چگونه آرامکو بزرگترین شرکت جهان شد؟

  • کد خبر : 546271
  • ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
چگونه آرامکو بزرگترین شرکت جهان شد؟

دیروز  ۱.۵٪ از سهام شرکت آرامکو با یک رشد ۱۰٪ در قیمت ۹.۳ دلار عرضه شد و ۲۵.۶ میلیارد دلار برای دولت عربستان تامین مالی کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، شرکت نفتی عربستانی آرامکو دیروز عرضه‌ی عمومی شد و در نخستین قیمت‌گذاری ارزش بازار آن به ۱٫۷ تریلیون دلار رسید و در ادامه تا ۱٫۸۸ تریلیون دلار بالا رفت. بدین ترتیب، با پشت سر گذاشتن اپل با فاصله‌ی بسیار زیاد، آرامکو بزرگترین شرکت بورسی جهان شد.

دیروز  ۱.۵٪ از سهام شرکت آرامکو با یک رشد ۱۰٪ در قیمت ۹.۳ دلار عرضه شد و ۲۵.۶ میلیارد دلار برای دولت عربستان تامین مالی کرد.

پیش تر در سال ۲۰۱۴ با عرضه اولیه علی بابا ۲۵ میلیارد دلار تامین مالی صورت گرفته بود، بنابراین عرضه اولیه آرامکو هم رکورد تامین مالی هم رکورد با ارزش ترین شرکت را شکست.

مقامات سعودی معتقد به ارزش ۲ تریلیون دلاری بودند، اما بازار در روز عرضه معتقد به ارزش ۱.۸ تریلیون دلاری شد.

دفتر شرکت آرامکو کجاست؟

آرامکو شرکت ملی نفت عربستان سعودی است که تحت تملک دولت مرکزی عربستان است. این شرکت از لحاظ مالکیت ذخایر (نفت خام و گاز طبیعی) به‌عنوان یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان محسوب می‌شود.

این موضوع باعث می‌شود که ارزش بازار آن، معادل بین ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد دلار آمریکا برآورد شده و این شرکت را با ارزش‌ترین شرکت حال حاضر جهان می‌کند. دفتر مرکزی شرکت آرامکو، در شهر ظهران در خاور عربستان سعودی قرار دارد.

بر اساس گزارش شرکت ملی نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸، این شرکت به میزان ۱۱۱٫۱ میلیارد دلار درآمد خالص داشته که این رقم بسیار بیشتر از رقم درآمد سالیانه سایر شرکت‌ها بوده و این شرکت به عنوان سودآورترین شرکت در سراسر جهان شناخته شده‌است.

به گفته بلومبرگ، در واقع سود خالص شرکت نفت عربستان سعودی، تقریباً با سود خالص شرکت‌های اپل، شرکت آلفابت گوگل و اکسان موبیل برابر است. پیش از این، رقم‌های درآمدی این شرکت عربستان سعودی، از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۷۰ تا کنون فاش نشده بود.

از آنجایی که تنها سود شرکت‌های ثبت شده در شرکت سهامی عام یا شرکت‌هایی که در لیست بورس اوراق بهادار قرار دارند، ذکر می‌شود، درآمد شرکت‌های بسیاری در سراسر جهان، به خصوص شرکت‌های دولتی ناشناخته باقی مانده و در لیست بیان نشده‌اند.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۹، در نتیجه حمله پهبادی به تأسیسات نفتی سعودی آرامکودر بقیق و خریص، توان تولید نفت خام عربستان سعودی به نصف کاهش یافت.

ریشه‌های تاسیس آرامکو به سال ۱۹۳۳ میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که عربستان قراردادی را با شرکت “استاندارد اویل کالیفرنیا” امضا کرد.

آرامکو

واقعیت ماجرای حمله به آرامکو چه بود؟

زمانی که حادثه حمله نفتی به آرامکو رخ داد یوسف کاووسی کارشناس مسائل اقتصادی در یادداشتی به شبکه خبری تهران نیوز به بررسی این موضوع پرداخت که به شرح ذیل است.

بعداز اتفاقی که برای شرکت آرامکو افتاد و طبق اظهارمسئولان نفتی عربستان، تولید و صدور نفت عربستان به نصف کاهش می‌یابد وحدود ۵ میلیون بشکه نفت کمتر به بازار جهانی صادر می‌شود، این امر نگرانی‌هایی درسطح دنیا به وجود آورد که اگرعربستان نتواند به تعهداتش عمل کند قیمت نفت تا صد دلار افزایش پیدا می کند. بعدازاین اظهارنظرها کارشناسان امروز را با بازشدن بازارهای جهانی، روزسرنوشت قیمت‌ها می دانند.

ازطرفی تلاش زیادی می‎شود تا در رسانه‌ها  و افکارعمومی دنیا جا بیندازند  که کار ایران بوده و بانشان دادن لاشه موشک که شبیه موشک ایران است میخواهند ثابت کنند کار ایران بوده است.

خطرآنجاست که احتمال دارد ازاین راه اجماعی راعلیه ایران کنند، مخصوصا با اظهارات بی سابقه وزیر خارجه آمریکا که درعرف دیپلماتیک بی سابقه است واین حملات رابه ایران نسبت داده است.

ازطرفی عمق شرق عربستان را ۹۰۰ کیلومتربرآورد می کنند وبرخی رسانه های ما از سر ذوق نافهمی ۱۲۰۰ کیلومتر عنوان می کنند و بعد می گویند پهباد مگرمی تواند این همه  راه را برود و بمب هم داشته باشد وسوخت کم نیاورد!

حال دو احتمال وجود دارد:

اول اینکه موضوع مشکوک است و آمریکا پشت ماجرا است تا به دوهدف برسد؛ اول فروش نفت خود و استفاده ازذخائراستراتژیک خود واستفاده از بالارفتن قیمت نفت

دوم : گرفتن پول بیشتراز عرب‌ها برای تأمین امنیت صوری

و احتمال بعدی اجماع جهانی برای امنیت کشتیرانی مورد ادعای آمریکا  است که کمترکشوری قصد شرکت در آن را داشت.

وشاید بهانه‌ای برای دادن معافیت به کشورهایی  باشد که ازایران نفت می خریدند تا عزتمندانه به ایران امتیاز دهد!

بیشتر بخوانید:

بررسی حادثه در دنیای تجارت و رقابت

آمریکایی که مهد آزادی، سرمایه‌گذاری و صاحب ایده لیبرالی است را درمقابل عربستانی می‌بیند که نه تمدنی دارد و نه ایده‌ای و سخت معتقد به ایده سلفی و تحجر عربی و اندیشه کشورگشایی باتفکر سلفی و کشتار است.

نمونه آن هم درسال‌های نه چندان دور تشکیل طالبان و تبلیغ اسلام وهابی و رشد بن‌لادن‌ها و حادثه ۱۱ سپتامبر و تشکیل القاعده و اخیرا هم داعش است.

همه از یک آبشخور تغذیه می شوند و باپول‌های بادآورده از فروش نفت، مساجد و تفکر خود را در دنیا تبلیغ می کند و موفق هم بوده و با وعده بهشت پوشالی صدها هزار از مسلمانان ناآگاه را وارد به این جرگه کرده و درهرجا بخواهد ضربه می‌زند حتی درقلب پاریس .

ایران در مقابل دسیسه های آمریکا و عربستان

درمقابل ایران به لطف دسیسه‌های آمریکایی و غربی درمقابل عربستان قرار دارد و ایده هلال شیعی را به ثمر نزدیک و عراق و لبنان و یمن و سوریه و فلسطین و ….را نیروهای نیابتی خودکرده و هرآن می‌تواند این نیروها در مقابل آن تفکر قرار گیرد.

ایران با آمریکا و اسرائیل سخت دشمن است و با ایدئولوژی استعماری آن ها مخالف است.

پبش گفته ذکر شد تا برسیم به اصل ماجرا که قرار بود آرامکو وارد به بورس جهانی شود و از این طریق با تفکر غربی و آمریکایی و لیبرالی مقابله کند.

نیاز به حذف غول حس شد

آیا بهترین راه استفاده ازپتانسیل اختلاف ایران و عربستان و شیعه و سنی و..نمی باشد؟!  آمریکا بهترین مسیر را انتخاب کرد و از آن بهره می برد.

به عقیده برخی کارشناسان مستقل قرار بود ۲۰۰۰ میلیارد دلار سهام به بورس عرضه شود و استقبال خوبی هم می‌شد و دیگر این زنگی مست رانمی شد مهار کرد.

با این اتفاق چیزی حدود ۵۰۰ میلیارد دلار از ارزش سهام پیش بینی شده کاهش یافت چر اکه در یک روز بیش ازنیمی از نفت صادره عربستان به هوا رفت و مشتریان سردرگم شدند.

این نظریه می تواند بسیار به واقعیت نزدیک باشد و حمله کار آمریکا و نیروهای تحت امر او است، تا عربستان را با استفاده از نظریه دشمنی ایران وعربستان زمین بزند. پس می‌طلبد مقامات ایران، به ویژه رسانه ها برطبل نکوبند و تاریخ ثابت خواهد کرد این جنگ، جنگ مافیا و ازبین بردن رقبا با شیوه های خشن است.

سازمان ملل نمی‌تواند اثبات کند تسلیحات حمله به آرامکو منشأ ایرانی داشته‌ است 

حال بعد از گذشته چند ماه از این اتفاق مشخص شد که ایران نقشی در این حمله نفتی نداشته است.

به گزارش روزنامه شهروند، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی اذعان کرد این سازمان تاکنون و پس از تحقیقات درباره منشأ تسلیحات مورد استفاده در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، قادر به اثبات این نبوده که این تسلیحات منشأیی ایرانی داشته است.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت این سازمان «قادر نیست به‌طور مستقل اثبات کند»  موشک‌ها و پهپادهای استفاده‌شده در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی [آرامکو]، در ماه سپتامبر، «منشأ ایرانی داشته است».

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=546271

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.