چین مانع استفاده از ماسک در اعتراضات هنگ کنگ شد

  • کد خبر : 540967
  • 20 نوامبر 2019 - 15:20
چین مانع استفاده از ماسک در اعتراضات هنگ کنگ شد

دولت چین در بیانیه‌ای تاکید کرد، تنها پکن حق دارد درباره مسائل مرتبط به قانون اساسی در هنگ‌کنگ اظهارنظر کند و تصمیم دیوان عالی هنگ‌کنگ که ممنوعیت استفاده معترضان ضد دولتی از ماسک را لغو کرده است، محکوم کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دولت چین در بیانیه‌ای تاکید کرد، تنها پکن حق دارد درباره مسائل مرتبط به قانون اساسی در هنگ کنگ اظهارنظر کند و تصمیم دیوان عالی هنگ‌کنگ که ممنوعیت استفاده معترضان ضد دولتی از ماسک را لغو کرده است، محکوم کرد.

بیانیه دولت چین احتمالا هنگ‌کنگ را بیش از پیش در بحران فرو می‌برد؛ هنگ‌کنگی که ماه‌هاست با اعتراضات خشونت‌آمیز روبروست و این قطب مالی را به صحنه جنگ تبدیل کرده است.

ممنوعیت استفاده معترضان از ماسک صورت، اکتبر اجرایی شد؛ زمانی که رهبر حامی پکن در هنگ کنگ ، برای اولین بار پس از بیش از ۵۰ سال، قانونی متعلق به دوره استعماری را احیا کرد. این حرکت، چالش حقوقی مهمی برای دولت‌شهر هنگ‌کنگ از زمان بازگشت کنترل آن به چین در ۱۹۹۷ به شمار می‌رود.

دیوان عالی هنگ‌کنگ دوشنبه حکم داد، ممنوعیت استفاده از ماسک مغایر قانون اساسی است. اما پکن گفت این شاخه قضایی این منطقه اداری ویژه، فراتر از اختیاراتش عمل کرده است.

ژانگ تیه‌وی، سخنگوی پارلمان چین گفت تنها این نهاد حق دارد اظهارنظر کند که آیا قانونی مطابق قانون اساسی هنگ‌کنگ هست یا خیر. او افزود: «هیچ نهاد دیگری حق ندارد قضاوت یا تصمیم‌گیری داشته باشد. این حکم به شدت حاکمیت مدیر اجرایی هنگ‌کنگ و این دولت‌شهر را تضعیف می‌کند.»

این مقام چین همچنین تاکید کرد که ممکن است این نهاد اقداماتی را در نظر بگیرد. او بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت: «ما در حال بررسی گزینه‌های مرتبط هستیم و گزینه‌هایی از سوی برخی از نمایندگان ارائه شده است.»

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=540967

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.