاب که در همه بخشهای کتاب این احساس می شد و نکته دیگر وقتی یک خواننده می خواهد داستانی را مطالعه کند دوست دارد که نویسنده به زوایای تاریخ جامعه هم بپردازد و این امر در شخصیتهای داستان به عینه به چشم می خورد و ما در کتاب امید و آرزو را می دیدیم.

 

نظر منتقد

محسن هجری منتقد کتاب “این وبلاگ واگذار می شود” این اثر را از سه سطح پرداختن به فرم اثر، بنیان ها و ریشه های روایت و تحلیل تاریخی زمان و مکانی روایت مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: نقد به معنای خرده گیری و مچ گیری نویسنده نیست در نقد باید یک اثر را کالبد شکافی کرده و اجزاء، محتوا و چگونگی برقراری ارتباط با مخاطب مورد بررسی قرار می گیرد و سپس در این چهار چوب است که می توان نقاط قوت و ضعف کتاب را شناخت.

منتقد کتاب در ادامه افزود: در دروره باستان نقد به معنای گرفتن ایراد یک اثر بوده است ولی در دوران مدرنیته مفهوم نقد تغییر یافته و به معنای کالبد شکافی و تشخیص ساختار یک اثر است. هدف نویسنده از نوشتن اثر مهم است.

وی گفت: “این وبلاگ واگذار می شود” روایت دختر نوجوان به اسم “درنا” که راوی یا اول شخص داستان است او کسی است که داستان را روایت می کند و هرآنچه که در کتاب است به زاویه نگاه او باز می گردد احتمال دارد که او به طور کامل همه امور را روایت نگرده باشد. نویسنده سعی کرده آگاهی ها و اطلاعات پیرامون را با شرایط سنی راوی که می خواهد اطلاعات را به مخاطب انتقال دهد مطابقت دهد. او خود را محدود به راوی کرده است و هر حرفی را نمی تواند به زبان بیاورد.

هجری افزود: راوی اول شخص خود علاقه مند به کتاب است و این علاقه او را به سوی کتابفروش و نویسنده ای به نام “زال” سوق می دهد و زمانی که “درنا” کار نوشتن را انجام می دهد “زال” هم به او اضافه می شود و در کتاب با دو راوی مواجه هستیم که مسایل گاهی از زبان درنا و گاهی از زبان زال مطرح می شود. که در این صورت احتمال دارد که درنا انچه که از خاطرات زال در وبلاگ خود منتشر کرده آن چیزی باشد که دوست دارد. مسئله دوست داشتن و عشق را در وبلاگ درنا می بینیم. در پایان هر فصل کامنت های وبلاگ نیز وجود دارد.

منتقد ادامه داد: درنای کنجگاو و علاقه مند خاطرات مردی که جنگ را درک کرده روایت می کند. در این خاطرات زال به بخشی از  مشکلات عمومی جنگ مانند مهاجرت ها و آوارگی ها پرداخته و مخاطب را به دوران جنگ می برد. در سطح اول خواننده به رویداد تاریخی گذشته باز می گردد از تکنیکهایی که خواننده را به تفکر وا می دارد پایان باز بودن داستان است که در این اثر نیز وجوددارد.

هجری در سطح دوم روایت به پوسته دوم اثر پرداخت و افزود: در این کتاب با دو روایت خبر، شبکه های اجتماعی، جنگ و عشق مواجه هستیم. روایت شبکه اجتماعی و جنگ روایت تاریخی است اما روایت عشق درونی است که در آثار بزرگانی مانند حافظ و سعدی و غیره وجود دارد.

وی در سومین قسمت تحلیل کتاب به بعد زمان و مکانی اثر پرداخت و گفت: امروزه شبکه های اجتماعی جزءو لاینکف زندگی ما شده است، نوجوان امروزی را نمی توان از شبکه های اجتماعی جدا کرد و به دلیل این وابستگی علاقه به کتاب خوانی کم شده و نویسنده آن را ویژگی نسل امروز می داند. اما گذشته نوجوان و جوان در دهه ۶۰ جنگ بود و نویسنده همه مشکلات آن دوران را دیده است. زال داستان جنگ را روایت می کند و به هویت تاریخی و ملی پرداخته است. نویسنده حس جنگ را به درون مخاطب انتقال داده است.

هجری بیان کرد: اگر نویسنده در اثر ادبی خود انتقال حس را به خوبی انجام ندهد آن اثر موفق نخواهد بود. نمود شکاف نسلی در این اثر دیده می شود. نسل امروز با نماد شبکه احتماعی و نماد نسل گذشته جنگ بوده است اما پیوند دهنده این دو نسل عشق است.

وی گفت: نوجوان آرمان خواه و در جستجوی آرزوهای خود است و در آرمان شهری را می خواهد که آدمها عاشق هم باشند و آن را می جوید. باید به او اجازه بدهیم که خود در پی پاسخ سئوالاتش باشد و پیرامون خود را بشناسد. باید ویزگی های فطری و ارزشهای انسانی او را درک کرد و اجازه داد خود در جویای حقیقت باشد. اگر به او اجازه دهیم به سراغ زوایای نهفته تاریخ گذشته و جنگ هم خواهد رفت و در این راه خاطرات و اثار چند نویسنده را مطالعه خواهد کرد. درنای وبلاگ نویس نوجوان در معرض چالش، درگیری، عاشق، عدالتخواه و علاقمند به میهن و ارزشهای معنوی است که با فراز و فرود مواجه است و ممکن است به همه پاسخ های خود نرسد.

منتقد ادبی کتاب “این وبلاگ واگذار می شود” تصریح کرد: در ادبیات با متن ادبی چند لایه ارتباط داریم هر چه لایه های ادبی متنی بیشتر باشد ان کار قوی تر است. ویژگی ادبیات بر خلاف علم که اثبات شده است هر کس بر اساس درک خود به آن پی می برد و این اثر هم کار قوی و چند لایه و قدرتمند است و به مخاطب اجازه تحلیل می دهد.

 

خبرنگار: معصومه قربانی

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539818

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.