چین چگونه کرونا را شکست داد؟

  • کد خبر : 569779
  • 26 مارس 2020 - 7:43
چین چگونه کرونا را شکست داد؟

غالب جامعه جهانی در حال حاضر آمادگی ذهنی و مادی برای اعمال اقدامات انجام شده برای مهار کووید 19 در چین را ندارد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، ویروس کووید 19 یک پاتوژن جدید و بسیار واگیر است، می‌تواند به سرعت گسترش یابد و قادر است اثرات بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی هنگفتی را از خود به جای بگذارد.

این ویروس نه سارس و نه آنفولانزا است. تدوین سناریوها و راهبردها صرفا بر مبنای خطرات پاتوژن‌های کاملاً شناخته شده، نمی‌تواند تمام اقدامات ممکن را برای کاهش سرعت انتقال ویروس کووید 19 و کاهش بیماری و حفظ جان مردم به کار گیرد.

کرونا یک ویروس جدید با ویژگی‌های خاص خود است. به‌عنوان مثال، میزان سرایت کووید 19 به کودکان در مقایسه با آنفولانزا محدود است، در حالی که ظاهر بالینی آن با سارس متفاوت است.

چنین تفاوت‌هایی، در عین این‌که مبتنی بر داده‌های محدود هستند، می‌توانند نقش مهم‌تری را در کارایی ظاهری اقدامات غیردارویی شدیداً اعمال شده برای سلامت عمومی به‌منظور اختلال در زنجیره‌های انتقال انسان به انسان در گستره‌ای از محیط‌ها در چین ایفا کنند.

بیشتر بخوانید:

تفاوت ویروس کووید 19 با سایر ویروس های مشابه

ویرروس کووید 19 در میان کرونا ویروس های انسانی از نظر ترکیبی از سرایت پذیری بالا ، میزان تلفات بالا در برخی از گروه های پر خطر و توانایی ایجاد اختالالت عظیم اجتماعی و اقتصادی، منحصر به فرد است.

برای برنامه‌ریزی، باید در نظر گرفته شود که جمعیت جهانی در معرض این ویروس است. با توجه به این‌که منشأ حیوانی ویروس کووید 19 تاکنون ناشناخته است، خطر بازگشت مجدد آن به محیط‌هایی که قبلاً آلوده بوده نیز باید در نظر گرفته شود.

ماهیت جدید و درک رو به تزاید ما از این کرونا ویروس، چالاکی زیاد ظرفیت‌های ما را می‌طلبد که بتواند سریعاً تعدیل شده و میزان آمادگی و برنامه‌ریزی واکنش ما را تغییر دهند، یعنی همان کاری که به‌طور پیوسته در چین انجام شده است. این یک شاهکار فوق‌العاده برای یک کشور 1.4 میلیارد نفری است.

استفادە دقیق و شدید چین از اقدامات غیردارویی برای مهار انتقال ویروس کووید 19 در محیط‌های چندگانه، درس‌های زیادی را برای واکنش جهانی دارد که در ادامه به شرح آن پرداخته‌ایم:

این واکنش سلامت عمومی نسبتاً منحصر به فرد و بی‌نظیر در چین، باعث کاهش سرعت ابتلای افراد هم در هوبی، جایی که سطح گسترده‌ای از انتقال بین جوامع وجود داشت، و هم در استان های ورودی، جاهایی که ظاهراً خوشه‌های خانگی عامل اصلی شیوع بودند، شده است.

گرچه زمان‌بندی شیوع در چین در کل کشور مشابه بوده اما زنجیره‌های انتقال در سطح گسترده‌ای از محیط‌ها از کلانشهرهایی در شمال و جنوب کشور تا جوامع دورافتاده وجود داشته‌اند.

با این حال و تعدیل و اصلاح سریع راهبرد چین نشان داد که عملیات مهار می‌تواند با موفقیت در دامنە گسترده‌ای از محیط‌ها عملیاتی شود.

تجربە چین، با قدرت از کارایی و اثر بخشی برنامه برای آمادگی و واکنش سرریع کوید 19 در ارزیابی کامل ریسک‌های محلی و استفاده از یک راهبرد مهار مبتنی بر ریسک متفاوت برای مدیریت شیوع در محیط‌های بدون مورد، دارای موردهای پراکنده، دارای موارد خوشه‌ای، و انتقال سطح جامعه، پشتیبانی می‌کند. چنین راهبردی برای تضمین رویکرد پایدار و در عین حال، حداقل کردن اثرات اجتماعی و اقتصادی، ضروری می‌کند.

غالب جامعه جهانی در حال حاضر آمادگی ذهنی و مادی برای اعمال اقدامات انجام شده برای مهار کووید 19 در چین را ندارد. این‌ها صرفاً اقداماتی هستند که در حال حاضر ثابت شده که می‌توانند به اختلال یا حداقل کردن زنجیره‌های انتقال در انسان‌ها کمک کنند.

بنیادهای این اقدامات، پایش کنشگرایانە شدید برای کشف فوری موارد، تشخیص بسیار سریع و جداسازی مورد، ردیابی جدی و قرنطینه تماس‌های نزدیک، و درک و پذیرش فوق‌العاده بالای مردم از این اقدامات است.

دستیابی به کیفیت بالای اجرای موفق این اقدامات مستلزم سرعت غیرمعمول و بی‌نظیر در تصمیم‌گیری رهبران ارشد، تمامیت عملیاتی توسط سیستم‌های سلامت عمومی و مداخلە جامعه است.

با توجه به صدمات بالایی که انتقال کنترل نشدە این ویروس در جامعه می‌تواند ایجاد کند، چنین رویکردی برای نجات جان مردم و به‌دست آوردن فرصت چندین هفته‌ای یا چند ماهه مورد نیاز برای تست درمان شناسی و توسعۀ واکسن، ضروری است.

علاوه بر این چون، اکثر موارد جدید خارج از چین در حال حاضر در کشورهای با درآمد بالا و متوسط رخ می‌دهد، پایبندی به کاهش سرعت انتقال در چنین محیط هایی با اقدامات غیردارویی به منظور دستیابی به خط دوم دفاع برای حفاظت از کشورهای کم درآمد که نظام های سلامت ضعیف تری دارند، حیاتی است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=569779

    برچسب ها

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.