چگونه می‌توان از حجاب و عفاف صیانت کرد ؟

  • کد خبر : 502724
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
چگونه می‌توان از حجاب و عفاف صیانت کرد ؟

مادر، الگوی عملی و تاثیرگذار بر تربیت، شخصیت و طرز تفکر فرزندان است و نقش اصلی حفظ عفاف و حجاب در جامعه برعهده خانواده‌هاست.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ حجاب و عفاف – نقش مادری فضیلتی ملکوتی و مهارتی است که همراه با مبانی دقیق در وجود زن نهاده شده و موجب خیرخواهی و سلامت جامعه می‌شود. از دیدگاه اسلام، زن در خانواده نقش‌های مختلفی دارد که با اجرای صحیح هرکدام کانون خانواده محیطی برای پیشرفت و تعالی است. مادران با حیا و با عفت قطعاً نسل مومن و با ایمان تربیت می‌کنند، نسلی که منشا خیر در جامعه خواهد بود.

مادران به‌عنوان الگوی عملی و تأثیر‌گذار روی شخصیت و طرز تفکر فرزندان به‌‌ویژه دختران نقش بسیار مهمی در تربیت آنان دارند. به همین منطور خبرنگار گروه آیین و اندیشه شبکه خبری تهران نیوز گفت‌وگویی با محمدی، مادری محجبه و مقید به پوشش اسلامی که معتقد است نقش اصلی در حفظ عفاف و حجاب برعهده خانواده است، انجام داد که با هم می‌خوانیم:

 

تهران نیوز: شما به عنوان مادر خانواده چقدر به نوع پوشش خود و فرزندانتان اهمیت می‌دهید؟ و آیا الگویی خاص برای آنها معرفی کرده‌اید؟

مهم‌ترین نقش برای تربیت فرزندان و شکل‌گیری آن‌ها از خانواده شروع می‌شود و به‌دلیل ارتباط بیشتر مادر خانواده با فرزند، نقش اصلی در تربیت آن‌ها برعهده مادر خانواده است. الگوی پوشش و حجابی که برای خودم و فرزندان درنظرگرفته شده برگرفته از روایات، تاریخ اهل بیت و آیات قرآن کریم است.

 

تهران نیوز: پوشش اسلامی شما چقدر بر حفظ سلامت اعضای خانواده در جامعه تأثیر گذار بوده است؟

همان‌طور که می‌دانید در شرایط فعلی جامعه رعایت حجاب مثل خاری در چشمان نااهلانی است که با تلاش خود سعی در آزادی ظاهری و فساد می‌کنند.

 

تهران نیوزهمسر شما چقدر بر انتخاب نوع پوشش شما و فرزندانتان نظارت و نقش دارند؟

بعد از ازدواج همسر انسان نقش اصلی در ادامه راه در جامعه را ایجاد می‌کند و بنده هم خدا را شکر همسری با ایمان و اهل علم نصیبم شد که بیشتر با خدا، کتاب قرآن و اهل بیت آشنا شدم و نقش مهمی در تربیت فرزندانم داشته است. پوشش کنونی خودم و فرزندانم را مدیون همچین همسری هست.

 

تهران نیوز: آیا از نظر شما تعریف جوانان نسل امروزی از حجاب با نسل جوانان گذشته تغییر کرده است؟ لطفا توضیحی در این باره بفرمایید.

در واقع با گذشت زمان تغییرات بر همه چیز تاثیر می‌گذارد و حجاب یکی از مواردی است که جوانان فعلی تفاسیر خودشان را از آن دارند. مثلاً حجاب در گذشته پوشش ظاهری بود که اندام زن از دید نامحرم پوشیده باشد که سبب تحریکات نشود ولی در شرایط کنونی این مطلب برعکس شده و برخی جوانان می‌گویند اگر حجاب راحت و آزاد داشته باشیم نگاه نامحرمان عادت می‌کند و فساد کمتر می‌شود.

 

تهران نیوزبا توجه به اینکه جوانان، نوجوانان و حتی والدین، گرایش بالایی به فضای مجازی و آسیب‌های آن پیدا کرده‌اند، چطور می‌توان جوانان امروز را به سمت حفظ پوشش مناسب و اسلامی راهنمایی کرد و راه درست را نشان داد؟

با وجود دنیای مجازی و مخرب بودن آن باید کنترل والدین در منزل و کنترل و آموزش معلمین در مدرسه، آموزش اساتید در دانشگاه و سایر مراکز فرهنگی و آموزشی صورت گیرد و باید یاد بگیریم چطور از امکانات درست استفاده کنیم و میزان استفاده از آن نیز مهم است.

 

تهران نیوز: چگونه می‌توان در زمینه عفاف و حجاب فرهنگ سازی کرد و از نظر شما متولی اصلی این امر در جامعه کیست؟

برای ایجاد فرهنگ سازی در امر پوشش اسلامی، می‌توان با ارائه آموزش هایی همراه با امکانات روز جامعه اقدام کرد و در این امر نباید سختگیری انجام شود. اولین گام در فرهنگ‌سازی از خانواده‌ها باید برداشته شود تا در جامعه شاهد بهبود پوشش اسلامی باشیم. بنابراین، متولی این امر خانواده ها هستند که در جهت تربیت فرزندانی صالح باید با آگاهی‌های لازم عمل کنند و این آموزش ها از طریق مسئولین مربوطه صورت بگیرد.

 

تهران نیوز: پیام شما به جوانان و نوجوانان نسل امروز چیست؟

جوانان و نوجوانان بدانند که حجاب مانع زندگی نیست بلکه حجاب مانع نفوذ شیطان است‌. زیبایی در بی حجابی نیست و بهتره است یاد بگیریم که چطور با حجاب زیبا باشیم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=502724

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.