چگونه حبله رود جزو استان سمنان شد ؟! + فیلم

  • کد خبر : 530182
  • ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۴۸
چگونه حبله رود جزو استان سمنان شد ؟! + فیلم

در حالی که طی سال‌های اخیر اختلاف‌نظرها برای استفاده از حق‌آبه حبله‌رود میان شهرستان‌های فیروزکوه و گرمسار افزایش‌یافته است، در مستندی که از رسانه ملی پخش شد مالکیت این رود به استان سمنان منتسب شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حبله رود به‌عنوان یکی از منابع آبی کوه‌های شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه و تأمین‌کننده منبع آبی در شهرستان‌های فیروزکوه و گرمسار و نیاز آبی دو استان تهران و سمنان به‌حساب می‌آید.

در حالی که طی سال‌های اخیر اختلاف‌نظرها برای استفاده از حق‌آبه حبله‌رود میان شهرستان‌های فیروزکوه و گرمسار افزایش‌یافته است ، در مستندی که از رسانه ملی پخش شد مالکیت این رود به استان سمنان منتسب شده است که جای تامل دارد و این سوال را به ذهن مخاطب متبادر میکند که با توجه به موقعیت جغرافیایی و سرچشمه این رود مهم ، چگونه مالکیت این رود به استان سمنان منتسب شده است؟!

ایمان ایلکا مستندساز فعال شهرستان فیروزکوه در این خصوص نوشت:

بخشی از مستند حبله رود را در بالا شنیدید و دیدید که به وسعت رودخانه حبله رود پرداخته است که در این مستند به طولانی ترین رودخانه استان سمنان اشاره شده است.که توجه ویژه این مستند ساز در این قسمت از نگاه بنده نشان دادن مالکیت این رودخانه برای استان سمنان است حال اینکه این رود یکی از پر اب ترین رودخانه های منتهی به استان سمنان و گرمسار است و حدود ۹۵ درصد آن در محدوده شهرستان فیروزکوه و استان تهران قرار دارد.

این موضوع را مطرح میکند که آیا اشتباهی در معرفی رخ داده است یا با سبکی ماهرانه چون نقطه پایانی در این استان قرار دارد آن را بنام استان سمنان تمام کرده است.

حال با دیدن این مستند بیشتر به این فکر می کنم که چرا نمیتوانم به عنوان یه مستند ساز و فعال رسانه کارهای بیشتری را برای شهر و شهرستان خود انجام دهم چرا که در جایی زندگی میکنم که

بازگو کردن تاریخ و فرهنگ مردمانش جهانیان را مات و مبهوت خود می کند و نشان دادن رازهایش باعث توجه بی حد و وصف گردشگران و فرهیختگان به این منطقه می شود.

کلام آخر : دیدن این مستند به من اموخت که اگر از چیزهای که دارید استفاده نکنید کسانی دیگر از جای دیگر آن را به نام خودشان مصادره میکنند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=530182

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.