حیدری در گفت‌وگو با «تهران نیوز» خبر داد:

شفافیت حلقه‌ مفقوده صورت‌های مالی خودروسازان

  • کد خبر : 613553
  • ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
شفافیت حلقه‌ مفقوده صورت‌های مالی خودروسازان
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: هر چند ورود خودرو به بورس منتفی شده است و رئیس شورای رقابت این موضوع را متوقف اعلام کرده است، ولی این ماجرا روزگاری نه چندان دور، مجددا در بازار اعلام می‌شود و این احتمال وجود دارد که با ورود خودرو به بخش بورس موافقت شود.

علی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به این‌که ابتدا باید عرض کنم که کار کارشناسی در زمینه ورود خودرو به بورس انجام شده است و در شرایط متفاوت، سیاست‌گذار، مدیر و یا مسئول مربوطه تصمیم‌های متفاوتی را بگیرند، اظهار کرد: در هر شرایطی نیز بررسی این تصمیم‌ها نیاز به داشتن داده‌های مختلف است، به نظر بنده در هر وضعیت و شرایطی بازار را همانگونه که هست هم، می‌توان پذیرفت.

وی گفت: با توجه به شرایط متزلزل بازار فعلی خودرو، هرگونه اظهار نظر در حمایت از این موضوع که سهام خودرو وارد بورس و یا حتی وارد بورس کالا شود، می‌تواند حاشیه‌هایی را به همراه داشته باشد، اما از دیدگاه اقتصاد کلان، این مطلب را بررسی می‌کنیم.

این کارشناس بورس گفت: به نظر بنده ورود سهام خودرو به بورس کالا، در مرحله اول حتی با شرایط فعلی، می‌تواند مورد استقبال نیز قرار گیرد. این استقبال سهام خودرو، صادقانه بگویم که به دلیل عملکرد صحیحِ اقتصادی مسئولان مربوطه نیست چرا که عملکرد صنعت خودرو در حال حاضر، شبیه به یک فاجعه است.

بیشتر بخوانید:

صورت‌های مالی گروه خودرویی شفاف نیستند

حیدری یادآور شد: صورت‌های مالی گروه خودرویی، تقریباً شفاف نیستند و رشد این صنعت در حال حاضر، به لطف تورمی است که در بطن جامعه وجود دارد. در این صنعت نمی‌توان تکنولوژی، ایده پردازی و یا خلاقیت جدیدی را به درستی مشاهده کرد؛ حتی تولید‌کنندگان انحصاری این صنعت نیز در حال حاضر، نزدیک به یک شیفت کاری فعال هستند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، از نظر بنده در بحث کلان این صنعت و در حال حاضر بزرگترین رقیب گروه صنعتی خودرو، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که همواره مانع پیشرفت این صنعت می‌شوند.

وی تصریح‌کرد: با اجرای دستورالعمل‌ها پشت در‌های بسته، سیگنال‌های مختلفی را به این صنعت و یا حتی بازار ارائه می‌کنند اما می‌توان گفت در حال حاضر صنعت خودرو نکته‌ مثبت یا خوشایند اقتصادی ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید‌کرد: در حالی که این صنعت در شرایط فعلی مشکلات و گِره‌هایی دارد، اما برخی نهاد‌ها و شبه دولتی‌ها آماده هستند تا صنعت خودروسازی را در دست بگیرند و فکر می‌کنند با توجه به هنرنمایی که در بخش‌های مربوطه خود انجام داده‌اند این صنعت را نیز می‌توانند به راحتی رشد و در حیطه‌ بین المللی گسترش دهند.

حیدری در ادامه افزود: هم‌اکنون وضعیت صنعت خودرو بسیار نامناسب است و به لطف تورم موجود است که سهام این صنعت در بازار سرمایه رشد می‌کند.

وی گفت: هرگونه مبادله یا خریدِ سهام گروه خودرویی در بازار بورس و یا حتی ورود این صنعت به بازار بورس کالا و همچنین استقبال احتمالی، به دلیل عملکرد اقتصادی مسئولان مربوطه نیست، بلکه در شرایط فعلی سرمایه‌گذار به‌ناچار برای جلوگیری از ذوب شدن سرمایه‌ خود، بازار سهام را انتخاب کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید‌کرد: برخی از مسئولان لایه‌ دوم دچار توهم شده‌اند و فکر می‌کنند با هر نوآوری، خلاقیت و اسامی مختلف می‌توانند رونق ایجاد کنند در صورتی که بهترین رونق در شرایط فعلی، داشتن صورت‌های مالی شفاف است، حتی ورود صنعت خودرو به بازار بورس کالا نیز مستلزم رعایت این مساله است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=613553

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.