کارشناسی داوری هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران

  • کد خبر : 486621
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
کارشناسی داوری هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بی شک داوری هفته بیست و نهم و خصوصاً بازی استقلال و صنعت نفت درآبادان یکی از جنجالی‌ترین داوری‌های لیگ امسال بود و البته پایان فصل نیز بر حساسیت آن افزوده است. شاید اگر این اتفاقات داوری در هفته‌های ابتدایی یا میانی فصل می‌افتاد کمتر کسی به آن توجه […]

بررسی داوری لیگ

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بی شک داوری هفته بیست و نهم و خصوصاً بازی استقلال و صنعت نفت درآبادان یکی از جنجالی‌ترین داوری‌های لیگ امسال بود و البته پایان فصل نیز بر حساسیت آن افزوده است. شاید اگر این اتفاقات داوری در هفته‌های ابتدایی یا میانی فصل می‌افتاد کمتر کسی به آن توجه می‌کرد و به راحتی از آن عبور می‌کرد اما الان یک خطای شصت به چهل نیز برای تیمها حکم مرگ و زندگی را پیدا کرده است. به طبع این اتفاقات تیم ها سعی دارند تا با استناد به کارشناسی داوری بر حق خورد پا فشاری کنند.

برنامه سه شنبه شب فوتبال برتر نیز همانند چند هفته گذشته به کارشناسی بازی‌های این هفته از مسابقات پرداخت و از چهار کارشناس داوری برای بررسی صحنه‌های داوری استفاده کرد. محسن ترکی، سعید مظفری‌زاده، یدالله جهانبازی و رسول فروغی  کارشناسان داوری این برنامه هستند.

استقلال خوزستان_سایپا/ کمیل غلامی

کارشناسی داوری

در این بازی صحنهای مشکوک زیادی دیده نشد اولین مورد داوری این بازی برخورد بازیکن سایپا و استقلال خوزستان بود که قبل از به ثمررسیدن گل استقلال خوزستان اتفاق افتاد و هرسه کارشناس رأی بر خطا بودن آن داشتند که داور آن را اعلام نکرد و در ادامه توپ وارد دروازه سایپا شد.

صحنه مشکوک بعدی، برخورد بازیکن سایپا با مدافع استقلال خوزستان در داخل محوطه جریمه بود که داور خطای مهاجم نارنجی پوشان را اعلام کرد و کارشناسان داوری نیز بر آن صحه گذاشتند.

تراکتور و پارس جنوبی جم، وحید کاظمی

نخستین صحنه مشکوک داوری بازی مربوط به آفساید بازیکن تراکتوربود که طبق نظر آقایان ترکی، جهانبازی و رسول فروغی تصمیم کمک داور کاملاً درست بود اما مظفری‌زاده هر دو بازیکن رادر یک خط می‌داند.

صحنه داوری بعدی، برخورد توپ با دست مدافع تراکتور بود که داور آن را هند دانست و یک پنالتی به نفع پارس اعلام کرد تا بازی به تساوی کشیده شود. طبق نظر هر سه کارشناس پنالتی صحیح به نفع پارس جنوبی جم اعلام شد و داوری این بازی به نقص عمل کرده است.

پرسپولیس_ماشین سازی/ کوپال ناظمی

کارشناس داوری

طبق نظر کارشناسان داوری، کوپال ناظمی تا دقایق واپسین بازی، روز خوبی را سپری کرده بود اما صحنه اول برخورد بودیمیر با مدافع ماشین سازی روز خوب او را خراب کرد و طبق نظر یدالله جهانبازیو ترکی این صحنه پنالتیبود که داورآن را اعلام نکرد اما از دید مظفری‌زاده چون بودیمیر به توپ ضربه زده است پس ادامه بازی درست بوده است.

اما صحنه آفساید ماریو بودیمیر که در موقعیت تک به تک اعلام شد یکی دیگر از صحنه‌های بحث برانگیز بازی بود که هرسه کارشناس داوری نظرکمک داوررا تأیید کردند اما رسول فروغی به عنوان کارشناس کمک داوری این صحنه را آفساید ندانست و بر تصمیم غلط کمک داور اشاره داشت.

صحنه بعدی بازی به پنالتی پرسپولیس برمی‌گردد که طبق نظر محسن ترکی هردو بازیکن پیراهن هم را می‌کشند و خطای مهاجم قرمز ملموس‌تر است اما جهانبازی و مظفری‌زاده چنین نظری را ندارند و تصمیم داور را تأیید می‌کنند.

آخرین صحنه داوری این بازی نیز به ثانیه آخر بازی برمی‌گردد که ضربه سرمهاجم پرسپولیس به بدن بازیکن ماشین برخورد می‌کند اما تصاویر زاویه مناسبی را ندارد بنابراین ترکیو جهانبازی بر همین موضوع تأکید و از اظهار نظر واضح و دقیق سر باز می‌زنند اما مظفری‌زاده آن را پنالتی نمی‌بیند و با داورهم نظر است.

پدیده_سپاهان/ علیرضا فغانی

علیرضا فغانی

مهمترین صحنه این بازی برخورد منجر به پنالتی در دقایق ابتدایی بازی است که باعث گل زود هنگام پدیده می‌شود اما هر سه کارشناس نظر فغانی را رد کردند و معتقد هستند که بازین سپاهان اول توپ را زده و در ادامه نیز با جمع کردن پای خود سعی در عدم برخورد دارد پس پنالتی در کار نبوده که داور به اشتباه خطا اعلام کرد.

ذوب آهن_فولاد/ حسین زیاری

کارشناسی داوری

این بازی برخوردهای زیادی را در داخل محوطه ذوب آهن داشت که داوری هیچ کدام را خطا اعلام نکرد و کارشناسی داوری نیز بر این تصمیات خوب داور صحه گذاشتند.

در صحنه نخست، بازیکن فولاد در نبرد تنه به تنه با مدافع فولاد سرنگون شد که داور ادامه بازی داد، مورد دوم برخورد لوسیانو پریر با مدافع ذوب آهن بود که باز هم داور دستور به ادامه بازی داد و آخرین مورد نیز حرکت تنه به تنه بازیکن ذوب آهن و مهاجم فولاد بود که طبق نظر کارشناسان این مهاجم فولاد است که بر روی شانه مدافع دست می‌گذارد و او را پایین می‌کشد پس خطای مهاجم درست است.

استقلال_ صنعت نفت آبادان/ محمدرضا اکبریان

کارشناسی داوری

اما جنجال بزرگ هفته در بازی صنعت نفت و استقلال رقم خورد، جایی که پاس درعمق هافبکهای استقلال در پشت دفاع یاران صنعت نفت به قائدی می‌رسد و او با یک کات بک خوب پاس گل خوبی را برای مهاجم استقلال فراهم می‌کند که توپ به تور دروازه می‌چسبد اما در کمال ناباوری کمک داور اعلام می‌کند که توپ از خط عرضی عبور کرده و گل مردود است. این گل حواشی بسیارزیادی داشت و از ابتدای هفته در مورد ابعاد آن بحث وجود دارد.

محسن ترکی در کارشناسی داوری این دیدار با اشاره به زاویه تصویر برداری تلویزیونی بر دشوار بودن اظهار نظر در مورد  این تصمیم اشاره کرد ام با توجه به زاویه بدن مهدی قائدی و بیرون بودن پایی که با آن ضربه را می‌زند معتقد است که توپ بیرون رفته اما اینکه همه توپ ازخط رد شده یا نه تصمیم مشخصی را اعلام نکرد.

سعید مظفری‌زاده نیز با اشاره به اینکه تمام توپ ازخط عبور نکرده گل را سالم دانست نظری که جهانبازی نیز آن را تأیید کرد و در واقع گل استقلال در موقعیت سالم به ثمر رسیده است.

رسول فروغی به عنوان کارشناس کمک داوری بااشاره به تصویر برداری بد این بازی صحنه را واضح ندانست اما به پرتکل تیم داوری شش نفره اشاره داشت و گفت: در حالتی که از ۶ داور در بازی استفاده می‌شود داور پشت دروازه است که اعلام می‌کند آیا توپ از پشت دروازه عبور کرده یا نه و اینجا یک ابهامی وجود دارد که آیا خود کمک داور اعلام اوت کرده یا داور پشت دروازه به او اعلام کرده است؟

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=486621

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.